نبرد بین آئودی، مرسدس بنز و ب‌ام فرا‌تر از افزایش سهمشان در بازار و تعداد فروش ماشین‌هایشان حالا به جبهه تازه‌ای کشیده شده است، رقابتی که در آن اسب بخار بیشتر و شتاب بهتر برنده را تعیین می‌کند. 
جایزه پیروزی در این مسابقه سود زیادی است که این سه خودروساز در بازار خودروهای تقویت شده دیده‌اند این بازار اگر چه کوچک است، اما از خریدارانی تشکیل شده که حاضرند پول خوبی برای متفاوت بودن پرداخت کنند. از طرف دیگر چون مبنای ساخت این ماشین‌ها مدلهای استاندارد کارخانه است، با وجود سرمایه گذاری زیاد در تحقیقات، هزینه ساخت آن‌ها به نسبت پایین است. 
آئودی، مرسدس بنز و ب‌ام و سال گذشته در مجموع ٧٠ هزار ماشین با برند RS، AMG و M فروختند و خریداران این خودرو‌ها به طور متوسط برای هر ماشین بین صد تا صد و پنجاه هزار یورو پرداخت می‌کنند. 
تا چند سال پیش بخش M، AMG و کواترو، با فروش پرفراز و نشیبشان، نقشی فرعی در برنامه‌های سه خودرو ساز آلمانی داشتند، اما حالا به نظر می‌رسد، خودروهایی که در این بخش‌ها تولید می‌شود اهمیتی استراتژیک پیدا کرده است. 

مدیر سابق ای‌ام جی یک ماه است که مسئولیت فروش جهانی مرسدس بنز را بر عهده دارد. او می‌گوید سهم AMG در توسعه مدل‌ها و امکانات جدید و همینطور سود آوری مرسدس بنز باید بیشتر باشد و مدیر بخش M در ب‌ام و این بخش را نوک پیکان هویت اسپرت این کارخانه تعریف می‌کند. 
حضور در مسابقات اتومبیلرانی نقشی اصلی در شکل گیری مدلهای این سه بخش دارد. آن‌ها برای پیروزی در مسابقاتی نظیر DTM به طور دائم در حال آزمون مواد پیشرفته و تجهیزات الکترونیکی جدیدند. دستاورد تجربه تیم‌ها پیش از آنکه در مدلهای معمولی کارخانه‌ها استفاده شود در برندهای تقویت شده این کارخانه به کار گرفته می‌شود. 
به عنوان مثال بخش M سال‌ها از قطعات سبک فیبر کربن در ساخت مدل‌هایش استفاده می‌کرد. ب‌ام و از این دانش اکنون در ساخت بدنه خودروهای الکتریکی سری آی بهره گرفته است. هدف کنونی بخش M کاهش آلایندگی مدل‌هایش و معرفی یک تا سه نوآوری تازه با عرضه هر مدل جدید است. نوآوری‌هایی که بدون شک تا چند سال دیگر در مدلهای استاندارد ب‌ام و دیده می‌شود. 

بخش M از سال ١٩٧٢ کار خود را آغاز کرد. این بخش در حال حاضر ۵۵٠ کارمند دارد و سال گذشته ٢٠ هزار و ۶۶٢ خودرو فروخت. قیمت ارزان‌ترین مدل M ٧۵ هزار و ٩٠٠ یورو و گران‌ترین مدل ١٣١ هزار و ۴٠٠ یورو است. از بین ١٣ مدلی که این بخش در حال حاضر عرضه می‌کند، قوی‌ترین مدل M۶ کوپه و گرن کوپه با موتور هشت سیلندر ۵۶٠ اسب بخاری است. 
در بین این سه زیرمجموعه در کارخانه‌های آلمانی، AMG از همه قدیمی‌تر است. AMG ۴۶ سال پیش در قالب یک شرکت خصوصی کارش را آغاز کرد. مرسدس بنز ابتدا در سال ١٩٩٩ پنجاه و یک درصد سهام آن را خرید و سپس در سال ٢٠٠۵ این شرکت را به طور کامل به مجموعه خود اضافه کرد. 
AMG با ١٢٠٠ کارمند و ٢٢ مدل از بخش M و کواترو بزرگ‌تر است. قوی‌ترین مدل این بخش در حال حاضر SLS الکتریکی است که موتورش ٧۵١ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. 

دو درصد کل خودروهای مرسدس بنز با مارک AMG فروخته می‌شود. مدیران بنز می‌خواهند این سهم بیشتر شود. بر اساس برنامه‌ای که سال گذشته و به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد تاسیس AMG اعلام شد، مرسدس بنز می‌خواهد فروش این بخش تا سال ٢٠٢٠ از بیست هزار دستگاه کنونی به ٣٠ هزار دستگاه افزایش یابد و تعداد مدل‌ها نیز به ٣٠ برسد. 
آمریکا بزرگ‌ترین بازار ای‌ام جی است. پس از آمریکا، بیشترین خریداران ای‌ام جی در اروپای غربی و ژاپن هستند. در کنار این بازارهای سنتی، دو بازار چین و روسیه هم با سرعت زیادی در حال گسترش است. 
بر خلاف بخشهای M و AMG، به ندرت خودرویی از بخش کواترو در آئودی با این نام به بازار عرضه می‌شود. در عوض خودروهای تقویت شده در این بخش با پیشوند RS فروخته می‌شود. 

کواترو جوان‌ترین بخش در بین این سه مجموعه است. این بخش کار خود را در سال ١٩٨٣ آغاز کرد. در حال حاضر ٧٩٠ نفر برای کواترو کار می‌کنند و سال گذشته توانستد ١١ هزار و ۵٠٠ دستگاه از ٩ مدل مختلف RS بفروشند. قوی‌ترین مدل این بخش R8 TFSI با موتور ده سیلندر ۵۵٠ اسب بخاری است. ارزان‌ترین مدل این بخش ۵۴ هزار و ۶٠٠ یورو و گران‌ترین مدلش ١۶٧ هزار و ١٠٠ یورو قیمت دارد. هدف کواترو افزایش فروش به ١۵ هزار دستگاه در سال جاری است. 
مدلهای RS اگر چه در اروپا به خوبی شناخته شده است اما خارج از قاره سبز چندان شهرتی ندارد. آئودی به تازگی فروش این مدل‌ها را در آمریکا و چین آغاز کرده است و برای جا انداختن این برند در بازارهای شرق آسیا به صورت فعال در مسابقات اتوموبیلرانی در چین، تایوان و کره جنوبی شرکت می‌کند. برگ برنده آئودی مدل بزرگ آر اس ٧ است که این شرکت امیدوار است بتواند با آن به شهرت جهانی برسد. 

ب‌ام و در سوی دیگر برخلاف تمرکز سنتی این بخش‌ها بر استفاده از موتورهای بنزینی بزرگ به سراغ موتورهای دیزلی رفته است. موتور سه لیتری شش سیلندر دیزل با سه توربو شارژ که با مدلهای شاسی بلند X5 و X6 عرضه می‌شود ٣٨١ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند این ماشینهای سنگین را در کمتر از پنج ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت برساند. در ‌‌نهایت ب‌ام و تصمیم گرفت این مدل‌ها را با برند M به بازار عرضه نکند و در عوض این خودرو‌ها را با نام‌های استاندارد ب‌ام و و با پسوند M Performance به بازار عرضه کرد. به این ترتیب شاخه تازه‌ای بین مدلهای معمولی و مدلهای M به وجود آمد که با آن خریدارانی جذب شوند که مایل به راندن ماشین‌های سریع هستند اما توان خرید مدلهای M را ندارند. 
آئودی هم با استراتژی مشابهی سری S را به مشتریانش پیشنهاد کرده است. خودروهایی که بین مدلهای معمولی و RS قرار دارد و با قیمت مناسب تری فروخته می‌شود. 
اگرچه برنامه‌های سه خودروساز آلمانی برای رشد در بازار خودروهای تقویت شده، بلندپروازانه است اما آن‌ها مطمئنند ترکیب کیفیت، کلاس و قدرت که با این برند‌ها ارائه می‌شود، خریداران زیادی را مخصوصا در بازارهای چین و روسیه به خود جلب خواهد کرد.