شورای رقابت اعلام کرد به دلیل وجود رقابت در بازار، قیمت دو خودرو دنا و تندر اتوماتیک را دیگر تعیین نخواهد کرد و قیمت‌گذاری را به عهده ایران خودرو گذاشت. تصمیمی که به عقب‌نشینی ضمنی شورای رقابت در قبال خواسته خودروسازان تعبیر شده است.

خودروسازان و مسئولان وزارت صنعت ماه‌ها است تاکید می‌کنند قیمت‌گذاری خودروهای داخلی از شورای رقابت خارج شده و به دست خودروسازان سپرده شود. شورای رقابت در عوض می‌گوید بازار خودرو در ایران کماکان انحصاری است و به همین دلیل باید قیمت محصولات توسط این شورا تعیین شود.

رضا شیوا، رییس شورای رقابت به خبرگزاری ایسنا گفته است «همهٔ منتقدان به دستورالعمل شورا می‌گویند اگر این دستور‌العمل وجود نداشته باشد قیمت‌ها پایین می‌آید. ولی در حال حاضر قیمت این دو آزاد شده است و این دو خودرو در بازار رقیب قیمتی دارند و می‌توانند با خودروهای دیگر رقابت کنند.»

شورای رقابت در جلسه ششم اردیبهشت خود با افزایش ۱. ۸ درصدی قیمت محصولات ایران خودرو و افزایش ۰.۴ درصدی محصولات سایپا موافقت کرده بود. بعد از اعتراض خودروسازان اعضای ناظر شورای رقابت از غیرقانونی بودن مصوبه افزایش قیمت به دلیل غیبت اعضا خبردادند.

رضا شیوا می‌گوید «به زودی لیست تغییر قیمت‌ها اعلام می‌شود و اگر خودروسازان بخواهند تغییرات اعمال شده را اعمال کنند از ابتدای خرداد باید قیمت‌ها افزایش یابد.»

در حال حاضر قیمت دنا در کارخانه ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و در بازار آزاد ۴۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. تندر اتوماتیک نیز در کارخانه ۴۷ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و در بازار آزاد ۴۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

آزاد شدن قیمت دنا و تندر اتوماتیک در حالی است که بازار خودرو راکد است و فرصتی برای افزایش قیمت نیست. هر دو خودرو هم رقیبانی در بازار دارند که دست ایران خودرو را برای گران‌تر فروختن آن‌ها بسته است و بعید است بتواند به سرعت قیمت خودرو را افزایش دهد.