کیا با نمایش کانسپت «تلوراید» در نمایشگاه دیترویت علاقه‌اش به ساخت یک شاسی بلند بزرگ را اعلام کرد. طراحان کیا در استودیوی این کارخانه در کالیفرنیا تلاروید را طراحی کرده‌اند و مدیران این کارخانه می‌گویند این خودرو تنها یک کانسپت است و برنامه‌ای برای ساخت آن وجود ندارد. اما همزمان کیا می‌گوید با دقت واکنش‌ها به این کانسپت را بررسی می‌کند و علاقه دارد در آینده به بازار شاسی بلندهای بزرگ وارد شود.

احتیاط کیا به دلیل تجربه بدی است که در این بازار داشت. کارخانه کره‌ای در سال ۲۰۰۸ مدل «بورگو» را به بازار عرضه کرد. گران شدن قیمت بنزین همزمان با آغاز بحران اقتصاد جهان باعث شد فروش این مدل آنقدر بد باشد که کیا یک سال بعد تولید آن را متوقف کند.

حالا اما کاهش شدید قیمت نفت و در نتیجه کاهش قیمت بنزین امیدها را برای فروش خود شاسی بلندهای بزرگ بیشتر کرده است. با این حال کیا کانسپت خود را به یک سیستم هیبرید مجهز کرده و طراحانش تلاش کرده‌اند تا حد ممکن ظاهر خودرو را از یک نمونه تولید انبوه دور نگه دارند.

داخل کیا به طور کامل با تکنولوژی پرینت سه بعدی ساخته شده و لولای درهای عقب هم در ستون عقب قرار داده شده تا ماشین بیشتر نمایشی به نظر برسد. همزمان کیا در حال حرکت به سوی بخشی لوکس‌تر در بازار است و تلاروید با قطعات کروم کاری شده و مواد مرغوب به کار گرفته در اتاقش، به خوبی این مسیر را نشان می‌دهد.

کیا تلوراید

ارتفاع ماشین ۱۸۰۰ میلی‌متر است که ۱۱۱ میلی‌متر بیشتر از ارتفاع سورنتو، بزرگترین شاسی بلند کنونی کیا است. عرض ماشین ۲۰۰۹ میلی‌متر و طولش ۵۰۰۰ میلی‌متر است. چرخهای ۲۲ اینچی این کانسپت ابهت آن را بیشتر کرده و جلو پنجره همیشگی کیا هم به نسبت ابعاد بزرگ ماشین بزرگ‌تر شده است. چراغهای ال ائی دی چهار تایی که امضای مدلهای جدید کیا هم در جلوی ماشین تکرار شده است.

قوای محرکه ماشین ترکیبی از یک موتور ۳.۵ لیتری شش سیلندر بنزینی و یک موتور برقی است که در مجموع ۴۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. سهم موتور بنزینی از این قوای محرکه ۲۷۰ اسب بخار و سهم موتور الکتریکی ۱۳۰ اسب بخار است.

نام تلاروید هم مانند تجربه پیشین کیا در بازار شاسی بلندهای بزرگ به بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ گره خورده است. این نام را در اوایل سالهای ۲۰۰۰ هیوندای به ثبت رسانده بود و می‌خواست وانتی بزرگ به این نام به بازار عرضه کند اما با خراب شدن وضع اقتصاد جهان از این کار صرف نظر کرد.

سرنوشت این نام حالا در دست کیا است و باید دید آیا خودروساز کره‌ای فرصت را برای ورود دوباره به بازار شاسی بلندهای بزرگ مناسب خواهد دید یا نه.