بنتلی بالاخره بعد از ماه‌ها نمایش خودروهای استتارشده، از بنتایگا، شاسی‌بلند جنجالی خود در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی کرد. کارخانه انگلیسی می‌گوید بنتایگا، سریع‌ترین، قوی‌ترین و لوکس‌ترین شاسی‌بلند حال حاضر در بازار است و اولین مشتری این ماشین ملکه بریتانیا است.

نفس ساخت یک شاسی‌بلند در کارخانه‌ای که سنت و سابقه در آن اهمیت زیادی دارد کاری جنجالی است. اما بنتلی هم مانند مازراتی، لامبورگینی و رولرزرویس به تقاضای موجود در بازار واکنش می‌دهد. خریداران ثروتمند در بازارهای تازه نظیر چین و روسیه به ماشین‌های شاسی بلند علاقه زیادی دارند و تولید‌کنندگان خودروهای لوکس نظیر بنتلی نمی‌توانند از این بازارهای پرسود بگذرند.

در بین این کارخانه‌ها بنتلی از همه جلوتر است. اگرچه این پیشتازی چندان دوام نخواهد داشت و به زودی رولزرویس و لامبورگینی هم به این بازار وارد می‌شوند، اما بنتلی می‌خواهد از این فرصت اندک استفاده کند و جای پای خود را در بازار محکم کند.

bentley.bentayga.9

برای رسیدن به این هدف بنتلی ادعا می‌کند در بنتایگا «لوکس‌ترین کابین موجود در صنعت خودرو» را برای سرنشینان فراهم کرده است. این لوکس بودن برای خریداران گران تمام می‌شود. قیمت ارزان‌ترین بنتایگا دستکم سی‌هزار پوند از گران‌ترین رنج‌روور بیشتر است. قیمت پایه ماشین ۱۳۰ هزار پوند اعلام شده اما بدون شک با اضافه شدن امکانات سفارشی بسیار گران‌تر از این به دست مشتری می‌رسد.

این دومین تلاش بنتلی برای ساخت یک مدل شاسی‌بلند است. این کارخانه در تلاش اول خود کانسپتی را به نمایشگاه ژنو سال ۲۰۱۲ برد که چندان با استقبال بازدیدکنندگان و منتقدان روبرو نشد. مدیران فولکس‌واگن، مالک بنتلی، هم ساخت آن را تایید نکردند.

بنتلی در تلاش دوم، طول ماشین را همان ۵.۱۴ متر حفظ کرد اما ارتفاعش را کمتر کرد. به این ترتیب ماشین فرم اسپرت‌تری به خود گرفته است. بنتایگا بر روی نمونه تغییر داده شده پلتفرم «ام‌ال‌بی-ایوو» گروه فولکس‌واگن ساخته شده است. این شاسی پیش از این در نسل جدید آئودی کیو۷ به کار گرفته شد و قرار است در نسل بعدی پورشه کاین هم استفاده شود.

موتور ماشین دوازده سیلندر با قدرت ۶۰۸ اسب بخار و گشتاور ۹۰۰ نیوتن-متر است. با این موتور شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ماشین ۴.۱ ثانیه و حداکثر سرعتش ۳۰۱ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. نیروی موتور از طریق یک جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک به هر چهار چرخ منتقل می‌شود. بنتلی ادعا می‌کند با این اعداد بنتایگا قوی‌ترین و سریع‌ترین شاسی بلند جهان است.

bentley.bentayga.11

مصرف سوخت بنتایگا ۱۲.۸ لیتر در هر صد کیلومتر است و ماشین در هر کیلومتر ۲۹۲ گرم دی اکسید کربن تولید می‌کند. بنتلی اعلام کرده در آینده بنتایگا را با موتور دیزل و قوای محرکه هیبرید هم به بازار عرضه می‌کند. در این صورت بنتایگا اولین مدل هیبرید بنتلی خواهد بود.

بنتایگا با هشت تنظیم مختلف برای رانندگی در جاده و خارج از جاده عرضه می‌شود. بنتلی می‌گوید بعید است رانندگان بنتایگا آن را در خارج از جاده برانند اما ماشین در صورت نیاز قابلیت‌های یک شاسی‌بلند جدی را در اختیارشان قرار می‌دهد. ماشین به سیستم «کروزکنترل تطبیق پذیر» و «کمک هنگام ترافیک» مجهز است که با رصد سرعت ماشین جلو، سرعت ماشین را تغییر می‌دهد. همچنین خودرو با کمک دوربین، سیستم راهیاب ماهواره‌ای و رادار پیچ‌های جاده و علامت‌های حداکثر سرعت را تشخیص می‌دهد و سرعت ماشین را مطابق با این اطلاعات تغییر می‌دهد.

در داخل شهر ماشین قادر است علامت‌های راهنمایی را بخواند و با کمک رادار هنگام دنده عقب ماشین‌های عبوری را رصد می‌کند و خطر را تشخیص می‌دهد. راننده با استفاده از تصاویر چهار دوربین نمای ۳۶۰ درجه اطراف ماشین را هم میبیند. سیستم پارک خودکار هم برای پارک دوبله و هم پارک دنده عقب در بنتایگا تعبیه شده و راننده در شب می‌تواند با کمک تکنولوژی مادون قرمز خطرات احتمالی را زودتر در جاده ببیند.

همه اطلاعات از طریق یک نمایشگر هشت اینچی لمسی در اختیار راننده قرار داده می‌شود. سیستم راهیاب ماهواره‌ای هم با ۳۰ زبان مختلف و یک هارد درایو ۶۰ گیگابایتی از طریق همین نمایشگر در اختیار راننده است. سرنشینان عقب هم یک تبلت ۱۰.۲ اینچی قابل حمل با سیستم عامل آندروید دارند که به اینترنت پرسرعت مجهز است.

سه سیستم صوتی مختلف برای بنتایگا قابل سفارش است. سیستم استاندارد، سیستم «سیگنیچر» و سیستم «نایم برای بنتلی» که با ۱۹۵۰ وات و شبکه‌ای از ۱۸ بلندگو قوی‌ترین سیستم است.

بنتایگا را می‌توان برای چهار یا پنج سرنشین سفارش داد. صندلی‌های جلو ۲۲ تنظیم مختلف و سیستم سردکن و گرم‌کن دارند. در صورتی که دو صندلی برای ردیف عقب سفارش داده شود، صندلی‌های عقب را هم میتوان در ۱۸ حالت تنظیم کرد و ماساژ، زیرپایی و سیستم سردکن و گرم‌کن برایش سفارش داد

تحویل خودرو از چند ماه دیگر به مشتریان آغاز میشود. به نظر می‌رسد با توجه به افزایش تقاضا برای مدلهای هیبرید، مخصوصا در چین، این کارخانه قصد دارد قوای محرکه هیبرید را در مدلهای دیگرش هم عرضه کند.