دنیای اقتصاد: اگرچه بازار خودرو کشور این روز‌ها با افت قیمت‌ها روبه‌رو شده، اما کار‌شناسان معتقدند هنوز نمی‌توان واژه «ارزانی» را به کار برد، زیرا هنوز قیمت‌ها بالا به نظر می‌رسد. 
به گفته فعالان بازار، طی ده روز اخیر، قیمت بیشتر خودرو‌ها اعم از داخلی و خارجی، با کاهش روبه‌رو شده و این روند هنوز هم ادامه دارد. آن‌ها معتقدند تاکید هفته گذشته رییس‌جمهوری بر کاهش قیمت خودرو، دلیل اصلی افت قیمت‌ها در بازار است. محمود احمدی‌نژاد در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی تهدید کرد اگر قیمت خودرو کم نشود، تعرفه واردات را حذف می‌کند. 
صحبت‌های احمدی‌نژاد واکنش سریع خودروسازان را در پی داشت و آن‌ها بلافاصله از پایین آمدن قیمت‌ها خبر دادند، آن هم در شرایطی که با مجوز خود دولت اقدام به افزایش قیمت کرده بودند. 
اما به فاصله کوتاهی نظر خودروسازان برگشت و آن‌ها با‌‌ همان استدلال‌های قدیمی خود تاکید کردند قیمت محصولاتشان را با شرط و شروط پایین خواهند آورند. حالا هم که حدود ده روز از اظهارات احمدی‌نژاد می‌گذرد، هنوز مشخص نیست دست آخر خودروسازان زیر بار کاهش قیمت خواهند رفت، یا به هر نحوی شده از زیر این بار شانه خالی خواهند کرد؟ 
با این حال بازار خودرو واکنشی مثبت به صحبت‌های احمدی‌نژاد نشان داد و قیمت‌ها کاهش میلیونی را در این مدت به خود دید. اوضاع به شکلی است که حتی برخی خودرو‌ها با قیمتی زیر نرخ کارخانه در بازار عرضه می‌شوند. 
هرچند قیمت خودرو‌ها در ده روز اخیر کاهش قابل‌توجهی داشته، اما نباید فراموش کرد که رکود بازار ناشی از انتظار مشتریان برای کاهش قیمت‌ها است. مشتریان منتظر بودند تا خودروسازان قیمت را پایین بیاورند و به تبع آن، قیمت‌ها در بازار نیز افت کند، اما طی روزهای پایانی سال و با افزایش تقاضا، احتمال رشد دوباره قیمت خودرو وجود دارد. 
افت قیمت میلیونی
آن طور که فعالان بازار می‌گویند، مگان هم‌اکنون ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد و این موضوع از افت چهار میلیونی آن طی هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین تندر ۹۰ نیز که این روز‌ها قیمتی زیر نرخ کارخانه دارد، هم اکنون در مدل پارس‌خودرویی خود ۳۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد. تندر مدل E1 نیز با قیمت ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
تیبا نیز دیگر خودرویی است که طی هفته جاری با کاهش قیمت روبه‌رو شده است. این محصول ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. دیگر خودرویی که این هفته با کاهش قیمت روبه‌رو شد، ماکسیما است. ماکسیما در حال حاضر ۱۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از کاهش قیمت سه میلیونی تومانی آن حکایت می‌کند. 
نیسان تیانا هم در حال حاضر با قیمتی برابر با ۱۴۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. به جز ماکسیما و تیانا، خودرو لوکس دیگری که این هفته قیمتش کم شد سوزوکی گرندویتارا بود. قیمت این خودرو در بازار اکنون ۱۲۰ میلیون تومان است. دیگر خودرو بالای ۱۰۰ میلیون در بازار مزدا۳ است که با افتی هشت میلیون تومانی هم‌اکنون قیمتش ۱۲۲ میلیون تومان شده است. دیگر مدل مزدا یعنی مزدا۲ نیز در حال حاضر ۷۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
در بین محصولات ایران خودرو، پژو ۲۰۶، ۴۰۵، پارس، سمند و پژو ۲۰۷ نیز با کاهش قیمت روبه‌رو شدند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمتی برابر با ۳۶ میلیون تومان دارد. تیپ۶ این محصول در حال حاضر ۵۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که یک میلیون تومان ارزان‌تر از قبل است. در بین مدل‌های صندوقدار ۲۰۶ نیز V9 با قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد و V8 هم ۴۵ میلیونی است. این دو خودرو نیز افتی یک میلیونی را تجربه کرده‌اند.
همچنین پژو ۲۰۷ اتومات نیز با توجه به افت قیمت یک میلیون تومانی‌اش، در حال حاضر ۵۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ نیز که حدود یک میلون و  ۵۰۰ هزار تومان افت قیمت داشته، ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با ۲۶میلیون تومان دارد. 
پژو پارس نیز در حال حاضر ۳۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین به گفته فعالان بازار، پراید در حال حاضر ۱۸ میلیون تومان در مدل ۱۱۱ خود قیمت دارد. پراید مدل ۱۳۱ نیز ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود و مدل ۱۳۲ هم ۴۰۰ هزار تومان ارزان‌تر خرید و فروش می‌شود.