پورشه بعد از هفت سال نسل جدیدی از مدل چهار در خود، پانامرا را به بازار عرضه خواهد کرد. دومین نسل پورشه پانامرا که قرار است از پاییز امسال به بازار عرضه شود،‌‌ همان فرم آشنای پانامرا با کاپوت کشیده، گلگیرهای عضلانی و چرخ‌های بزرگ را با ظاهر ۹۱۱ جدید ترکیب کرده است.

ورودی‌های هوای تازه و جلوپنجره جدید ظاهر ماشین را خشن‌تر کرده است. چراغ‌های عقب هم به طور کامل عوض شده است و سرتاسر پشت ماشین را پوشانده است. این طرح تازه‌ای است که طراحان پورشه برای سری تازه مدلهای این کارخانه در نظرگرفته‌اند.

پانامرای جدید با ۵۰۴۹ میلی متر طول، ۱۹۳۷ میلی مترعرض و ۱۴۲۳ میلی متر ارتفاع اندکی از مدل کنونی بزرگ‌تر است، اما به خاطر کمتر شدن ارتفاع قوس عقب، خودرو کشیده‌تر و با ارتفاع کوتاه‌تر به نظر می‌رسد.

پورشه پانامرا 2017

اتاق جدید

تغییرات در داخل بیشتر است. جای ردیفهای طولانی دکمه را یک داشبورد جدید گرفته که بخش‌هایی از آن لمسی است. به جای کیلومترشمار آنالوگ، دو نمایشگر هفت اینچی قرار گرفته و در وسط داشبورد هم یک نمایشگر ۱۲.۳ اینچی قرار دارد که از طریق آن سیستم صوتی، راه یاب ماهواره‌ای و بخش‌های دیگر خودرو کنترل می‌شود.

پورشه جدید در سه مدل ۴S، ۴S دیزل و توربو به بازار عرضه می‌شود.

مدل توربو با ۵۵۰ اسب بخار ۳۰ اسب بخار از مدل دیگر قوی‌تر است. موتور هشت سیلندرچهار لیتری این خودرو برای اولین بار به سیستم تعلیق سیلندر مجهز شده است. در زمانی که به قدرت کامل موتور نیاز نباشد این سیستم چهار سیلندر را از دور خارج می‌کند تا مصرف سوخت تا ۳۰ درصد کمتر شود.

حداکثر سرعت پانامرا توربو با بسته سفارشی «اسپرت کرونو» به ۳۰۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعتش با همین بسته تقویت قدرت از ۳.۸ ثانیه به ۳.۶ ثانیه می‌رسد. مصرف سوخت ماشین ۹.۴ لیتر در هر صد کیلومتر است که اندکی بیشتر از یک لیتر از نسل کنونی پانامرا کمتر شده است. میزان تولید دی اکسید کربن این مدل هم ۲۱۲ تا ۲۱۴ گرم در هر کیلومتر است.

پورشه پانامرا

مصرف کمتر قدرت بیشتر

موتور شش سیلندر ۲.۹ لیتری پانامرا ۴S حداکثر ۴۴۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت این موتور جدید ۴.۴ ثانیه است که با بسته سفارشی «اسپرت کرونو» به ۴.۲ ثانیه کاهش می‌یابد. حداکثر سرعت این خودرو ۲۸۹ کیلومتر در ساعت است و مصرف سوخت ۸.۲ لیتردر هر صد کیلومتر است.

موتور هشت سیلندر دیزل پانامرا هم جدید است و برای اولین بار به سیستم دو دیفرانسیل متصل می‌شود. با ۴۲۲ اسب بخار نیرو، این قوی‌ترین موتور دیزلی است که پورشه تاکنون روی مدل‌هایش عرضه کرده است. حداکثر سرعت پانامرا با این موتور ۲۸۵ کیلومتر در ساعت و شتابش ۴.۵ ثانیه (۴.۳ ثانیه با بسته تقویت موتور) است. مصرف سوخت ماشین کمتر از دو مدل دیگر و تنها ۶.۸ لیتر در هر صد کیلومتر است. این خودرو با ۱۷۸ گرم در هر کیلومتر از دو مدل دیگر کمتر آلودگی تولید می‌کند.

مدیران پورشه امیدوارند پانامرای جدید روند نزولی فروش این مدل را متوقف کند و خریداران دوباره به این خودروی اسپرت جلب شوند. برنامه آن‌ها رساندن سطح فروش خودرو به بالای بیست هزار دستگاه در سال در کوتاه مدت است. پیش‌بینی می‌شود فروش خودرو تا سال ۲۰۲۰ به ۳۵ هزار دستگاه در سال برسد. پورشه درسال ۲۰۱۵ از نسل کنونی پانامرا ۱۷ هزار و ۲۰۰ دستگاه در سراسر جهان فروخت.

عرضه پانامرا از پاییز با قیمتی معادل صد هزار دلار برای مدل شش سیلندر و قیمت پایه حدود ۱۵۰ هزار دلار برای مدل توربو آغاز می‌شود.