مسعود مهدوی‌نیا: نیکو رزبرگ، راننده تیم مرسدس برای اولین بار یک مسابقه فرمول یک را از خط اول آغاز خواهد کرد. در زمان گیری برای تعیین خط فرمول یک چین، که پر از شگفتی بود، رزبرگ با ثبت زمان ۱:۳۵:۱۲۱ و با نیم ثانیه برتری نسبت به لوییس همیلتون از مک‌لارن اول شد. همیلتون اما به خاطر تعویض گیربکس ماشینش جریمه شده است و باید مسابقه را پنج‌خط عقب‌تر و از خط هفتم آغاز کند. 
رزبرگ در ابتدای مرحله سوم زمان گیری رکوردش را ثبت کرد و  تا پایان در گاراژ  تلاش دیگر رانند‌ه‌ها را تماشا کرد. او گفت ثبت این زمان سریع  به لطف تنظیم‌های ماشینش برای مرحله آخر بود. 
با عقب رفتن همیلتون، مایکل شوماخر، هم تیمی رزبرگ که مقام سوم را در زمان‌گیری کسب کرده بود، مسابقه را از خط دوم شروع می‌کند. این اولین بار بعد از بازگشت مرسدس به فرمول یک است که رانندگان این تیم مسابقه‌ای را از خط اول و دوم شروع می‌کنند. آخری باری که مرسدس مسابقه‌ای را از خط اول شروع کرده بود سال ۱۹۵۵در مسابقه ایتالیا بود. این تیم در پایان آن فصل مسابقات فرمول یک را ترک کرد اما از سال ۲۰۱۰ دوباره به این‌ مسابقات برگشت. 

کامی کوبایاشی، راننده جوان تیم سابر هم  با زمانی که در آخرین دور ثبت کرد شگفتی‌ساز شد و با کسب مقام چهارم توانست خط سوم را بگیرد. پشت سر او کیمی رایکونن از تیم لوتوس قرار گرفت. 
شگفتی دیگر را سباستین فتل از تیم ردبول رقم زد. او که در دو فصل گذشته قهرمان مسابقات شده حتی نتوانست خود را به مرحله دوم زمان‌گیری برساند و مسابقه را از خط یازدهم آغاز خواهد کرد. مارک وبر، دیگر راننده ردبول که تنظیم‌های متفاوتی با فتل داشت خط هفتم را گرفت. 
 گرچه ردبول برخلاف مرسدس در روز مسابقه بهتر از زمان‌گیری بوده، اما با فتل در خط یازدهم و وبر که بین دو راننده مک‌لارن قرار گرفته، امیدها به این تیم کمتر از همیشه است.
سرجیو پرز، از سابر و فرناندو آلونسو از فراری و رومن گروژان از لوتوس خط هشتم تا دهم  را گرفتند.
مسابقه ساعت ۱۱:۳۰ به وقت ایران در پیست بین‌المللی شانگهای برگزار می‌شود.