یک دستگاه مرسدس-بنز ۵۴۰ کی مدل ۱۹۳۷ در حراج خودروهای کلاسیک در ایالت آریزونای آمریکا به مبلغ ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فروخته شد. این گرانترین ماشینی است که تا کنون در این حراجی، که هفده سال است در شهر فینیکس برگزار می‌شود، فروخته شده است.

مرسدسی که چند روز پیش در آریزونا رکوردشکنی کرد هنگام تولید در دهه سی حدود ده هزار دلار قیمت داشت و یکی از گرانترین خودروهای دوران خود بود. این خودرو از اولین سری این خودرو بود و اندکی بیش از ۱۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه رفته بود. شاسی و همه قطعات فنی آن هم دست نخورده باقی مانده بود.

مرسدس بنز ۵۴۰ کی

نام این خودرو از حجم ۵.۴ لیتری موتور هشت سیلندرش گرفته شده و حرف K مخفف «کمپرسور» است. موتور خودرو در دو حالت کار میکند. در حالت عادی موتور ۱۱۵ اسب بخار تولید میکند و بعد از شروع به کار سیستم توربو قدرت موتور تا ۱۸۰ اسب بخار افزایش پیدا میکند. با این قدرت مرسدس-بنز ۵۴۰کی یکی از سریعترین خودروهای زمان خود بود.

با وجود رکوردشکنی مرسدس بنز ۵۴۰کی، برگزارکنندگان حراج انتظار داشتند این خودرو بین ده تا ۱۳ میلیون دلار فروخته شود. رکورد پیشین حراج فینیکس ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بود که سال گذشته و با فروش یک فراری ۲۵۰ ال ام مدل ۱۹۶۴ ثبت شد.

امسال خریداران از بیست کشور جهان در حراجی «آر. ام. سادوبیز» در فینیکس شرکت کردند و در مجموع ۶۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ماشین خریدند. یک دوزنبرگ مدل جی سال ۱۹۲۹ (سه میلیون دلار) ، لامبورگینی میورا پی۴۰۰ مدل ۱۹۷۱ (دو میلیون دلار) و یک پورشه ۹۱۸ مدل ۲۰۱۵ (یک میلیون و ۵۹۰ هزار دلار) از دیگر خودروهای شاخص این حراج بودند.

گرانترین خودرویی که تاکنون در یک حراجی فروخته شده یک فراری جی تی او مدل ۱۹۶۲ است که یک سال و نیم پیش در یک حراجی در کالیفرنیا قیمتش به ۳۴ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار رسید.