امیر نادری شیران: مسابقات درگ ۴۰۰ متر یکی از هیجان انگیزترین مسابقات اتوموبیلرانی، هم برای تماشاچیان و هم شرکت کنندگان است. خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد برگزاری این مسابقات در ایران هستیم اما رویدادهای اولین مسابقه درگ سال نشان داد در برگزاری مناسب این مسابقات راه طولانی در پیش است.
تاز‌ه‌ترین مسابقه درگ روز جمعه ۲۲ شهریور بر روی باند فرودگاه قلعه مرغی سابق، که این روزها جای خود را به بوستان ولایت داده، برگزار شد. باوجود تبلیغات زیاد در سایت رسمی برگزار کننده و سایت های اجتماعی مبنی بر حضور فراری کالیفرنیا و لامبورگینی آوانتادور، تنها فراری در مسابقه حاضر بود و یک بار و آن هم برای بازگشت به خانه استارت زد.

نظم مسابقه هم اصلا خوب نبود. ماموران انتظامات در برخی موارد نسنجیده عمل میکردند و تعدادی از تماشاگران هم به جای آنکه با نظم بیشتری عمل کنند راه‌های به هم ریختن مسابقه را به نمایش گذاشتند؛ از شکستن قفل درها و نخریدن بلیت گرفته تا نشستن در کنار پیست و اختلال در برگزاری مسابقه.
در نهایت با درگیری میان دو تن از شرکت کنندگان همشهری بر سر رکوردگیری، همه به وسط زمین آمدند. نیروی انتظامی که تنها شش نفر نیرو در محل داشت کاری از پیش نبرد و مسابقه در حالیکه تنها در یک کلاس برگزار شده بود تعطیل شد و شرکت کنندگان و تماشاگران به خانه‌هایشان بازگشتند.
استقبال از درگ تابستان به جهت هوای مطلوب و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها از مسابقات پاییز و زمستان بیشتر است. بدون شک شش مامور نیروی انتظامی به هیچ وجه توانایی سازماندهی جمعیت کثیر و پر شور مسابقه هفته گذشته را نداشتند.
از  لحاظ فنی اما سطح مسابقات بالاتر بود. خودروها آماده‌تر و کم نقص‌تر بودند و سطح رانندگان نیز ارتقا یافته بود. استارت‌ها سریع و تعویض دنده‌ها بی‌نقص‌تر بود. بانوان شرکت کننده هم رکوردهای بسیار درخور توجهی ثبت کردند که تحسین همگان را بر انگیخت.

در کنار مسابقه درگ گردهمایی از خودروهای کلاسیک و آف‌رود برگزار شد که تماشای آنها در آن شرایط واقعا برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر بود.
با آگاهی از تمامی مشکلات و موانع و هزینه‌های بالا که برای نزدیک کردن شرایط پیست به استانداردهای FIA (آسفالت مناسب، جایگاه تماشاگران و خودروهای مسابقه، گیت فروش بلیت، و امکانات رفاهی و بهداشتی) وجود دارد، لااقل برگزارکنندگان میتوانند این مسابقات را با‌نظم بیشتری برگزار کنند تا دیگر شاهد این اتفاقات و دلسرد شدن هواداران این رشته جذاب وپرهیجان نباشیم.
برای عکس‌های بیشتر از روز مسابقه به صفحه فیس‌بوک ما مراجعه کنید