همانطور که در مطلب مربوط به کیفیت نور و همچنین جهت نور گفتیم، در طول روز و همچنین با تغییر وضعیت جوی، کیفیت و جهت نور عوض می شود. معمولاً نور آفتاب در ابتدا و انتهای روز جلوۀ بهتری دارد. دلیل آن هم این است که در این اوقات روز، نور دارای رنگمایۀ گرمتری است و سایه‌های بلندتری ایجاد می کند. حتی عوض شدن نوع ابری که در آسمان هست هم می تواند باعث شود نور متفاوتی داشته باشیم. فیلترهای تلطیف کنندۀ نور هم می‌توانند در پخش کردن نور، قوی و یا ضعیف باشند.

مهم ترین نکته این است که به سوژه فکر کنیم و ببینیم چه جور نوری برای او مناسب‌تر است. اگر در ساحل و از یک مدل عکس می‌گیرید، احتمالاً یک روز آفتابی بیشتر به درد شما می‌خورد، اما همین روز آفتابی زیاد به درد عکاسی از مثلاً،  گردباد نمی‌خورد. از نوع هوا و همچنین ساعت روز برای رساندن بهتر پیام عکستان استفاده کنید. هوای آفتابی باعث می شود مدلی که در ساحل شنی نشسته بهترین وضعیت را برای عکس داشته باشد، اقیانوس هم رنگین‌تر از همیشه بیفتد و شن‌های ساحل هم گرم و درخشان به‌نظر آیند، ضمن اینکه سایه‌های بلند هم باعث می‌شود تا موج‌های کوچک که به ساحل می‌خورند و همچنین خود سوژه حس مدل گونه‌ای بگیرند.

اما آیا این مشخصات به درد وقتی می‌خورد که می‌خواهید از کسی عکس بگیرید که با زحمت در حال پیمودن بیابان است؟ احتمالاً نه. شاید در این وضعیت بد نباشد از نور شدید ظهر استفاده کنید. رنگ‌مایۀ سردتر نور به‌ همراه سایه‌های عمودی باعث می شود تا حس حرارت بهتر منتقل شود. حتی برای اینکه این حس بهتر منتقل شود، می توانید از سوژه فاصله بگیرید و با لنز تله فوتو شرارۀ حرارت را ببینید که از زمین جدا می‌شود.

2

همیشه به یاد داشته باشید که هر عکس در واقع بیان تصویری اندیشه شما است، فکر کنید و ببینید  می‌خواهید عکستان چه بگوید و اینکه نظرتان چیست. به این هم فکر کنید که در جایی که هستید، نور چطور در اوقات مختلف روز عوض می شود؛ جهت، طول سایه‌هایی که ایجاد می کند و همچنین کیفیت رنگ آن (مطلب کیفیت نور را بخوانید). سپس آن ساعت از روز و نوع هوایی را انتخاب کنید که مناسب است. از اینکه در هوای بارانی، طوفانی یا سایر شرایط جوی سخت هم به آنجا سر بزنید غافل نشوید.

زیر سایه

البته شاید شرایط شما اجازه ندهد منتظر بهترین موقع روز یا بهترین شرایط جوی بمانید. همانطور که اغلب در عکاسی خبری پیش می‌آید، باید از شرایط و امکانات موجود بهترین بهره را برد. اگر در میانۀ روز جایی هستید که نور خیلی شدید است – و به این نتیجه رسیده اید که این نوع نور برای کار شما مناسب نیست – سراغ سایه بروید.

عکس هایی که در سایه گرفته شده اند، مثل عکس هایی به نظر می آیند که زیر نور خورشید اما با استفاده از تلطیف کننده گرفته باشیم. نورپردازی در این گونه عکس ها نسبتاً یکدست و نرم است. سایه می تواند با هرچیزی ایجاد شده باشد: سایبان یا چادر، درخت و یا هر چیز دیگر. اگر داخل شهر و در فضای خارجی هستید، بدنبال سایه ای باشید که دیوار رنگی ساختمان آنرا درست کرده باشد. دیواری که رنگ درخشانی داشته باشد و نور روز آنرا روشن کرده باشد. نوری که از آن دیوار می تابد، باعث میشود به هرچیزی که می خورد با نور زیبایی درخشان شود. نوری که از دیوار روی پیاده رو منعکس می شود هم حس دراماتیکی می دهد که انگار نور از زیر تابیده است.

light_3

اگر زیر سایۀ درخت عکس می گیرید، مراقبت میزان تاریکی یا روشنایی پس زمینه باشید. اگر کاملاً آفتابی باشد، کنتراست (تضاد میزان نور در جاهای مختلف کادر) حاصل از آن شاید از حد تحمل فیلم یا کارت دیجیتال خارج باشد.

هنگام عکاسی پرتره اگر دیدید نور طبیعی کافی وجود ندارد، سوژه را به سایه ببرید (در صورت امکان، آن نوع سایه‌ای که در خدمت پیام عکس شما باشد). اگر هم از نوع و جهت نور راضی نیستید و هیچ سایه‌ای هم وجود ندارد، می توانید با یک برگ کاغذ یا چیزی شبیه آن، خودتان سایه را ایجاد کنید.

مراقب باشید که شدت نور خیلی سریع افت می کند. مثلاً اگر زیر سایۀ درگاهی ساختمانی دارید از سوژه عکس می‌گیرید، او را نزدیک به لبۀ سایه قرار دهید چون اگر یک قدم عقب تر برود، شاید دیگر نور کافی برای عکاسی وجود نداشته باشد.