مدیرعامل سایپا در حالی از عرضه کیا سراتو در بورس کالا خبر داده که هنوز سوال‌هایی درباره روند قیمت‌گذاری این خودرو بی پاسخ مانده است.

حدود یکسال پیش مدیرعامل بورس کالا اعلام کرد پراید «از طریق اوراق سلف موازی و از دریچه بورس کالا تامین مالی خواهد شد.»

تولید کننده از طریق اوراق سلف می‌تواند منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند. سرمایه‌گذارانی که این اوراق را می‌خرند در حقیقت کالای تولیدکننده را پیش خرید کرده‌اند. سلف موازی مانند قرارداد سلف است. با این تفاوت که خریدار این اختیار را دارد که قبل از تاریخ سررسید، قرارداد را به شخص ثالث واگذار کند.

بعد از اعلام این خبر صحبت‌های زیادی درباره پذیرش یا عدم پذیرش این کالا در بورس شد.

قیمت‌گذاری خودرو مانع حقوقی مهمی برای عرضه اوراق سلف موازی خودرو در بورس ایجاد می‌کرد. برای این کار لازم بود این خودرو در بورس کالا پذیرش و کشف قیمت شود. اما قیمت پراید را شورای رقابت تعیین می‌کرد و امکان کشف قیمت در بورس کالا نبود.

بعد از گذشت ماه‌ها، هفته گذشته مدیرعامل سایپا در همایش بین‌المللی صنعت خودرو اعلام کرد که کیا سراتو در بورس کالا پذیرفته شده است. اما در آن زمان امیدنامه‌ای از این پذیرش منتشر نشده بود که بتوان از جزئیات این پذیرش اخبار مستند تری داشت.

تعهد به عرضه

امیدنانه، سندی است که اهداف، نرخ بازده مورد انتظار، شرایط و سایر جزئیات را شرح داده و تصویری از آینده سرمایه گذاری برای تصمیم گیری در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

بورس کالا به تازگی امیدنامه‌ای منتشر کرده که گویای پذیرش کیا سراتو در بورس کالا است. به نظر می رسد بورس کالا و گروه سایپا به تفاهم‌ رسیدند تا خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری در شورای رقابت نمی‌شود را از طریق اوراق سلف موازی تامین مالی کنند.
در این امیدنامه آمده که درخواست پذیرش کالای کیا سراتو از طریق شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تاریخ ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۵ به شرکت بورس کالای ایران ارائه شد و در نودمین جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران در تاریخ ۱۹ ‌اسفندماه سال ۱۳۹۵ مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفته و پذیرفته شد.

سایپا تعهد کرده است که سراتو حداقل چهار بار در ماه عرضه شود و در صورت وجود تقاضا با نظر بورس نسبت به عرضه اقدام کند. موضوع کشف قیمت این خودرو هنوز جای بحث دارد. قاعدتا این کالا باید از طریق عرضه و تقاضا کشف قیمت شود و در صورت عدم عرضه به مقدار نیاز بازار فشار تقاضا می تواند قیمت این کالا را بیش از آن چه ارزش دارد بالا ببرد.

اینکه آیا در این مورد جزئیات این موضوع هم صحبت‌هایی بین دو طرف انجام شده یا خیر را فعلا کسی نمی‌داند اما این بخش از پازل قیمت کیا سراتو به زودی در بورس کالا کامل می‌شود.

منبع: ایسنا