لوییس همیلتون راننده تیم فرمول یک مرسدس با پیروزی در مسابقه مجارستان برای اولین بار در این فصل، به صدر جدول قهرمانی رانندگان صعود کرد.

همیلتون بعد ازسبقت از هم تیی‌اش نیکو رزبرگ در آغازمسابقه، تا پایان مسابقه پیشتاز بود. او با کسب پنجمین پیروزی خود در مجارستان، علاوه بر شکستن رکورد پیروزی در این پیست، حالا با شش امتیاز اختلاف با رزبرگ در صدر جدول رانندگان قرار دارد.

دانیل ریکیاردو، راننده استرالیایی تیم ردبول هم با فاصله زیاد از دو راننده مرسدس به مقام سوم رسید.

همیلتون که مدافع عنوان قهرمانی است، در زمان گیری با بدشانسی فرصت برای گرفتن خط اول را از دست داد. حادثه برای فرناندوآلونسو، راننده تیم مک‌لارن باعث شد همیلتون مجبور شود آخرین دور زمان گیری خود را نیمه تمام بگذارد و در نتیجه رزبرگ خط اول را گرفت.

فرمول یک مجارستان ۲۰۱۶

شروع خوب

با اینکه همیلتون چندان به شروع خوب در روز مسابقه مشهور نیست، اما در مجارستان بدون نقص مسابقه را آغاز کرد و در نرسیده به پیچ اول از هم تیمی آلمانی‌اش پیش بود. وضعیت رزبرگ وقتی بدتر شد که برای مدتی ریکیاردو هم از او جلو زد اما به پیچ دوم نرسیده با مانوری عالی دوباره مقام دوم را پس گرفت.

پیست مجارستان از پیست‌هایی است که سبقت گرفتن در آن سخت است و راننده پیشتاز می‌تواند راحت‌تر مسابقه را کنترل کند. همیلتون در بخشی از مسابقه آنقدر سرعتش را کم کرده بود که رزبرگ را به دردسر انداخت. تا حدی که تیم از او خواست سرعتش را بیشتر کند تا ریکیاردو به رزبرگ نرسد.

«خیلی خب لوییس. ریکیاردو داره به قطار نزدیک میشه. برای همین واقعا لازمه فاصله رو بیشتر کنیم.»

فرمول یک مجارستان ۲۰۱۶

جنگ داخلی

همیلتون به نظر چندان هم از به دردسر افتادن رزبرگ ناراحت نبود به همین دلیل در جواب این پیام مهندسش «پیت بانینگتون» گفت

«من دارم به بهترین نحوی که با این تایرها میشه رانندگی میکنم.»

مهندس همیلتون اینبار خواهش نکرد.

«اگه ماشینها پشت هم جمع بشن ما نیکو رو زودتر برای تایر عوض کردن میاریم و ممکنه برد به خطر بیفته.»

وقتی ریکیاردو در دور ۳۳ برای دومین بار برای تعویض لاستیک به گاراژ رفت، همیلتون مثل صاعقه سرعت گرفت و سریع‌ترین زمان خود را ثبت کرد.

دو راننده مرسدس بعد از این آنقدر از ریکیاردو فاصله گرفته بودند که وقتی هشت و نه دور بعد لاستیک عوض کردند، هر دو جلوتر از راننده استرالیایی از گاراژ خارج شدند و نتیجه مسابقه از آنجا به بعد معلوم بود.

همیلتون حالا پرافتخارترین راننده فرمول یک در پیست مجارستان است.

سباستین فتل از فراری مقام چهارم را کسب کرد و مکس فرستاپن، راننده ردبول در رقابتی نزدیک به کیمی رایکونن از فراری به مقام پنجم رسید.