چین اکنون بزرگترین بازار خودروهای لوکس در جهان است، پس تعجبی ندارد اگر مینی برای آماده شدن برای نمایشگاه خودروی شانگهای از رولزرویس کمک بگیرد تا این نمونه لوکس از مینی را بسازد و خود را با چهره‌ای جذاب‌تر در نمایشگاه معرفی کند.

پسوند گوود وود از منطقه‌ای گرفته شده است که کارخانه رولزرویس در آنجا قرار دارد. رولزرویس هم که مانند مینی بخشی از کمپانی ب ام و است، برای ساخت این مینی، از همان مواد و روش‌هایی استفاده کرده است که در ساخت رولزرویس فانتوم به کار می‌رود. در عوض به جای ۳۲۰ هزار یورو قیمت آن چهل و پنج هزار یورو است.

قیمت دوبرابر

با این حال قیمت این ماشین بعد از اینکه تکنیسین‌های رولزرویس آن را لوکس می‌کنند دوبرابر می‌شود. مبنای ساخت گود وود مدل کوپر S است که داشبوردش به جای پلاستیک از ترکیبی از چوب گردو و چرم نفیس ساخته شده و کیلومتر شمار و نمایشگر دور موتورش شبیه به رولزرویس فانتوم و گوست است.

تمام سوییچ‌ها، در کنسول وسط، روی داشبورد و فرمان به رنگ سیاه پیانویی است و جنس سقف و نورگیر‌ها هم از کشمیر گران قیمت است. کف ماشین هم با همان موکتی فرش شده که اکنون در مدل‌های رولزرویس به کار می‌رود.

 ساختن مینی لوکس کار تازه‌ای نیست. در دهه شصت و هفتاد میلادی که مینی به چیزی فراتر از یک خودرو و یک پدیده اجتماعی تبدیل شده بود، بسیاری از هنرمندان و مشاهیر مدل‌های لوکسی از مینی را که اکثر آن‌ها را خودروسازی رادفورد ساخته بود سوار می‌شدند. از میان آن‌ها از همه مشهورتر ماشینی است که برای بریت اکلند، همسر پیتر سلرز ساخته شد.

 

 

تولید محدود

شهرت مینی اکنون به اندازه دهه شصت و هفتاد نیست، اما بدون شک تعداد کسانی که بخواهند مینی گود وود را سوار شوند از  تعدادی که ساخته خواهد شد بیشتر است.  مینی گوود وود، ماشینی با تولید محدود است و تنها هزار دستگاه از آن ساخته می‌شود. بر روی دنده ماشین پلاکی قرار داده می‌شود که روی آن نوشته شده این ماشین چندمین مینی از این هزار دستگاه است.

در بیرون تغییرات زیادی در ماشین دیده نمی‌شود. رولزرویس هواکش روی کاپوت کوپر S را حذف کرده و با انتخاب رنگ مشکی مخصوص رولزرویس و قطعات آلومینیومی ماشین را به وضوح لوکس‌تر کرده است. خریداران می‌توانند به جز سیاه، یک رنگ آبی هم برای مینی انتخاب کنند.

موتور ماشین هم دست نخورده باقی مانده است. موتور ۱۶۰۰ سی سی ۱۸۱ اسب بخاری آن را می‌توان با گیربکس شش دنده دستی یا اتومتیک سفارش داد.

 

 

عکس: مینی