در زمان‌گیری اولین مسابقه فصل فرمول یک در ملبورن، لوییس همیلتون و جنسن باتن، رانندگان تیم مک‌لارن خط اول و دوم را گرفتند و رومن گروژان، راننده تازه‌کار تیم لوتوس خط سوم را گرفت و مایکل شوماخر راننده تیم مرسدس با کسب خط چهارم بهترین خط شروع را از زمان بازگشتش به فرمول یک به دست آورد.

گروژان در حالی بود سومین زمان سریع روز را کسب کرد که هم تیم‌اش کیمی رایکونن، قهرمان پیشین مسابقات که بعد از دوسال دوباره به فرمول یک برگشته است با اشتباهی فاحش در دور اول زمان گیری حذف شد.

در پایان مهلت زمان‌گیری، راننده ۳۲ ساله به گمان اینکه شانسی دیگر برای ثبت زمان دارد، سرعتش را کم کرد اما تیم این اشتباه را به او گوشزد نکرد. دست آخر با اشتباهی دیگر در پیست رایکونن مکانی بهتر از هجدهم به دست نیاورد.

سباستین فتل، قهرمان دو فصل پیش هم روز خوبی نداشت. در حالی که سال گذشته او رکورد دار شروع مسابقات از خط اول بود امروز با اختلاف هفت دهم ثانیه از لوییس همیلتون در خط ششم قرار گرفت. مارک وبر، راننده استرالیایی ردبول هم که در پیست خانگی رقابت خواهد کرد، با فاصله اندکی خط پنجم را گرفت.

رومن گروژان – لوتوس

اما از نتیجه این قهرمانان سال‌های گذشته ناامیدکننده‌تر، زمان گیری تیم فراری بود. هر دو راننده این تیم در طول تمرین زمستانی از ماشین خود ناراضی بودند. امروز دلیل این انتقاد‌ها در ملبورن مشخص شد. فرناندو آلونسو، قهرمان پیشین فرمول یک و راننده اول فراری در حالی که پنجمین زمان سریع را در مرحله دوم زمان گیری داشت، لیز خورد و از پیست خارج شد و مجبور است مسابقه را از خط دوازدهم شروع کند. فیلیپه مسا، هم‌تیمی‌اش هم با ثبت زمانی ضعیف شانزدهم شد.

مرسدس در حالی فصل ۲۰۱۲ را شروع کرد که از طرف تیم‌های دیگر به تقلب متهم شده است. لوتوس و ردبول به برگزارکنندگان مسابقه شکایت کرده‌اند که بخشی از بال عقب ماشین مرسدس که هنگام فعال شدن دی‌آر‌اس حرکت می‌کند باعث تغییر در آیرودینامیک ماشین می‌شود که خلاف قوانین مسابقات است. مرسدس این اتهام را رد می‌کند و داوران در حال بررسی این تکنولوژی جدید در ماشین هستند.

به هر حال مرسدس روز سریعی داشت. شوماخر بعد از دو فصل بهترین زمان گیری را تجربه کرد و جلوتر از رانندگان ردبول در خط چهارم قرار گرفت و هم تیمی‌اش، نیکو رزبرگ هم هفتم شد.

کیمی رایکونن – لوتوس

پاستور مالدونادو، راننده تیم مک‌لارن (خط هشتم)، نیکو هالکنبرگ ( فورس ایندیا) و دانیل ریکاردو (تورو روسو)، سه راننده دیگر در جمع ده نفر اول هستند.

در پایین جدول هایکی کوالاینن و ویتالی پتروف، رانندگان تیم کیترهم در دور اول زمان گیری حذف شدند و مسابقه را از خط ۱۹ و ۲۰ شروع می‌کنند. پایین‌تر از آن‌ها تیمو گلاک و چارلز پیک، رانندگان ماروسیا قرار دارند. آنه توانستند با کسب زمانی کمتر از ۱۰۷ درصد بهترین زمان مسابقه، مجوز حضور در مسابقه را بگیرند اما دو راننده تیم اچ‌آر‌تی نتوانستند این زمان را کسب کنند و اکنون برای شروع مسابقه منتظر مجوز داوران هستند .

اولین مسابقه فرمول یک سال ۲۰۱۲، یک‌شنبه ۹:۳۰ صبح به وقت تهران در پیست آلبرت پارک ملبورن برگزار می‌شود.