دعوای بین مجلس و دولت برسر میزان افزایش قیمت بنزین در مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها در حالی این روزها خبرساز است، که هیچ مقامی حاضر نیست به طور رسمی درباره میزان افزایش قیمت ها اظهار نظر کند.

هفته پیش، علی لاریجانی رئیس مجلس، دولت را متهم کرد که می‌خواهد قیمت بنزین را به دو هزار تومان افزایش دهد، اما امروز دولت با رد این اتهام گفت که هرگز در فکر افزایش قیمت بنزین به دوهزار تومان نبوده است. {+}

این اخبار در حالی مطرح می‌شود که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برای افزایش قیمت سوخت سقف تعیین کرده است.

بر این اساس قیمت سوخت در ایران با درنظرگرفتن کیفیت، تا پایان برنامه پنجم توسعه نباید کمتر از ۹۰ درصد و بیشتر از قیمت تحویل روی کشتی (فوب) سوخت در خلیج‌فارس باشد.

پیشتر جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران، گفته بود که قیمت هر لیتر بنزین سوپر فوب خلیج‌فارس ۲۱۰۰ تومان است. به این ترتیب حداکثر قیمت بنزین در ایران نباید از ۱۸۹۰ تومان بیشتر باشد.

این رقم بسیار به عددی که رییس مجلس ایران به آن اشاره دارد نزدیک است، اما دولت چه راه‌هایی برای افزایش تدریجی قیمت بنزین پیش رو دارد؟

خبرگزاری ایسنا امروز در گزارشی به چند سناریوی پیش روی دولت پرداخت که بر اساس یکی از این سناریو‌ها، دولت می‌تواند برای پر کردن فاصله ۷۰۰ تومان کنونی تا ۱۸۹۰ تومان طی چهار دوره باقی مانده اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، امسال حدود ۲۹۰ تومان قیمت بنزین را افزایش دهد و قیمت آزاد آن به ۹۹۰ تومان برسد.

با این حال و از آنجا که مجلس تاکید دارد که بهای سوخت باید در یک دوره پنج ساله به حداکثر خود برسد در سناریوی دوم می‌توان گفت دولت در آغاز مرحله دوم هدفمندی، ۲۰ درصد به قیمت کنونی بنزین اضافه خواهد کرد و بهای بنزین از ۷۰۰ تومان به ۸۴۰ تومان می‌رسد.

در حال حاضر هر لیتر بنزین معمولی با سه قیمت ۱۰۰، ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان و بنزین سوپر هم با سه قیمت ۱۵۰، ۵۰۰ و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود.

با توجه به این که مصوبه مجلس بر کیفیت حامل‌های سوخت تاکید می‌کند و قیمت بنزین سوپر فوب خلیج فارس معیار افزایش قیمت بنزین قرار گرفته است، مشخص نیست قیمت هر لیتر بنزین معمولی تولید داخل با استاندارد یورو ۲ نیز قرار است با نرخ بنزین سوپر فوب خلیج فارس محاسبه شود یا خیر؟

از سوی دیگر در حال حاضر ماهانه ۶۰ لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت سوخت خودروها شارژ می‌شود که مشخص نیست در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها این مقدار بنزین به رانندگان داده خواهد شد یا خیر؟