درحالی که خودروسازی ساب اعلام ورشکستگی کرده و سرنوشت این کارخانه در دستان قضات دادگاه ورشکستگی سوئد است، موزه ساب در شهر ترولهاتان با حمایت شهرداری این شهر و کارخانه هواپیماسازی ساب و چند سرمایه گذار دیگر از خطر حراج و از تعطیلی نجات پیدا کرد. 
در موزه ساب بیش از صد مدل از خودروهای ساخت این کارخانه از جمله اولین خودرو ساب موسوم به ۹۲.۰۰۱ به نمایش گذاشته شده است. مدل‌های مشهور دیگر ساب همراه با کانسپت‌های این کمپانی و همچنین خودروهای که در مسابقات رالی از دهه ۱۹۴۰ به بعد برنده شدند هم در این موزه نگهداری می‌شود.

 خودروسازی ساب که بخشی از شرکت هواپیماسازی ساب بود از سال ۱۹۹۰ به مالکیت جنرال موتورز در آمد. ساب با جنرال موتوز سال‌های سختی را همراه با ضرر زیاد گذراند و بالاخره وقتی جنرال موتورز خود در آستانه ورشکستگی قرار گرفت، در سال ۲۰۱۰ ساب را به کمپانی سوئدی اسپایکر فروخت. 
مدیران جدید هم نتوانستند ساب را نجات دهند و این کارخانه بعد از سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با بدهکاری و ضرر دوباره برای فروش گذاشته شد و یک کنسرسیوم چینی حاضر شد خودروساز سوئدی را بخرد. اما جنرال موتورز با استفاده از حق وتوی خود با این معامله مخالفت کرد و ساب در نهایت در سال ۲۰۱۱ اعلام ورشکستگی کرد.

پس از ورشکستگی ساب، دادگاه حکم داده بود که خودروهای این موزه باید حراج شوند. اما شهرداری ترولهاتان، کمپانی هواپیماسازی ساب، و بنیاد والنبرگ با سرمایه‌گذاری چهار میلیون دلاری مانع برچیده شدن این موزه شدند. 
کمپانی ساب در اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی اولین مدل خود را موسوم به ۹۲.۰۰۱ یا اورساب را به بازار عرضه کرد. خودرویی که به وضوح سابقه حضور این کارخانه در صنعت هوانوردی را نشان می‌داد.

ساب به معرفی تکنولوژی‌های جدید به صنعت خودروسازی و ساخت خودروهای ایمن معروف بود.  مدل جی‌تی۷۵۰ ساب در سال ۱۹۵۸ اولین خودرویی بود که به کمربند ایمنی مجهز شد یا در سال ۱۹۷۱ ساب برای اولین بار  برای چراغ جلو خودروهایش برف‌پاک‌کن و شیشه شور گذاشت. در دهه هفتاد ساب سیستم گرمکن صندلی را روی خودروهایش نصب کرد و برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ برای صندلی‌های جلو مدل ۹-۵ خود سیستم تهویه مطبوع گذاشت.
موزه ساب همچنان گنچیه این خودروساز را در خود حفظ خواهد کرد اما آینده ساب هنوز نامعلوم است. البته شایعاتی وجود دارد که خریدارانی از آسیا برای ساب پیدا شده‌ اما هیچ‌کدام از این شایعات هنوز تایید نشده است.

عکس‌ها از cabsaab900