روزنامه دنیای اقتصاد از قول پیمان کارگر، مدیر عامل رنوپارس، خبر داده که پارس خودرو تا دو سال دیگر رنو ساندرو را تولید و به بازار عرضه خواهد کرد. {لینک}

به گفته آقای کارگر، هر دو مدل معمولی و شاسی بلند ساندرو در ایران تولید خواهد شد.

رنو ساندرو یک هچ بک پنج در است که این شرکت فرانسوی براساس پلتفرم B0 ساخته است. این پلتفرم همانی است که مدل لوگان (در ایران تندر ۹۰) بر روی آن ساخته می‌شود. مدلی با شاسی بلند هم با نام ساندرو استپ‌ وی با موتوری ۱۱۲ اسب بخاری ساخته شده است.

ساندرو اولین ماشینی بود که رنو خارج از اروپا و برای اولین بار در آمریکای جنوبی عرضه کرد. این ماشین با همکاری مهندسان برزیلی و رومانیایی در دسامبر سال ۲۰۰۷ به بازار عرضه شد و کارخانه رومانیایی داسیا هم  یک سال بعد مدلی را با همین نام به بازار عرضه کرد.

این ماشین اکنون در کشورهای رومانی، برزیل، کلمبیا، آفریقای جنوبی، مراکش و روسیه تولید می‌شود و اگر در زمانی که مدیر رنوپارس وعده داده در ایران به تولید انبوه برسد، هفت سال از عمرش گذشته است.

در سایت رنوپارس در صفحه‌ای که مشخصات این مدل نمایش داده شده، تنها یک موتور ۱۶۰۰ سی سی ۱۶V نمایش داده شده است و به نظر می‌رسد، رنو پارس قصد دارد ساندرو را با همین موتور در ایران تولید کند.

Stepway، مدل شاسی بلند ساندرو

«قیمت ۱۵ میلیون تومان»

این موتور ۱۰۵ اسب بخار قدرت دارد و شتاب صفر تا صد کیلومتر آن ۱۰.۵ ثانیه است و حداکثر سرعت آن هم ۱۷۵ کیلومتر در ساعت است.

رنو ساندرو با داشتن دو ایربرگ به صورت استاندارد، از نظر ایمنی در آزمایش ایمنی اروپایی Euro NCAP توانست از ۳۷ امتیاز، ۲۴ امتیاز کسب کند.

دنیای اقتصاد نوشته است که پیمان کارگر، که با سابقه مدیریت در رنو، از سال گذشته مدیریت بخش ایران این شرکت را بر عهده گرفته است، قیمت ساندرو را حدود پانزده میلیون تومان اعلام کرده، اما از دادن رقمی رسمی خودداری کرد.

با اینکه روزنامه دنیای اقتصاد فروش این ماشین به این قیمت را بعید دانسته است، اما برای مقایسه می‌توان به قیمت‌ کنونی این ماشین در بازارهای اروپا مراجعه کرد.

در حال حاضر شرکت داچیا، مدل ساندرو را با موتوری ۱۴۰۰ سی سی که ۷۵ اسب بخار قدرت دارد در فرانسه با قیمت ۸۹۰۰ یورو می‌فروشد که تقریباً معادل پازنده میلیون تومان خواهد شد.  بنابراین دستیابی به چنین قیمتی در بازار ایران چندان دور از دسترس نخواهد بود.

تردید‌ها درباره ساندرو، به قیمت نهایی این ماشین محدود نمی‌شود و با توجه به تأخیر زیاد عرضه تندر ۹۰ به خریداران، هنوز معلوم نیست آیا می‌توان به حضور این ماشین در بازار ایران تا دوسال آینده مطمئن بود؟