آرین موتور، فروشنده محصولات میتسوبیشی در ایران دو مدل جدید کارخانه ژاپنی را برای فروش عرضه کرده است.

به گفته این شرکت قرار است دو مدل هچ بک میراژ و شاسی بلند اوتلندر «به صورت محدود» عرضه شوند. آرین موتور قیمت مدل میراژ را ۶۸ میلیون ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرده است.

میراژ ششمین نسل از هچ‌بک کوچک میتسوبیشی است که این کارخانه آن را از سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه می‌کند. این خودرو در کارخانه میتسوبیشی در تایلند ساخته شده و از آنجا به ژاپن و دیگر بازارهای جهان فرستاده می‌شود.  این خودرو رقیب مستقیم هچ‌بک‌های ارزان قیمتی نظیر کیا ریو و داچیا ساندرو است.

میراژ با دو موتور سه سیلندر عرضه می‌شود. موتور کوچکتر یک لیتری با قدرت ۷۱ اسب بخار و موتور قویتر ۱.۲ لیتری با قدرت ۸۰ اسب بخار است. آرین موتور اطلاعی درباره اینکه کدام مدل را وارد خواهد کرده منتشر نکرده اما به احتمال زیاد مدل قوی‌تر به ایران وارد خواهد شد.

ایمنی خوب؛ سواری بد

شتاب صفر تا صد این مدل ۱۱.۷ ثانیه است و حداکثر سرعتش با جعبه دنده پنج سرعته دستی ۱۸۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. مصرف سوخت ترکیبی این مدل ۴.۳ لیتر و در شهر ۵ لیتر در هر صد کیلومتر است.

در مجموع میراژ خودرویی با آلودگی کم، موتوری کم مصرف و امکانات ایمنی خوب است اما سواری آن تعریفی ندارد، کیفیت اتاقش پایین است و قیمتش در مقایسه با رقیبانش گران‌ است.

خریداران ایرانی نسبت به دیگر بازارها قیمت بیشتری هم باید برای این خودرو بپردازند. برای مقایسه قیمت یک دستگاه میتسوبیشی میراژ در آمریکا با دنده دستی و سیستم راه‌یاب ماهواره‌ای و دوربین عقب ۱۳ هزار و ۸۹۵ دلار است که به قیمت روز دلار حدود ۴۴ میلیون و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. قیمت ارزان‌ترین مدل میراژ در امارات ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

شاسی بلند آوتلندر

مدل دیگری که قرار است از بهمن ماه به بازار ایران عرضه شود شاسی بلند اوتلندر است. نسل سوم شاسی بلند اندازه متوسط میتسوبیشی، دو سال پیش به بازار عرضه شد. مدل هیبرید-الکتریکی این خودرو محبوبیت زیادی در بازار دارد اما بعید است به ایران وارد شود. همینطور بعید است این خودرو با قوی‌ترین موتورش که سه لیتری و شش سیلندر است در ایران فروخته شود.

به احتمال زیاد این خودرو با موتور ۲.۴ لیتری چهار سیلندر در ایران عرضه می‌شود. قدرت این موتور ۱۶۷ اسب بخار است.  شتاب ماشین ۱۱.۲ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۹۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

آرین موتور دو مدل آوتلندر را در ایران می‌فروشد. مدل سال ۲۰۱۴ که قیمتش ۱۷۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و مدل ۲۰۱۵ که قیمتش ۱۷۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده است. قیمت پایه مدل ۲۰۱۴ میتسوبیشی آوتلندر در امارات و آمریکا نزدیک به ۷۴ میلیون تومان است.

آرین موتور می‌گوید تا پایان امسال ۵۰۰ دستگاه اوتلندر و ۳۰۰ دستگاه میراژ به ایران وارد خواهد کرد.