ساخت خودروهای زیبا توسط اوراسیو پاگانی چندان عجیب نیست. اما، «وایرا رودستر» جدیدترین محصول این طراح و مهندس آرژانتینی زیبایی و خاص بودن خودروهای پاگانی را به سطح تازه‌ای برده است.

وایرا رودستر مدل روباز سوپرکار خودروساز ایتالیایی است که اگرچه براساس مدل وایرا کوپه طراحی شده، اما از نو به طور کامل مهندسی شده است. از این مدل تنها صد دستگاه به قیمت دو میلیون ۲۸۰ هزار یورو (پیش از مالیات) ساخته می‌شود و همه صد دستگاه پیش فروش شده است.

به جای سقف ثابت مشتریان می‌توانند یک سقف فیبرکربن و شیشه یا سقف پارچه‌ای سفارش دهند. برخلاف مدلهای بدون سقف که از مدلهای کوپه سنگین‌تر هستند، وایرا رودستر ۸۰ کیلوگرم از مدل کوپه سبک‌تر ساخته شده است. وزن ماشین ۱۲۸۰ کیلوگرم است.

این خودرو از موتور دوازده سیلندر شش لیتری ای ام جی استفاده می‌کند. این موتور ۷۶۴ اسب بخار نیرو تولید می‌کند که از مدل کوپه و مدل تقویت‌شده وایرا بی‌سی هم قوی‌تر است. موتور در عقب قرار دارد و طوری مهندسی شده که به سرعت به پدال گاز واکنش نشان دهد. گشتاور خودرو هزار نیوتن-متر در ۲۴۰۰ دور در دقیقه است.

پاگانی وایرا

کربو-تیتانیوم

نیروی موتور از طریق جعبه دنده هفت سرعته تک کلاچه به چرخهای عقب منتقل می‌شود. همچنین با سیستم «کنترل ایستایی الکترونیک» میتوان حرکت خودرو را در پنج حالت «زمین خیس، رانندگی راحت، رانندگی اسپرت، مسابقه و خاموش» تنظیم کرد.

رمز کاهش وزن خودرو استفاده از ترکیب فیبرکربن و تیتانیوم (کربو-تیتانیوم) در ساخت شاسی خودرو است. این ساختار به گفته پاگانی از موادی که در ساخت خودروهای فرمول یک به کار گرفته می‌شود هم پیشرفته‌تر است و با اینکه وزنش از مواد به کار گرفته شده در ساخت وایرا کوپه یکی است، اما استقامتش از آن ۵۲ درصد بیشتر است.

سیستم فنربندی خودرو هم از آلومینیوم است و گفته می‌شود از مدل کوپه ۲۵ درصد سبک‌تر است. پاگانی می‌گوید این خودرو را طوری تنظیم کرده تا در پیچ‌ها کمی بیش از انتظار راننده مستقیم برود. دلیل این تنظیم این است که حرکت ماشین برای راننده بیشتر قابل پیش‌بینی باشد. ترمزهای خودرو هم از مارک «برمبو» و از جنس کربن-سرامیک با قطر ۳۸۰ میلی‌متر است و چرخهای ماشین بیست اینچی در جلو و ۲۱ اینچی در عقب است. لاستیک‌ها هم ساخت «پیرلی» است که مخصوص وایرا رودستر ساخته شده است.

ساخت خودروها در کارخانه پاگانی در مودنا در شمال ایتالیا در جریان است و سفارش مشتریان برای هر صد دستگاه ثبت شده است.