تابناک: به گفته مسئولین، تولید خودرو پراید تا آخر امسال متوقف می‌شود و از سه خودروی کوئیک، ساینا و تیبا به عنوان جایگزین‌های احتمالی آن یاد شده است. در این بین کوئیک با قیمتی که گفته می‌شود بین ۳۳ تا ۴۰ میلیون تومان است شانس بیشتری دارد اما اختلاف قیمت دو گزینه دیگر هم با پراید زیاد است.

زمانی که پیکان جای خود را به پراید می‌داد حدود چهار دهه از تولید آن می‌گذشت. این خودرو بین سال‌های ۱۳۴۶ تا ۱۳۸۳ در کارخانه ایران خودرو تولید می‌شد و مدل‌های آن کارلوکس، دولوکس، استیشن و وانت بود.

در سال ۱۳۸۳، خودرو پیکان برای همیشه به پارکینگ رفت و پراید جایگزین آن شد. پراید در ابتدا در شرکت مزدا ژاپن و به سفارش فورد طراحی شد. نسل اول این خودرو در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ تولید شد و در ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ و در آمریکای شمالی توسط شرکت فورد با نام فورد فستیوا فروش رفت.

این مدل همچنین با نام کیا پراید از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۰ در شرکت کیا موتورز کره جنوبی تولید شد. در ایران، شرکت سایپا در سال ۱۳۷۲ مونتاژ این خودرو را شروع کرد و در سال ۱۳۷۹ خط تولید آن را از شرکت کیا موتورز کره جنوبی خرید.

پراید با هدف یک خانواده کم جمعیت ایرانی تولید شد. این خودرو که به لحاظ ایمنی با حرف و حدیث‌های فراوانی رو به رو بوده، اکنون قرار است بعد از گذشت ۲۴ سال از تولید آن در ایران، مانند پیکان به پارکینگ فرستاده شود و خودروهای دیگری جایگزین آن شود.

رضا تقی‌زاده معاون بازاریابی و فروش سایپا در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه شیراز در اواخر تیر ماه ۹۶ از سه خودروی ساینا، تیبا و کوئیک به عنوان جایگزین‌های پراید یاد کرد. در این بین گویا شانس کوئیک (لینک دانلود کاتالوگ) جهت جایگزینی پراید از دو خودرو دیگر بیشتر است.

خودرو کوئیک که نام خود را از منطقه‌ای در کردستان گرفته است صددرصد ایرانی است. ثبت نام این خودرو قرار است از نیمه دوم مرداد ماه امسال به همراه ساینا اتوماتیک و برلیانس سی ۳ شروع شود. به احتمال زیاد کوئیک در نیمه دوم سال ۹۶ روانه بازار شود. آن گونه که رضا تقی‌زاده عنوان نموده است قیمت این خودرو بین ۳۳ تا ۴۰ میلیون تومان می‌باشد.

همه خودروهایی که قرار است جایگزین پراید شوند اختلاف قیمت چند میلیونی با پراید دارند. مثلا کوئیک با توجه به بازه قیمت ارائه شده برای آن، حداقل ۱۳ و حداکثر ۲۰ میلیون تومان با پراید تفاوت قیمت خواهد داشت.

با اینکه خودروهای جدید مثل کوییک به امکانات رفاهی یا جدید نظیر دکمه استارت، دنده اتوماتیک، نمایشگر هفت اینچی و تنظیم صندلی مجهز شده است، اما کیفیت ساخت آن‌ها همچنان بسیار پایین است. هم ساینا و هم تیبا تنها یک ستاره کیفیت دارند و این یعنی اینکه کیفیت خودرو‌ها عملا تقریباً با پراید یکی است.

سایپا می‌گوید کیفیت این دو خودرو تا پایان سال بهتر می‌شود و امکان جایگزینی خودروهای چند ستاره با پراید نیست چرا که در این صورت قیمت خودروهای جایگزین بالای ۶۰ میلیون تومان خواهد رفت.