ب ام و عکس و جزییات نسل جدید اکس۱، شاسی بلند کوچک خود را منتشر کرد. برخلاف نسل کنونی که بر روی شاسی نسل پیشین سری ۳ ساخته شده بود، خودروی جدید دیفرانسیل جلو است و بر روی پلتفرمی مشترک با سری ۲ اکتیو تورر و سری ۲ گرند تورر ساخته می‌شود. 
اکس۱ مدلی موفق برای ب ام و بود. کارخانه آلمانی از نسل اول ۷۳۰ هزار دستگاه فروخت و می‌گوید مدل جدید با اینکه دیفرانسیل جلو است اما قابلیت‌های حرکتی آن با استانداردی است که از ب ام و انتظار می‌رود. با این حال طرفداران دو آتشه ب ام و که از مدلهای دیفرانسیل جلوی این کارخانه انتقاد می‌کنند به احتمال زیاد با شک به  اکس۱ جدید نگاه خواهند کرد. 
دیفرانسیل جلو شدن اکس۱ دست طراحان را در جادارتر کردن و کاربردی کردن ماشین باز کرده است. موتورهای جدید ماشین هم کم‌مصرف‌ترند و آلودگی کمتری تولید می‌کنند. موتورهای نسل دوم اکس۱ بین ۴.۱ لیتر و ۶.۴ لیتر در هر صد کیلومتر سوخت مصرف می‌کند و تولید دی‌اکسید کربن آنها هم بین ۱۰۹ تا ۱۴۹ گرم در هر کیلومتر است. 

دو موتور بنزینی و سه موتور دیزل با اکس۱ عرضه می‌شود. همه موتورهای چهار سیلندر است و قدرتشان بین ۱۵۰ اسب بخار تا ۲۳۱ اسب بخار است. نیروی موتور از طریق جعبه دنده شش سرعته دستی یا هشت سرعته اتوماتیک «استپ ترونیک» به چرخ‌های جلو یا هر چهار چرخ منتقل می‌شود. 
اکس۱ جدید مانند شاسی‌بلندهای بزرگ‌تر ب ام و به سیستم نمایش اطلاعات خودرو روی شیشه جلو مجهز شده. سیستم‌های رانندگی خودکار در ترافیک، هشدار هنگام رانندگی خارج از خطوط جاده، کروز کنترل اکتیو، و هشدار هنگام خطر تصادف با عابران پیاده یا دوچرخه سواران از جمله امکانات دیگر ایمنی در اکس‌۱ است. 
جوان‌ترین عضو خانواده اکس در ب ام و از نظر ظاهری با روند تازه مدلهای جدید کارخانه هماهنگ شده است. این مدل حالا کمی بلندقدتر شده و ارتفاعش ۵۳ میلی‌متر از نسل کنونی بیشتر است. افزایش ارتفاع باعث شده صندلی‌ها هم ۳۶ میلی‌متر بالاتر گذاشته شود و در نتیجه دید راننده نسبت به نسل قبلی بهتر شده است. 

بزرگ‌تر شدن ماشین باعث شده تا گنجایش فضای پشت صندلی‌های عقب ۸۵ لیتر بیشتر شود به ۵۵۰ لیتر برسد. صندلی‌ها را می‌توان با فرم ۴۰:۲۰:۴۰ در حالت‌های مختلف خواباند و در صورت خواباندن همه صندلی‌ها گنجایش بار به ۱۵۵۰ لیتر می‌رسد. 
طراحی داخلی ماشین دنباله روی از الگویی است که در مدلهای دیگر ب ام و دیده شده. نمایشگر ۶.۵ اینچی در داخل داشبورد ثابت شده است و می‌توان صندلی‌ها و تزیینات را در حالتهای مختلف «ادونتیج»، «اسپرت لاین»، «اکس لاین» و «ام اسپرت» سفارش داد. 
نسل جدید اکس۱ پس از رونمایی در نمایشگاه فرانفکورت از پاییز امسال به بازار عرضه می‌شود.