دنیای اقتصاد: پس از کلی رفت و آمد خودروسازان به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و با وجود تایید و تکذیب‌های فراوان، بالاخره مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی به خودروسازان داده شد تا ایام پایانی سال ۱۳۹۰ به کام خودروسازان خوش باشد.
آن طور که خبر می‌رسد، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان روز گذشته نتیجه بررسی‌های خود را در مورد درخواست افزایش قیمت خودروسازان اعلام کرد، تا قیمت رسمی خودروهای داخلی برای دومین بار در سال جاری بیشتر شود.
در کنار داخلی‌ها، البته قیمت خودروهای وارداتی نیز افزایش یافت تا مشتریان این نوع خودروها نیز روزهای پایانی سال را با طعم گرانی پشت سر بگذارند.
گویی هم خودروسازان و هم واردکنندگان از قبل در جریان اعلام افزایش قیمت‌ها بودند زیرا دیروز همزمان با این اتفاق، سایت فروش برخی خودروسازان داخلی و همچنین نمایندگی‌ها به طور ناگهانی مسدود شد تا قیمت‌های جدید در سیستم آنها اعمال شود.
از جمله شرکت‌هایی که سیستم فروش خود را روز گذشته بست می‌توان به ایران خودرو و آسان موتور اشاره کرد که البته سایت برخی از آنها ساعتی بعد باز شد.
تقریبا دو ماهی می‌شود که به دلیل کاهش عرضه، قیمت خودروهای داخلی افزایش یافته و ظاهرا سازمان حمایت با نیت کاستن از شکاف قیمت کارخانه با بازار با درخواست خودروسازان موافقت کرده و می‌خواهد به این وسیله دلالی و واسطه‌گری را از بازار حذف کند.
در مورد خودروهای وارداتی نیز دلالی و واسطه‌گری ماه‌هاست که جریان دارد و سبب شده قیمت این نوع خودروها نجومی رشد کند.
اگرچه نیت سازمان حمایت برای حذف دلالی، نیت خوبی است، اما با توجه به قیمت‌های جدید، بعید است بازار خاصیت سرمایه‌ای این روزهای خود را به این زودی‌ از دست بدهد، زیرا هنوز شکاف قابل توجهی بین قیمت بازار و نمایندگی خودروهای داخلی و خارجی به چشم می‌آید.
به عنوان مثال، قیمت جدید ماکسیمای دنده اتومات ۵۸ میلیون تومان اعلام شده است. حال آنکه قیمت این خودرو در بازار ۶۲ میلیون تومان است و با این حساب هنوز هم احتکار آن با صرفه است. این مسأله درباره سوزوکی گراند ویتارا هم صدق می‌کند که قیمت کارخانه با قیمت بازارش ۱۹ میلیون تومان اختلاف دارد. 
آن طور که خبر می‌رسد، سازمان حمایت و خودروسازان به توافق رسیده‌اند تا قیمت خودروها بر اساس حاشیه بازار تعیین شود. به عبارت بهتر، از این پس هرگاه قیمت خودرویی رشد کند، نرخ آن در نمایندگی نیز متناسب با وضعیت بازار افزایش می‌یابد و این در حالی است که مشخص نیست آیا سیاست فعلی، هنگامی که قیمت خودروها افت نیز می‌کند، به اجرا در خواهد آمد یا نه.

هرچه پیش آید، اتفاقی که هم اکنون افتاده، افزایش قیمت چند صد هزار تا چند میلیون تومانی خودروهای داخلی و وارداتی است و در این بین خودروسازان به هدفشان  رسیده‌اند و سازمان حمایت نیز نقش حمایتی خود از آنها را به خوبی ایفا کرده و این وسط فقط مشتریان هستند که سرشان بی‌کلاه مانده و حمایتی را به چشم نمی‌بینند.
به گفته برخی مشتریان، خودروسازان از آنها خواسته‌اند برای دریافت خودروهای ثبت‌نامی‌ ما‌به‌التفاوت ناشی از افزایش رسمی قیمت‌ها را پرداخت کنند. همچنین برخی از مشتریان وقتی با سازمان حمایت تماس گرفته و بابت افزایش قیمت‌ها شکایت کرده‌اند، این پاسخ را شنیده‌اند که: «اتفاقی است که افتاده».
این در حالی است که برخی مشتریان عنوان می‌کنند خودروسازها به عمد تحویل خودروها را عقب انداخته‌اند تا بتوانند قیمت‌های جدید را اعمال کرده و پول بیشتری از آنها بگیرند.
البته خودروسازان نیز معتقدند افزایش قیمت برای خودروهایی که قرار بوده پول آنها به صورت دو ودیعه‌ای پرداخت شود، اقدامی قانونی به حساب می‌آید و در این مورد، آنها خلافی مرتکب نشده‌اند.
از نکات قابل توجه در فهرست جدید قیمت‌ها می‌توان به صعود نجومی ماکسیما (۱۳ میلیون تومان افزایش) و  سوزوکی گرندویتارا (۸ میلیون تومان افزایش) اشاره کرد. جالب اینجا است که سازمان حمایت بیش از ۵۰۰ هزار تومان از قیمت پژو روآی سال کم کرده است، حال آنکه این خودرو از نیمه دوم امسال اصلا تولید نمی‌شود.
 نام خودرو  قیمت قبلی  قیمت جدید
 پژو ۲۰۶ تیپ ۲  ۱۴.۸۰۰.۰۰۰  ۱۵.۹۰۰.۰۰۰
 پژو ۲۰۶ تیپ ۶  ۱۸.۸۲۰.۰۰۰  ۲۰.۵۰۰.۰۰۰
 پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V20 ۱۵.۲۴۵.۰۰۰   ۱۶.۳۰۰.۰۰۰
 پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8  ۱۷.۴۱۰.۰۰۰  ۱۸.۶۰۰.۰۰۰
 پژو ۲۰۷ آی دنده‌ دستی  ۱۷.۷۲۰.۰۰۰  ۱۹.۸۰۰.۰۰۰
 پژو ۲۰۷ آی دنده اتوماتیک  ۲۰.۴۰۰.۰۰۰  ۲۲.۴۵۰.۰۰۰
پژو ۴۰۵ دنده اتوماتیک   ۱۳.۸۸۵.۰۰۰  ۱۴.۳۸۵.۰۰۰
 پژو  پارس  ۱۸.۱۴۵.۰۰۰  ۱۸.۸۷۰.۰۰۰
 سمند LX  ۱۵.۲۹۵.۰۰۰  ۱۵.۹۰۰.۰۰۰
 سمند EF7  ۱۶.۰۱۵.۰۰۰  ۱۷.۸۰۰.۰۰۰
 سوزوکی ویتارا کلاس  ۸  ۴۹.۶۸۵.۰۰۰  ۵۷.۶۰۰.۰۰۰
 سوزوکی ویتارا کلاس ۵  ۴۵.۲۸۵.۰۰۰  ۵۲.۵۰۰.۰۰۰
 تندر ۹۰ E2LP  ۱۵.۲۸۵.۰۰۰  ۱۶.۸۰۰.۰۰۰
 پژو روآ سال  ۱۰.۵۹۵.۰۰۰  ۹.۵۰۰.۰۰۰
 نیسان ماکسیما اتوماتیک  ۴۴.۰۰۰.۰۰۰  ۵۸.۰۰۰.۰۰۰
 رنو مگان ۲۰۰۰ سی‌سی  ۳۳.۳۵۰.۰۰۰  ۳۶.۷۲۰.۰۰۰
 نیسان تینا  ۶۹.۱۰۰.۰۰۰  ۷۹.۰۰۰.۰۰۰