تصاویری از نسل سوم ساب ۹-۳ در اینترنت منتشر شده که قرار بود سال گذشته به بازار عرضه شود اما به دلیل ورشکستگی ساب هرگز تولید نشد. 
در سال ۲۰۱۱ کارخانه اسپایکر که آن زمان مالک ساب بود اعلام کرد مدل جدید از ساب ۹-۳ به بازار خواهد فرستاد. این ماشین قرار بود براساس کانسپت فونیکس ساخته شود. کانسپت جنجالی که توسط جیسون کاسترویتا طراحی و در نمایشگاه ژنو سال ۲۰۱۱ رونمایی شد. 
مشکلات ساب در طول سال ۲۰۱۱ این کارخانه را وادار کرد تا اعلام ورشکستگی کند و تلاش‌ برای بقای این مارک در بازار با شکست روبرو شد. 

تصاویری که با کیفیت پایین در اینترنت منتشر شده است نشان می‌دهد چقدر ساب به عرضه این مدل جدید نزدیک بود. شکل صندوق عقب ماشین آن بسیار به مدل ۹۰۰، موفق‌ترین مدل ساب شبیه بود و ساب امیدوار بود این خودرو بتواند کارخانه را از ورشکستگی نجات دهد. 
قرار بود مدل‌های کانورتبل و سه در هم از این خودرو به بازار عرضه شود. اما ساب زودتر از عرضه این خودرو ورشکست شد. ساب پیش از ورشکستگی آخرین مدل‌های خود را با پسوند «مدل‌های استقلال» به بازار عرضه کرد که آخرین دستگاه آن سال گذشته فروخته شد. 
مالکیت این کارخانه اکنون در اختیار یک کنسرسیوم چینی-ژاپنی است و تا این لحظه هیچ خبری درباره تولید مجدد این خودرو منتشر نشده است.