آئودی تصاویر نسل دوم از شاسی بلند خود، کیو۷ را پیش از رونمایی این خودرو در نمایشگاه دیترویت منتشر کرد. مدل جدید بیشتر از اینکه در ظاهر تغییر کرده باشد از درون متحول شده است و اولین خودروی آئودی است که با سیستم هیبرید-دیزل مجهز خواهد شد.

کیو۷ بر روی شاسی کاملا جدیدی به نام MLB 2 سوار شده است که زیرساخت مدلهای آینده فولکس‌واگن از جمله فولکس‌واگن تورگ، پورشه کاین و شاسی بلند بنتلی خواهد بود. لامبورگینی هم به احتمال زیاد شاسی بلند خود را بر روی همین ساختار خواهد ساخت. آئودی با استفاده از ترکیبی از آلومینیوم و فولاد توانسته وزن ماشین را ۳۲۵ کیلوگرم کاهش دهد. نتیجه این رژیم لاغری با تغییری اندک در طراحی خودرو به خوبی خود را در ظاهر ماشین نشان می‌دهد.

کیو۷ جدید بیشتر به یک استیشن شبیه شده است تا خودروی سنگینی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد. طول ماشین ۳۷ میلی‌متر کمتر، عرضش ۱۵ میلی‌متر باریک‌تر شده، اما ارتفاعش تقریبا بدون تغییر مانده است. با این حال فضای داخل ماشین بیشتر شده است. فضای بالای سر سرنشینان چهار سانتی‌متر بیشتر شده و فاصله بین ردیف دوم و ردیف اول هم دو سانت افزایش یافته است.

بیشترین تغییر ظاهری در جلوپنجره ماشین رخ داده است. جلوپنجره یک تکه آئودی همچنان مهمترین عنصر بصری خودرو است و حالا عضلانی‌تر و سه بعدی‌تر شده است. بر خطوط افقی ماشین هم بیشتر تاکید شده و انحنای پشت ماشین و درب عقب، یادآور طرح کلی شاسی‌بلندهای آئودی است.

داخل ماشین به طور  کلی متحول شده است. دیدگاه مدیر طراحی آئودی در تاکید بر خطوط افقی به خوبی دیده می‌شود. داشبورد در مجموع خلوت‌تر شده است. نمایشگر «مجازی» آئودی که با مدل تی‌تی معرفی شد جای خود را به نمایشگر عادی پشت فرمان داده است. این سیستم به گفته آئودی حالا وضوحی به خوبی نمایشگرهای رتینا دارد. راننده می‌تواند به دلخواه خود علاوه بر نمایشگر سرعت و دور موتور، راه‌یاب ماهواره و اطلاعات دیگر را در آن ببیند.

سیستم فرمان‌گیری صوتی، اینترنت وایرلس و تبلت برای سرنشینان عقب هم از جمله امکاناتی است که در داخل ماشین برای سرنشینان فراهم است.

کیو۷ حالا به گفته آئودی سبک‌ترین و بزرگترین ماشین در کلاس خود است. کاهش وزن باعث شده مصرف سوخت ماشین تا ۲۸ درصد کمتر شود.

کیو۷ با دو موتور شش سیلندر سه لیتری دیزل ۲۷۲ اسب بخاری و سه لیتری بنزینی ۳۳۳ اسب بخاری عرضه می‌شود. شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت خودرو با موتور بزنینی ۶.۱ ثانیه و با موتور دیزل ۶.۳ ثانیه است. مصرف سوخت موتور دیزل تنها ۵.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است. و ۱۴۹ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر تولید می‌کند. یک موتور دیزل با قدرت ۲۱۸ اسب بخار هم کمی دیرتر به این مجموعه اضافه خواهد شد.

آئودی به زودی این مدل را با سیستم هیبرید دیزل-الکتریکی نیز عرضه خواهد کرد. ترکیب قوای محرکه دیزل و موتور الکتریکی این مدل ۳۷۳ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و نیرو به هر چهار چرخ منتقل خواهد شد. مصرف سوخت ماشین با این سیستم ۱.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است. آئودی می‌گوید این خودرو تنها با نیروی باتری می‌تواند ۵۶ کیلومتر حرکت کند و در سیکل ترکیبی تنها ۵۰ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر تولید می‌کند.