فروچیو لامبورگینی، صنعت‌گری که در سال ۱۹۶۳ کارخانه لامبورگینی را تاسیس کرد، صد سال پیش به دنیا آمد و لامبورگینی به گرامی داشت گذشت یک قرن از تولد او، یک سوپرکار دو میلیون دلاری در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی کرد. از لامبورگینی «سنتناریو» تنها بیست دستگاه کوپه و بیست دستگاه روباز ساخته می‌شود و کارخانه ایتالیایی می‌گوید هر چهل دستگاه پیش فروش شده است.

استفان وینکلمان، مدیر لامبورگینی در مراسم رونمایی سنتناریو گفت این خودرو «ترکیب کاملی از سنت و نو آوری است و در حالی که گذشته را پاس می‌دارد نگاهش به آینده است.»

سنتناریو آخرین لامبورگینی بود که آقای وینکلمان آن را رونمایی می‌کرد. هفته پیش معلوم شد که او دیگر مدیر لامبورگینی نخواهد بود و جایش را به مدیر سابق تیم فرمول یک فراری داده است. درباره تغییر مدیریت در لامبورگینی {اینجا} بیشتر بخوانید.

سنتناریو اگرچه براساس مدل دوازده سیلندر آونتادور لامبورگینی ساخته شده است، اما تفاوت زیادی با آن دارد. موتور آن دوازده سیلندر با حجم ۵.۷ لیتر است و ۷۷۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. نیروی موتور به هر چهار چرخ منتقل می‌شود.

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت آن ۲.۸ ثانیه است و حداکثر تا ۳۵۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد. بال عقب خودرو متحرک است و با حرکت فرمان چرخهای عقب ماشین هم می‌چرخد.

لامبورگینی سنتناریو
لامبورگینی می‌گوید سوپر کار جدیدش فاصله بین صفر تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را تنها در ۲۳.۵ ثانیه طی می‌کند و مسافتی که لازم دارد تا از سرعت صد کیلومتر در ساعت به صفر برسد تنها سی متر است.

طول خودرو ۴۹۲۴ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۱۴۳ میلی‌متر است. ظاهر ماشین با حفظ شخصیت خشن مدلهای لامبورگینی، با هدف بهتر کردن آئرودینامیک خودرو طراحی شده و همزمان بخش‌هایی از آن نظیر ورودی‌های بزرگ هوایش در جلو از ماشین‌های اسپرت در دهه هفتاد میلادی الهام گرفته است. پشت درها هم ورودی‌های هوای بزرگی قرار داده شده تا موتور دوازده سیلندر را خنک کند.

لامبورگینی قیمت ماشین یک میلیون ۷۵۰ هزار یورو اعلام کرده که معادل حدود دو میلیون دلار آمریکا است. تحویل خودروهای فروخته شده از پاییز آینده آغاز می‌شود و تا پایان سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.