مارک لیشته ۹ ماه شلوغی را به عنوان مدیر طراحی آئودی پشت سر گذاشته است. او نسل جدید مدلهای A6، A7 و A8 را طراحی کرده و پروژه‌های جدیدی مثل شاسی بلند کوپه Q8 را در این کارخانه آغاز کرده است. امکان دیدن این مدلها هنوز وجود ندارد اما آنچه او با خود برای نمایش مسیر آینده آئودی به نمایشگاه لس آنجلس آورده کانسپت پرولوگ است. ماهنامه انگلیسی «کار» در حاشیه نمایشگاه این مصاحبه را با او انجام داده است.

هدف از ساخت کانسپت پرولوگ چیست؟

معمولا کارخانه‌ها اول یک کانسپت می‌سازند و بعد در ساخت مدلهایشان آن را الگو قرار میدهند و عموما بسیاری با دیدن محصول نهایی نا‌امید می‌شوند. چون بسیاری از ایده‌ها در روند کانسپت به تولید از بین می‌رود. پرولوگ فرق می‌کند. ما اول نسل جدید A8، که قرار است در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه شود، و بعد A7 و A6 را طراحی کردیم. پرولوگ عصاره این سه مدل است. نوعی پیش‌پرده از آنچه قرار است در آینده نزدیک به خریدار عرضه شود. تقریبا هر چه در این کانسپت میبینید در مدلهای بعدی ما استفاده خواهد شد.

من کارم در آئودی را در ماه فوریه آغاز کردم. اما سه ماه قبل از آن از من خواسته شد تا برای نسل جدید A8 ایده دهم. سه روز بعد از بین پنج طرحی که در نظر گرفته شده بود، طرح من پذیرفته شد. طرحی عالی نبود اما مسیر مشخصی را نشان می‌داد. بعد از آن کار بر روی این طرح آغاز شد و همزمان نسل جدید A6 و A7 هم در حال جلو رفتن بود و بعد از هشت ماه طراحی توسط مدیریت تایید شد.

مهمترین بخش‌ پرولوگ چیست؟

پرولوگ اسپرت‌تر از مدلهای کنونی است، فاصله بین دو محورش بیشتر است، اتاقش به زمین نزدیک‌تر است. وقتی به جلوی ماشین نگاه کنید میبینید که کاملا افقی است و اگر آن را با عقبی سریع ترکیب کنید، این حس را به شما می‌دهد که انگار ماشین در حال جهیدن به جلو است. جلو پنجره ماشین هم مهم است. ما هنوز یک جلو پنجره یکپارچه داریم اما آن را افقی‌تر کرده‌ایم که اسپرت‌تر به نظر می‌رسد.

این ماشین همچنین بر «کواترو» تاکید می‌کند. آئودی یعنی کواترو. ما خط شانه‌های ماشین را پایین‌تر آوردیم تا جا برای گلگیرهای عضلانی باز شود. به این ترتیب بر چهار‌چرخ‌متحرک بودن ماشین تاکید کردیم. اما کواترو نسبت‌های خود را هم دارد. اجازه بدهید بیشتر توضیح دهم. در ماشین دیفراسیل جلو شما یک کاپوت کشیده دارید که در نسبت بندی به جلوی خودرو وزن بیشتری می‌دهد. در ماشین دیفرانسیل عقب فاصله سپر تا چرخ جلو بسیار است و اتاق به عقب تمایل دارد. اکثر طراحان سعی میکنند نسبت‌ها را طوری انتخاب کنند که شبیه ماشین‌های دیفرانسیل عقب باشد. آنها فاصله بیشتر بین چرخ و شیشه جلو را می‌خواهند که ما به آن «فاصله پرستیژ» میگوییم. اما در آئودی روش ما فرق دارد. فاصله بین سپر و چرخ اینجا بیشتر است و کابین تقریبا در وسط است و نسبت‌ها متوازن است.

در آینده همه آئودی‌ها بر کواترو بودن تاکید خواهند کرد و نسل بعدی A7 حتی از این کانسپت‌ها بیشتر این خصوصیت را خواهد داشت. A8 کمی آرام‌تر خواهد بود. کواترو برای ما چیزی بیشتر از قوای محرکه است. کواترو مشخصه‌ای است که ما را از رقیبانمان، مرسدس بنز و ب ام و ، متمایز می‌کند.

بخش‌های اصلی در داخل اتاق چیست؟

من خیلی به طراحی داخل خودرو علاقه دارم اما بیشتر بدنه طراحی کرده‌ام. من رییس طراحی بدنه در فولکس واگن بودم. یکی از دلایلی که از کار در آئودی خوشحال شدم این بود که آئودی یکی از بهترین خودروسازن در طراحی داخل خودرو است. اما رقبای ما در حال بهتر شدن هستند و ما باید کمی تغییر کنیم. من به یک ساختار جدید فکر میکنم. همیشه دوست داشته‌ام بر عرض خودرو تاکید کنم. احساسم این است که از این طریق بر فضای بزرگتر در یک خودروی لوکس بیشتر تاکید می‌شود.

علاوه بر این ما از نمایشگر لمسی استفاده می‌کنیم. تسلا به خوبی از این نمایشگرها استفاده کرده است، اما من فکر میکنم از نظر زیبایی شناسی این راه حلی خیلی خوبی نیست. برای همین ما نمایشگر را با ساختار خودرو ترکیب کردیم.

یکی از انتقادهایی که به آئودی می‌شود این است که مدلهایش همه به هم شبیه هستند و به طور کلی با نگاهی محافظه‌کارانه طراحی شده است …

به نظرم درست است که آئودی آهسته و با احتیاط به جلو رفته است. در سال ۲۰۰۴ وقتی والتر داسیلوا برای آئودی جلوپنجره یک تکه را طراحی کرد یک قدم بزرگ در این کارخانه برداشته شد و این کارخانه را در سطح ب ام و و مرسدس بنز بالا آورد. پیش از آن آئودی صورت نداشت. این قدم مهمی بود و وقت لازم بود تا مردم به آن عادت کنند. حالا که همه آئودی را شناخته‌اند وقت برداشتن قدمهای بزرگتر است.

ما باید تفاوت بین مدلهایمان را بیشتر کنیم. من قول میدهم که نسل بعدی A8 با A6 فرق زیادی داشته باشد. تفاوت اصلی این دو مدل در نسبت‌ها خواهد بود وگرنه زبان طراحی هر دو خودرو یکی است. من الان در حال کار بر روی نسل جدید A1 هستم و در حال ایجاد تغییری متحورانه هستیم. ما همچنین پروژه Q8 را در دست داریم که اگرچه جلوپنجره‌اش هنوز یک تکه است اما تفاوتی بنیادی خواهد داشت. طراحی Q8 نهایی شده است.

چه پروژه‌های دیگری در دست دارید؟

من خیلی از ایده خانواده‌ مدلهای مختلف تی‌تی خوشم می‌آید. با کانسپت اسپرت‌بک در پاریس به دنبال رسیدن به بهترین فرم برای مدل بعدی تی‌تی بودیم. امکان ساخت یک مدل کواترو هم وجود دارد. امیدوارم مدل بعدی کواترو که نمایش می‌دهیم ماشینی باشد که بر روی خط تولید می‌رود. ما این پروژه را دوباره زنده کرده‌ایم چون با دیدن کانسپت‌ها به این نتیجه رسیدم که پتانسیل کاری متحورانه‌تر وجود دارد.

اما اگر بخواهم صادق باشم، پروژه مورد علاقه‌ام ساخت یک ماشین الکتریکی است. آئودی ایده هوشمندانه‌ای برای ماشین‌های الکتریکی دارد. ببنید تسلا یک ماشین الکتریکی ساخت که شبیه به ماشین‌های عادی بود. این کار آن زمان لازم بود چون ماشین الکتریکی نباید مردم را می‌ترساند. اما حالا که مردم به این تکنولوژی عادت کرده‌اند می‌شود مسیر متفاوتی در طراحی پیمود. با قوای محرکه الکتریکی محدودیت‌ها فنی موجود از بین می‌رود و می‌شود طراحی را از صفحه‌ای کاملا سفید آغاز کرد.