هنوز چند ماهی به پایان آزمایش‌های نهایی مدل جدید نسل چهارم رنج‌روور باقی مانده و این کارخانه قرار است اوایل سال آینده میلادی این خودرو را رونمایی کند. مجله اتوکار در گزارشی اختصاصی جزییات بیشتری از این خودرو را منتشر کرده است. 
طراحی و ساخت نسل چهارم رنج روور، که به کد ام‌کی۴ شناخته می‌شود، نوعی جهش فنی در تاریخ ۴۲ ساله رنج‌روور به‌حساب می‌آید. زیرا این اولین خودرو این کمپانی است که روی پلتفرم تمام آلومینیوم مونوکوک یا یکپارچه ساخته می‌شود.
به تازگی سازندگان خودروهای لوکس نظیر بنتلی، لامبورگینی و مازراتی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند خودرویی بیابانی به بازار عرضه کنند. لندروور می‌خواهد پیش از آنکه محصولات این شرکت‌ها به بازار بیاید  با نسل جدید رنج روور، جای پای خود را در این کلاس محکم کند.
برای همین چهارمین رنج‌روور لوکس‌ترین خودروی تاریخ این مدل خواهد بود. این کارخانه از عرضه نمونه «اتوبیوگرافی» رنج روور در سال ۲۰۱۱، که نمونه‌ای سوپر لوکس از رنج‌روور بود تجربه خوبی داشت. از این مدل تنها پانصد دستگاه ساخته شد اما رنج‌روور با آن سطح‌ تازه‌ای از بازار را تجربه کرد. 
لوکس بودن بر قیمت نسل جدید رنج‌روور هم تأثیر خواهد گذاشت. قیمت ماشین از حدود ۶۵ هزار پوند شروع می‌شود و گران‌ترین مدل آن هم دست کم ۱۲۰ هزار پوند خواهد بود.
در طراحی بدنه، طراحان رنج‌روور خیلی از ظاهر نسل فعلی فاصله نگرفته‌اند، اما ظاهر جعبه‌ای شکل و پرزاویه نسل سوم کمی نرم تر شده است. نوک ماشین کمی به عقب رفته و سپرهای آن هم که در مدل کنونی کمی برجسته‌تر استُ بیشتر به بدنه چسبیده است. ام‌کی۴ به‌طور کلی همان حس و حال مدل کنونی را دارد اما به‌مراتب از آن مدرن‌تر به‌نظر می‌رسد.

رنج‌روور اتوبیوگرافی مدل ۲۰۱۱
پلتفرم سبک‌وزنی که برای مدل ام‌کی۴ در نظر گرفته شده همان پلتفرمی است که برای ساخت جگوار اکس‌جی به‌کار می‌رود. استفاده از این پلتفرم باعث می‌شود وزن ماشین ۴۰۰ کیلوگرم از مدل کنونی کمتر شود. کارشناسان می‌گویند اگر موتور بنزینی شش سیلندر خورجینی جدید، که توسط جگوار لندروور ساخته شده، روی ام‌کی۴ گذاشته شود، وزن سبک‌ترین نمونه نسل چهارم رنج روور کمتر از دو تن خواهد بود.
مدل موجود رنج‌روور تنها با موتور بنزینی و دیزل هشت سیلندر خورجینی تولید می‌شود، اما هنوز اطلاعات موثق زیادی درباره مشخصات موتور ام‌کی۴ منتشر نشده است. فقط اعلام شده که برای کشورهایی مثل چین موتور بنزینی وی۶ هم تولید خواهد شد.
موتور دیزل ۸ سیلندر خورجینی ام‌کی۴ گشتاوری معادل ۵۱۶ پوند بر فوت خواهد داشت. کارشناسان می‌گویند گشتاور ام‌کی۴ به این دلیل محدود شده تا از آسیب رسیدن به سیستم دنده آن در طولانی‌مدت جلوگیری شود. لندروور همچنین نسخه هیبرید ام‌کی۴،  که ترکیبی از یک موتور الکتریکی و یک موتور شش سیلندر بنزینی است، تولید خواهد کرد. با این سیستم هیبرید، که  اواخر سال آینده میلادی روانه بازار خواهد شد تولید گاز دی‌اکسیدکربن ۱۵۰ گرم در هر کیلومتر خواهد بود.
طراحی داخل اتاق مدل جدید تغییر زیادی نسبت به مدل موجود آن نکرده و مثلا روکش دولایه چرم داشبورد دست‌نخورده باقی مانده است. طراحی فرمان، راهنما و دکمه‌های کنترل بخاری آن هم تغییری نکرده است. اما کنسولی که صفحه نمایش روی آن قرار دارد کمی عمیق‌تر شده و خود صفحه نمایش هم شبیه آی‌پد شده است. روکش‌های چوبی اطراف کنسول هم قرار نیست تغییر کنند.
اگر کمترین تردیدی در لوکس بودن نسل فعلی رنج‌روور وجود داشت، این تردید با مدل ام‌کی۴ کاملاً برطرف شده است.