شرکت هندی «ماهیندرا و ماهیندرا» در معامله‌ای به ارزش ۱۶۸ میلیون یورو پینین فارینا، استودیو طراحی باسابقه ایتالیایی را خرید. هدف این شرکت هندی از این خرید استفاده از توان طراحی و مهندسی پینین فارینا برای ورود به بازار جهانی است.

آناند ماهیندرا، میلیاردر هندی و مدیر مجموعه صنعتی ماهیندر بعد از اعلام این خبر گفت «اعتبار افسانه‌ای پینین فارینا در طراحی خودرو توان طراحی ما در کل گروه ماهیندرا را بسیار بیشتر خواهد کرد. با توجه به اهمیت زیادی که مصرف کنندگان امروزه به طراحی میدهند، طراحی صنعتی اهمیت تاثیر زیادی در انتخاب آنها دارد»

این تازه‌ترین خرید بین المللی ماهیندرا است. ماهیندرا پیش از این کارخانه سانگ یانگ را خریده و در کارخانه موتورسیکلت سازی پژو هم سرمایه‌گذاری کرده است. پینین فارینا که در یازده سال گذشته ده سال ضرر کرده بود، قبل از فروخته شدن به شرکت هندی، با آن در طراحی خودروهای شاسی‌بلند همکاری میکرد.

ماهیندرا با یکی از شرکت‌های وابسته به خود ۷۶ درصد از سهام پینین فارینا را به ارزش ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو خریده است. قیمت هر سهم پینین فارینا یک یورو و ده سنت تعیین شده بود. ماهیندرا برای خرید باقی سهام هم به استودیوی ایتالیایی قیمتی مشابه پیشنهاد کرده. بعد از فروش پینین فارینا، قیمت سهامش تا بیش از چهار یورو افزایش یافت.

فراری ۲۵۰ جی‌تی

علاوه بر خرید سهام، ماهیندرا تعهد کرده تا بیست میلیون یورو در پینین فارینا سرمایه‌گذاری کند و وام‌های این استودیو را که ارزشش به بیش از ۱۱۴ میلیون یورو میرسد هم پرداخت خواهد کرد.

پینین فارینا در سال ۱۹۳۰ در تورین ایتالیا تاسیس شد و بسیاری از خودروهای مشهور جهان از جمله فراری ۲۵۰ جی‌تی، فراری تستاروزا و آلفارومئو جولیتا مدل ۱۹۵۰ در این استودیو طراحی شد. اما رفته رفته خودروسازان بزرگ استودیوهای خود را تاسیس کردند و بازار استودیوهای طراحی مانند پینین فارینا در سالهای اخیر بسیار کساد بود. پینین فارینا در مقطعی تصمیم گرفت خودرو تولید کند اما ضررهای زیاد باعث شد از این کار دست بردارد.

پینین فارینا بعد از پیوستن به گروه صنعتی هندی همچنان استقلال خود را حفظ خواهد کرد و فعلا تغییری در مدیریت ایجاد نخواهد شد. مدیر این استودیو اکنون پائولو پینین فارینا، نوه بنیانگذار این شرکت است.