مرسدس بنز با هدف در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار خودروهای MPV، نسل کاملاً جدیدی از کلاس B را روانه بازار خواهد کرد. 
این دومین نسل از کلاس B مرسدس بنز است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد. مرسدس بنز ادعا می‌کند که در تاریخ این شرکت هیچ‌وقت سابقه نداشته که نسل تازه‌ای از یک مدل با این تعداد تکنولوژی جدید به بازار عرضه شود. 
این خودروی پنج نفره اولین مدل مرسدس بنزی است که بر روی پلتفرم دیفرانسیل جلو جدید این کارخانه با نام MFA ساخته می‌شود. این پلتفرم مبنای ساخت نسل بعدی کلاس A و مدل‌های جدید CLC و GLC هم خواهد بود. علاوه بر این، با توافق شرکت‌های نیسان و دایملر، این پلتفرم در برخی مدل‌های نیسان نیز استفاده خواهد شد.  
از نظر ابعاد، مدل جدید ۸۹ میلی متر کشیده تر (۴۳۵۹ میلی‌متر)، ۱۱ میلی متر پهن تر (۱۷۸۶ میلی‌متر) و ۴۸ میلی‌متر کوتاه‌تر (۱۵۵۷ میلی‌متر) از نسل اول کلاس B است. این تغییر در ابعاد باعث شده که موقعیت راننده کمی پایین‌تر از مدل پیش باشد  اما مرسدس بنز می‌گوید سرنشینان عقب ۹۷۶ میلی‌متر جای پا دارند که این فضا از کلاس S مرسدس بنز هم بیشتر است.  فضای جای بار عقب هم با ۱۲۱ لیتر افزایش نسبت به مدل قبلی به ۶۶۶ لیتر افزایش یافته است. 

نسل اول مرسدس بنز کلاس A
طراحی خودرو براساس تحقیقی صورت گرفته که مرکز بررسی مشتریان شرکت دایملر درباره قضاوت مشتری از داخل خودرو انجام داده است. براساس این تحقیق مشتری داخل خودرو را در سه بعد طراحی پیشرفته یا محافظه‌کارانه، مواد با کیفیت بالا یا پایین و لوکس بودن یا کاربردی بودن قضاوت می‌کند. 
دکتر گوتز رنر، مدیر مرکز بررسی مشتریان دایملر می‌گوید مهمترین هدف رعایت توازن در هر یک از این ابعاد است. به گفته او « اگر طرحی خیلی آشنا باشد، بی‌مزه و از مد افتاده می‌شود و اگر خیلی جدید باشد رابطه‌اش را با آن چه مشتری با آن آشنا است و می‌داند از دست می‌دهد.»
در طراحی داشبورد خودرو از مدل سوپر اسپرت SLS ایده گرفته شده است و خریداران می‌توانند یک نمایشگر رنگی برای این مدل سفارش دهند که علاوه بر راه یابی و کنترل سیستم صوتی و تصویری ماشین، سرنشینان ماشین می‌توانند از طریق آن به اینترنت وصل شوند. 
این نمایشگر تنها یکی از امکانات زیادی است که خریداران کلاس B می‌توانند برای خودروی خود سفارش دهند. 

همراه با نسل جدید کلاس B، نسل تازه‌ای از موتورهای ۱.۶ لیتری بنزینی هم بر روی این مدل عرضه می‌شود. این موتورها با دو قدرت ۱۲۲ اسب بخار و ۱۵۶ اسب بخار روی ماشین سوار می‌شوند و به زودی روی مدل‌هایی در کلاس C و E هم عرضه خواهند شد. 
یک موتور جدید دیزل هم با حجم ۱.۸ لیتر برای کلاس B در نظر گرفته شده است این موتور با دو قدرت ۱۰۹ اسب بخار (در مدل B180 CDI) و ۱۳۶ اسب بخار (در مدل B200 CDI) عرضه می‌شود. 
مرسدس بنز علاوه بر یک جعبه دنده شش سرعته دستی، یک جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک هم روی این ماشین عرضه خواهد کرد. این جعبه دنده‌ها به سیستم اتوماتیک خاموش کردن موتور هنگام توقف هم مجهزند. 
مرسدس بنز برای اولین بار در این کلاس خودرو سیستم راداری را روی کلاس B به صورت استاندارد نصب کرده است که فاصله خودرو با خودروها یا موانع اطراف اندازه‌گیری می‌کند و در صورت بروز خطر برخورد ترمزها را به طور خودرکار فعال خواهد کرد. 
نسل جدید مرسدس بنز کلاس B به طور رسمی در نمایشگاه فرانفکورت رونمایی خواهد شد.

عکس: مرسدس بنز