لکسوس قصد ندارد به عرضه خودروهای ارزان‌تر توسط خودروسازان آلمانی واکنش نشان دهد و ماشین‌های ارزان‌ تولید کند. یکی از مدیران این کارخانه ژاپنی در پیامی غیر مستقیم به استراتژی جدید مرسدس بنز، ب ام و و آئودی گفته است ماشینی که قیمتش زیر سی هزار دلار باشد لیاقت برند لکسوس را ندارد.

مارک تمپلین، مدیر بخش بین‌المللی لکسوس می‌گوید «ما می‌توانیم پایین‌تر رفته و ماشینی زیر سی هزار دلار بسازیم اما باید صرفه‌جویی کنیم و از امکاناتش کم کنیم که در این صورت آن ماشین دیگر لکسوس نخواهد بود.»

«صادقانه بگویم، شما نمی‌توانید یک لکسوس را با کیفیت و دوام لکسوس بسازید و آن را با سود به قیمتی زیر سی هزار دلار بفروشید.»

به نظر می‌رسد این اظهار نظر رسمی و انتخاب مرز سی هزار دلار تدارکی برای یک برنامه تبلیغاتی تازه باشد که در آن لکسوس رقیبان آلمانی‌اش را هدف قرار دهد و لوکس بودن آنها را زیر سوال ببرد.

سه خودروساز لوکس آلمانی برای جلب مشتریان جوان مدلهای ارزان‌تری را به بازار عرضه کرده‌اند که قیمت آنها زیر سی هزار دلار است. آمار فروش نشان می‌دهد که این استراتژی با استقبال خوب بازار روبرو شده است.

مرسدس بنز مدل CLA را در آمریکا با قیمت پایه ۲۹ هزار دلار عرضه می‌کند. با اضافه شدن هزینه‌های تحویل خودرو، این ماشین به قیمت نزدیک به ۳۱ هزار دلار به دست مشتری می‌رسد. CLA با این قیمت ماه گذشته بیش از ده درصد فروش مرسدس بنز را در آمریکا به خود اختصاص داد.

در اروپا مدلهای هچ بک مرسدس بنز کلاس A و ب ام و سری ۱ فروش بالایی دارد و به زودی مدلهای ارزان بیشتری از این دو خودروساز برای عرضه به بازار آماده می‌شود. لکسوس که برای بیش از یک دهه در بازار اصلی‌اش در آمریکا پرفروش‌ترین خودروساز بود، حالا از رقیبان آلمانی‌اش عقب افتاده است.

در بین مارک‌های لوکس خودرو اکنون ب ام و با فروش سالانه یک میلیون ۶۵۵ هزار دستگاه اول است.

آئودی با یک میلیون ۵۸۰ هزار دستگاه در مکان دوم قرار دارد و مرسدس بنز بعد از این دو با یک میلیون ۵۶۰ هزار دستگاه در مکان سوم است. فروش سالانه لکسوس در جهان نزدیک به ۵۰۰ هزار دستگاه است.

اما لکسوس می‌گوید این عجله برای تسخیر بازار خودروهای ارزان‌تر باعث می‌شود که برند دیگر لوکس نباشد. لکسوس البته بخشی از گروه خودروسازی تویوتا است و مدیران این کارخانه قبلا هم گفته‌اند که خودروهای با قیمت سی هزار دلار در محدود محصولات برندهای تویوتا و سیون (در آمریکا) است.

در حال حاضر کوچکترین مدل لکسوس مدل هچ‌بک هیبرید CT200 است که این کارخانه با قیمت حدود ۳۳ هزار دلار می‌فروشد. اما لکسوس می‌گوید بیشترین درآمد لکسوس از مدلهایی است که قیمتشان بیشتر از پنجاه هزار دلار است.

لکسوس به تازگی یک شاسی بلند کوچک به نام NX را هم به بازار عرضه کرده است. این خودرو اکنون در بازار ژاپن به قیمتی معادل ۴۲ هزار دلار به بازار عرضه شده است. لکسوس به زودی این مدل را در بازارهای جهانی هم عرضه خواهد کرد. اگرچه قیمت محصولات لکسوس در بازارهای خارج از ژاپن ارزان‌تر است اما بعید است با اظهارنظرهای تازه مدیران این کارخانه قیمت این خودرو به زیر سی هزار دلار برسد.