نیسان در یک استراتژی جدید، پنجمین نسل از مدل میکرا را برای رقابت با بهترین هچ‌بک‌های سوپرمینی در بازار اروپا به بازار عرضه می‌کند. نسل جدید این خودرو در نمایشگاه پاریس رونمایی شد. برای این رقابت، کارخانه ژاپنی از شریک فرانسوی‌اش کمک گرفته و ظاهر خودرو را نسبت به نسل قبل دگرگون کرده است.

نیمی از هفت میلیون دستگاه میکرا که در ۳۳ سال گذشته ساخته شده، در اروپا فروخته شده است. اما تا الان نیسان همیشه از رقابت با پرفروش‌ترین‌ها در این بازار پرهیز می‌کرد و در عوض در میانه جدول و با خودروسازانی نظیر تویوتا و سوزوکی رقابت می‌کرد.

اما حالا نیسان با هدف رقابت با فورد فیستا و فولکس‌واگن پولو وارد میدان میشود. بخش‌هایی از این خودرو با نسل بعدی رنو مشترک است و حتی قرار است هر دو مدل در کنار هم تولید شوند. اگرچه ممکن است این موضوع به یک رقابت داخلی بین نیسان و رنو منجر شود، اما هر دو کارخانه مصمم هستند تا با تمام قدرت به رقیبان آلمانی‌شان حمله کنند.

nissan-micra-02

طراحی متحورانه

نیسان تا کنون با عرضه مدلهایی پیشرو نظیر جوک و قشقایی نشان داده است که در خلاقیت و ایجاد بازارهای تازه موفق است. مهندسان و مدیران این کارخانه حالا می‌خواهند ثابت کنند که می‌توانند در بازاری که تکلیفش همیشه معلوم بوده هم، معادلات را به هم بزنند.

نیسان می‌گوید خریداران در اروپا به طراحی متحورانه علاقه نشان می‌دهند و داخل خودرو باید برایشان آرامش بخش باشد. سومین نکته‌ای که نیسان بعد از نظرسنجی دریافته این است که خریداران اروپایی یک سوپرمینی را وقتی دوست دارند که فرمان‌گیری مطمئن و تیز داشته باشد.

ظاهر خودرو برآمده از زبان طراحی جدید و با الهام از کانسپت «سوی» طراحی شده است. نمایش این کانسپت در نمایشگاه ژنو با استقبال بسیار زیادی روبرو شد.

nissan-micra-03

«امکانات بیشتر»

نیسان و نتیجه نظرسنجی است. برخلاف نسل‌های قبل که میکرا یا بی‌روح بود یا بامزه، این بار خشن و جدی است. ابعاد خودرو برای رقابت مستقیم با سوپرمینی‌های پرفروش تغییر کرده است. طول ماشین با هفده سانتی‌متر افزایش ۳۹۹۵ میلی‌متر شده است. فاصله دو محور خودرو هم با ۷.۵ سانتی‌متر افزایش به ۲۵۲۵ میلی‌متر رسیده است و در نتیجه جای بار خودرو بیشتر شده است.

برای زیباتر شدن خودرو چرخ‌ها هم بزرگتر شده است. چرخهای میکرا حالا ۱۶ اینچی است و می‌توان برایش چرخ ۱۷ اینچی هم سفارش داد. داخل خودرو با موادی ساخته شده که در مدلهای گران‌تر نظیر قشقایی از آن استفاده شده است. به جای نمایشگر ۳.۵ اینچی، حالا یک نمایشگر پنج اینچی اطلاعات را به راننده نمایش میدهد. و سیستم اینفوتینمنت خودرو هم یک نمایشگر هفت اینچی دارد.

nissan-micra-04

نیسان اکثر امکانات کمک به راننده را که در مدلهای بزرگتر ارائه می‌شود در میکرا گنجانده است. سیستم هشدار رانندگی بین دو خط، کنترل نقاط کور ماشین، دوربین  ۳۶۰درجه و سیستم ترمز خودکار و تشخیص رنگ چراغ راهنمایی، از جمله سیستم‌هایی است که می‌توان برای میکرا سفارش داد.

میکرا با یک موتور ۱.۵ لیتری چهار سیلندر دیزل، یک موتور ۹۰۰ سی‌سی سه سیلندر بنزینی توربو و یک موتور یک لیتری سه سیلندر بنزینی عرضه می‌شود. قدرت موتور دیزل و بنزینی توربو ۹۰ اسب بخار است و موتور بنزینی یک لیتری ۷۳ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. هر سه مدل با جعبه دنده پنج سرعته دستی به بازار عرضه می‌شود.