دایملر امروز رسما تایید کرد که تولید خودروهای مارک مایباخ را متوقف خواهد کرد. دایملر ۹ سال پیش این مارک قدیمی آلمانی را که سابقه‌اش به سال ۱۹۰۱ برمی‌گردد، برای رقابت با رولزرویس و بنتلی دوباره احیا کرد.

اما با فروش کم این خودروها، دایملر عاقبت شکست را پذیرفت و اعلام کرد از سال ۲۰۱۳ و همزمان با‌عرضه نسل جدید مرسدس بنز  کلاس S، جانشینی برای مدل های مایباخ ۵۷ و ۶۲ به بازار عرضه نخواهد شد و تولید این مدل ها متوقف می شود.

دایملر بعد از اینکه بنتلی و رولزرویس توسط ب ام و و فولکس‌واگن خریداری شد، به این فکر افتاد تا برای رقابت با این دو مارک، به جای عرضه یک مدل جدید مرسدس بنز، خودروی جدیدی با مارکی تازه به بازار بفرستد. مرسدس بنز در سال ۱۹۹۷ کانسپتی به نام ماییاخ با یک موتور دوازده سیلندر شش لیتری در نمایشگاه توکیو رونمایی کرد و اولین محصول این مارک در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد.

این ماشین با قیمت بیش از سیصد هزار دلار اوج اشرافیت را به خریداران عرضه می‌کرد. پیش‌بینی مرسدس بنز این بود که سالانه دو هزار دستگاه از این ماشین بفروشد و قرار بود نیمی از این تعداد به آمریکای شمالی صادر شود، اما در عمل فروش خودرو بسیار پایین بود و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰، تنها ۱۱۱۲ دستگاه در آمریکای شمالی فروخته شد.

افول مارک ناشناس

بخشی از این شکست به دلیل ناشناخته بودن مارک مایباخ در خارج از آلمان بود. در حالی که بنتلی و رولزرویس مارک‌هایی شناخته شده در سراسر جهان بود، دایملر نتوانست بازاریابی خوبی برای مارک مایباخ انجام دهد و به همین دلیل خریداران استقبال کمی از این خودرو کردند.

بحران اقتصاد جهان در سال ۲۰۰۸ تیر خلاص را به این مارک زد. دایملر برای حفظ این مارک با آستون مارتین وارد مذاکره شد تا با کمک این شرکت بتواند مدل‌های جدیدی به بازار عرضه کند. اما چند هفته پیش زمزمه شکست مذاکرات با آستون مارتین شنیده شد و امیدها برای دیدن نسل جدیدی از این خودروی لوکس کمرنگ تر شد.

غرفه این خودرو در هر نمایشگاه خودرو در سال جاری کوچکتر شده بود تا این که در نمایشگاه لس آنجلس که هم اکنون در جریان است مایباخ هیچ ماشینی در غرفه اش نمایش نداد و بالاخره امروز دیتر زچه مدیر دایملر رسما توقف تولید این خودرو را اعلام کرد.

احتمال داده می شود که مرسدس بنز برای جایگزینی خودرویی لوکس در محصولات خود، نمونه ای بلند تر به نام “پولمن” را از کلاس S  به بازار عرضه کند تا همچنان بتواند توجه بخشی از خریداران رولزرویس و بنتلی را به سمت این مارک جلب کند.