شورای طراحی آلمان ماه گذشته در مسابقه‌ای بین‌المللی برای انتخاب بهترین مارک‌ها و طرح‌های خودرو در سال ۲۰۱۱، گروه طراحان مرسدس بنز را به عنوان بهترین تیم طراحی در صنعت خودرو برگزید.

مرسدس بنز اگرچه همیشه در صحنه تکنولوژی همیشه پیشتاز بوده ولی همیشه در طراحی خودرو به احتیاط مشهور بوده است. اما مدل‌هایی که در چند سال گذشته با ستاره مرسدس بنز به بازار آمده است، نشان می‌دهد که این خودروساز آلمانی به طراحان خود اجازه تهور بیشتری داده است.

مدل‌های مرسدس بنز در پنج استودیو در سراسر دنیا طراحی می‌شود: استودیوی کارلزباد در کالیفرنیا، استودیوی کومو در ایتالیا و دو استودیو در پکن و توکیو، مراکزی هستند که به مرسدس بنز در ساخت خودرویی مناسب برای همه بازارهای جهان کمک می‌کنند.

اما مقر اصلی و اتاق فرمان طراحی همه مدل‌های مرسدس بنز در آلمان و در سیندل فینگن قرار دارد.

ساختمان این استودیو در سال ۱۹۹۸ توسط کریستوف کوهلبرکر، معمار مشهور آلمانی طراحی شده است و در این استودیو حدود چهارصد طراح از بیست کشور دنیا به کار مشغولند.

پروفسور گوردن واگنر، رئیس بخش طراحی مرسدس می‌گوید طراحان این کارخانه به جای دنبال کردن مد روز، در جستجوی روند‌های بلندمدتی هستند که ارزش مارک مرسدس بنز را در دهه‌های آینده بیشتر کند.

در مرسدس بنز روند ساخت یک مدل جدید از طراحی اولیه گرفته تا تایید نهایی حدود سه سال طول می‌کشد. هر مدل جدید بنز باید از ده مرحله مختلف و از زیر دست طراحان مختلف عبور کند تا به عنوان نسل جدید به بازار معرفی شود. 

ساخت هر خودروی جدید با کشیدن ایده طراح روی کاغذ یا صفحه کامپیوتر آغاز می‌شود. سپس ابعاد آنها تصحیح می‌شود و بعد از ساخت مدلی گلی در ابعاد یک به چهار خودرو ساخته می‌شود و در این مرحله طرح نهایی از بین مدل‌های مختلف انتخاب می‌شود. از روی مدل گلی، نمونه‌ای در ابعاد واقعی ساخته می‌شود. طراحی داخلی خودرو هم با طی همین مراحل انجام می‌شود و پس از تایید نهایی هیات مدیره، خودرو آماده تولید است.

هر یک از استودیوها وظیفه خود را دارند. وظیفه طراحی کانسپت‌ها به شصت طراح در سراسر دنیا داده شده اما بیشتر وظیفه طراحی کانسپت‌ها به استودیو کالیفرنیا محول شده است. دو استودیو توکیو و پکن با مطالعه بازارهای آسیا، سلیقه و طبع بازار را به طرح‌ها اضافه می‌کنند و طراحی داخلی خودرو در استودیو کومو انجام می‌شود که در قلب طراحی مبلمان و لباس جهان قرار دارد.

مرکز سیندل فینگن، علاوه بر وظیفه هماهنگی و مدیریت استودیوهای جهانی مرسدس بنز، روند طراحی خودرو و آماده کردن طرح برای ساخت را برعهده دارد. سرنوشت همه ماشین‌های مرسدس بنز  در این ساختمان مشخص می‌شود.