آئودی با هدف حفظ برتری‌اش در کلاس کراس‌اوورهای لوکس، نسل جدید کیو۵ را با فن‌آوری‌های بیشتر، ابعاد بزرگ‌تر و موتورهای قوی‌تر به بازار عرضه میکند. خودروساز آلمانی جدیدترین مدلش را در نمایشگاه خودروی پاریس رونمایی کرد.

با اینکه کیو۵ جدید از نسل کنونی کشیده‌تر، بلندتر و پهن‌تر است و فاصله بین دو محور خودرو هم بیشتر شده، اما وزن ماشین تا ۹۰ کیلوگرم سبک‌تر شده است. این خودرو بر روی نسل تازه‌ای از شاسی‌های آئودی سوار می‌شود که MLB Evo نامیده شده است.

آئودی نسل اول کیو۵ را در سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه کرد. در هشت سال گذشته این کارخانه یک میلیون ششصد هزار دستگاه از این کراس‌اوور متوسط فروخته است. تداوم این موفقیت برای آئودی کار ساده‌ای نیست زیرا بازار برخلاف هشت سال پیش پر از رقیبان قدر است.

audi-q5-02

کیو۵ اشتراک زیادی با سدان A4 آئودی دارد. همه سیستم‌های کمک به راننده که پیش از این در A4 و شاسی‌بلند بزرگتر آئودی، Q7، عرضه شده بود، در این خودرو به خریداران ارائه می‌شود. از جمله کاکپیت مجازی که صفحه نمایشگری است که به جای سرعت‌شمار و کیلومترشمار قرار می‌گیرد و اطلاعات خودرو را به سلیقه راننده نمایش می‌دهد.

با افزایش فاصله دو محور خودرو به دو متر و ۸۱ سانتی‌متر جای بیشتری برای پنج سرنشین فراهم شده است. جی بار خودرو هم از ۵۴۰ لیتر تا ۱۵۶۰ لیتر قابل افزایش است. در صندوق اتوماتیک و ریل در صندوق عقب به راننده دسترسی بهتری به جای بار می‌دهد.

از نظر ظاهری، آئودی با نگاهی محافظه‌کاران عناصر آشنای آئودی را حفظ کرده و خودرو را با الگویی مشابه با کیو۷ طراحی کرده است. جلوپنجره جدید آئودی و طراحی تازه چراغها این خودرو را با نسل اول متمایز می‌کند.

audi-q5-03

مصرف کمتر

موتور دیزل دو لیتری خودرو در دو قدرت موجود است. مصرف موتور ضعیف‌تر که ۱۴۳ اسب بخار نیرو دارد ۵.۳ لیتر در هر صد کیلومتر است. موتور شش سیلندر دیزل کیو۵ هم ۲۴۵ اسب بخار نیرو تولید میکند و شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت خودرو با این موتور ۶.۵ ثانیه است.

موتور بنزینی خودرو کاملا جدید است. قدرت این موتور دو لیتری ۲۲۵ اسب بخار و مصرفش ۷.۹ لیتر در هر صد کیلومتر است. یک موتور سوپرشارژ شش سیلندر سه لیتری جدید هم روی کیو۵ سوار می‌شود که ۲۷۲ اسب بخار قدرت دارد و شتابش ۵.۹ ثانیه است.

موتورهای چهار سیلندر به صورت استاندارد با جعبه دنده شش سرعته دستی عرضه می‌شود. مدل قوی‌تر کیو۵ با موتور شش سیلندر سه لیتری به صورت استاندارد با جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک فروخته می‌شود و میتوان این جعبه دنده را برای موتورهای دو لیتری دیزل هم سفارش داد. روی مدلهای بنزینی یک جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک نصب شده است.

audi-q5-04

آئودی مدل تقویت شده SQ5 را با موتور توربو سه لیتری دیزل و با قدرت ۳۱۳ اسب بخار عرضه می‌کند. حداکثر سرعت این مدل به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است و شتاب صفر تا صد کیلومترش ۵.۱ ثانیه است. با این توانایی، مصرف سوخت خودرو هنوز ۷.۱ لیتر در هر صد کیلومتر است. آئودی می‌گوید به طور میانگین مصرف سوخت مدلهای جدید ۱۵ درصد کمتر شده است.
کم مصرف‌ترین مدل،‌ کیو۵ هیبرید است که که یک موتور چهار سیلندر را با یک موتور الکتریکی ترکیب کرده است که در مجموع ۲۴۵ اسب بخار نیرو تولید میکند. این خودرو با شتاب ۷.۱ ثانیه بسیار چابک است و می‌تواند تا سه کیلومتر تنها با نیروی باتری حرکت کند. مصرف سوخت این خودرو ۶.۹ لیتر در هر صد کیلومتر است.

سیستم هوشمند این خودرو اطلاعاتی را که توسط سنسورها و دوربین‌ها جمع آوری می‌کند از طریق اینترنت در شبکه‌ای به اشتراک میگذارد که به گفته آئودی هدفش اطلاع‌رسانی به رانندگان درباره وضعیت ترافیک است.

نسل جدید آئودی کیو۵ از بهار سال ۲۰۱۷ با قیمت پایه ۴۵ هزار یورو به بازار اروپا عرضه می‌شود.