نیسان در سال ۲۰۰۷  با این هدف جی‌تی-آر را به بازار عرضه کرد تا هیولایی بسازد که  مجهز به کلکسیونی از جدیدترین تکنولوژی‌های روز جهان باشد و بتواند ماشین‌هایی چندبرابر گرانتر از خود را از پیش رو بردارد.  
نیسان به هدف خود رسید. اگر چه این کارخانه ژاپنی، سابقه طولانی در ساخت ماشین‌های پرقدرت داشت، اما این اواخر کوپه‌ها و ماشین‌های چهار‌در نیسان چندان هوادار دو آتشه‌ای را جذب نکرده بود. اما جی‌تی‌-آر صحنه این بازی را عوض کرد.  
کانسپت جی‌تی-آر در سال ۲۰۰۵ نمایش داده شد. خودرویی که دوسال بعد به دست مشتری‌ها رسید ظاهری خشن‌تر داشت. جی‌تی-آر به زیبایی فراری یا استون مارتین، به خشونت لامبورگینی  یا حتی به منحصربه فردی پورشه نیست. اما در عوض ظاهرش در خدمت کارکردی فنی است که آن را در نظر بسیار زیبا نشان می‌دهد. 

این خودرو در استفاده از تکنولوژی از همه رقبایش پیشی گرفته است. جی‌تی‌-آر مثل ضبط صوت‌های ژاپنی دهه ۱۹۸۰، پر است از دکمه و چراغ و پیچ و نمایشگر، و محرابی است برای علاقه‌مندان به تکنولوژی. 
در نگاه اول ماشین شما را خیلی جذب نمی‌کند. داخل اتاق لوکس نیست و از تاریکی می‌توان آن را به غار خفاش‌ها تشبیه کرد. به جز تعداد زیاد دگمه و سوییچ، آنچه توجه جلب می‌کند صفحه‌ای بزرگ است که در لحظه اطلاعات مختلف از عمل‌کرد ماشین را نمایش می‌دهد.
اما با روشن کردن موتور همه چیز تغییر می‌کند و انگار غولی خفته بیدار می‌شود. صدای موتور هشدار می‌دهد که این ماشین در سواری دادن جدی است و با گذاشتن ماشین در دنده یک، این جدی بودن خود را ثابت می‌کند. 
موافق یا مخالف، همه منتقدان خودرو بر این نکته اتفاق نظر دارند که مهندسان نیسان حسابی از رانندگی خوب سردرمی‌آورند. چون سواری جی‌تی-آر از همه فراری‌ها، استون مارتین‌ها، پورشه‌ها و لامبورگینی‌ها بهتر است. صفر تا صد آن حدود سه و نیم ثانیه است و تا۳۰۵ کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرد.
سیستم دو دیفرانسیل، کنترل حرکت و کمک‌فنرهای دینامیک باعث شده اصلاً وزن و اندازه زیاد خودرو مانعی برای رانندگی بسیار خوب جی‌تی-آر نباشد و عمل‌کرد خودرو در پیست با عمل‌کرد خودروهایی نصف وزنش قابل مقایسه است. و نیسان همه این‌ها را با قیمتی زیر ۷۲ هزار پوند به مشتریانش می‌دهد. 

اما آیا حقه‌ای در کار است؟ برای خیلی‌ها اسم نیسان مشکل اصلی این خودرو است. منتقدان فکر می‌کنند نباید ماشین از کارخانه‌ای سوار شوند که تولیدات دیگرش در اروپا محبوب بازنشسته‌ها است. اما نیسان اکنون پیشرو ساخت خودروهای الکتریک است و وجهه این کارخانه به سرعت در حال تغییر است، بنابراین این انتقاد رفته‌رفته رنگ‌ و رویش را از دست می‌دهد. 
نکته دیگر این است که جی‌تی‌-آر برعکس اسمش خیلی هم ماشین جی‌تی خوبی نیست.  یک جی‌تی یا گراند تورر باید ماشینی باشد سریع و راحت. اما این نیسان با اینکه پیچ‌ها را خیلی خوب رد می‌کند، ولی کمک‌فنرهایش حتی روی حالت «راحت» هم  آسایش یک جی‌تی خوب را برای سرنشینان فراهم نمی‌کند. این نکته برای راننده که سرش به پیچیدن و گاز دادن گرم است،‌ شاید خیلی مهم نباشد اما حتماً سرنشین ماشین را اذیت می‌کند. 
مانیتور وسط داشبورد برای کسانی که به آمار علاقه‌مند باشند، ایده‌آل است چون بیشتر از هر ماشین سواری دیگری از این صفحه کوچک می‌توان درباره عمل‌کرد موتور و دیگر بخش‌های ماشین اطلاعات دریافت کرد. برای همین اگر با یک فیزیکدان یا مهندس مسابقات اتوموبیلرانی سفر کنید، ساعت‌ها می‌تواند با عدد و رقم‌های روی مانیتور سرتان را گرم کند، اما اگر این دوست را ندارید جی‌تی‌-ار ماشینی است که برای مسافت‌های کوتاه بهتر است. 
نیسان در سال ۲۰۱۱ کمی ظاهر جی‌تی-آر  را تغییر داد و این ماشین الان در سرپایینی عمر خود قرار دارد. نیسان قول داده که در سال ۲۰۱۳ مدل کاملاً جدیدی را عرضه کند و باید همین روزها منتظر تیزرهایی از نسل دوم این هیولای ژاپنی باشیم. 

منبع: مجله والپیپر