تاتا خودروساز هندی اعلام کرد به خاطر تشابه نام مدل جدیدش با ویروس زیکا که به تازگی در آمریکای جنوبی شایع شده، این خودرو را با نام تازه‌ای به بازار عرضه می‌کند.

تاتا زیکا امروز به بازار هند عرضه شد. تاتا فعلا آن را با همین نام میفروشد ولی گفته اسم جدید این هچ‌بک تا چند هفته دیگر اعلام خواهد شد.

نام این هچ‌بک پاییز گذشته و پیش از شناسایی ویروس زیکا اعلام شده بود. Zica ترکیبی از دو کلمه Zippy Car یا خودروی چابک است که حالا اگرچه در املا اندکی با نام ویروس Zika متفاوت شده اما با آن هم آوا است.

تاتا زیکا

تاتا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «به عنوان یک شرکت متعهد به مسئولیت‌های اجتماعی» نام خودرو را عوض می‌کند. اما بدون شک همزمان شدن عرضه این خودرو با ویروسی که سازمان بهداشت جهانی به خاطرش شرایط ویژه اعلام کرده، چندان تبلیغ خوبی هم برایش نیست.

به گزارش سازمان بهداشت جهان بیست کشور و منطقه در جهان گرفتار این ویروس شده‌اند. این ویروس که بیشتر از طریق نیش حشره منتقل می‌شود، باعث شده هزاران نوزاد در آمریکای جنوبی با رشد مغزی ناقص به دنیا بیایند که به آن میکروسفالی گفته می‌شود. مواردی از ابتلا به این بیماری در آمریکا و استرالیا هم دیده شده است.

تاتا موتورز بزرگترین خودروساز هند است و در سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۵ بیش از ۴۲ میلیارد دلار فروش داشت. این کارخانه بعد از سالها عقب ماندن از خودروسازان ژاپنی و کره‌ای، بالاخره امیدوار است با زیکا در بازار پرطرفدار هچ‌بک‌ها در هند خودی نشان دهد. به همین خاطر برای آن تبلیغ زیادی کرده و حتی از لیونل مسی در آگهی آن استفاده کرده است.

تاتا زیکا

 

زیکا یک هچ بک کوچک با طول ۳۷۴۶، عرض ۱۶۴۷ و ارتفاع ۱۵۳۵ میلی‌متر است و ابعادش کم و بیش به اندازه پژو ۲۰۶ است. تاتا زیکار را بر روی پلتفرمی کاملا جدید ساخته است و دو موتور جدید هم با آن عرضه کرده است. موتور بنزینی ۱.۲ لیتری که ۸۵ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و یک موتور دیزل یک لیتری توربو که ۷۰ اسب بخار قدرت دارد.

پیش از اعلام نام زیکا، این خودرو در رسانه‌ها با نام «کایت» معرفی شده بود و گفته می‌شود ممکن است این نام دوباره بر روی خودرو گذاشته شود.