لوییس همیلتون، راننده بریتانیایی تیم مرسدس با پیروزی در فرمول یک بریتانیا، اولین راننده‌ای شد که سه بار پیاپی در پیست سیلورستون پیروز شده است. او نزدیک هفت ثانیه زود‌تر از نیکو رزبرگ، هم‌تیمی‌اش از خط پایان گذشت. اما رزبرگ در نهایت به خاطر ارتباط غیرمجاز رادیویی با تیم ده ثانیه جریمه شد و مکان دوم را به مکس فرستاپن، راننده ردبول واگذار کرد.

با این پیروزی همیلتون فاصله خود با رزبرگ را در جدول رده‌بندی رانندگان به یک امتیاز کاهش داد. او که در پنج مسابقه اول ۴۳ امتیاز از هم‌تیمی آلمانی خود عقب بود حالا با قدرت امیدوار به پیشی گرفتن از او و آماده برای خیز برداشتن برای کسب چهارمین قهرمانی در فرمول یک است.

تیم مرسدس در فرمول یک بریتانیا

یک ربع پیش از شروع مسابقه، باران شدیدی آغاز شد. با اینکه همزمان با شروع مسابقه آفتاب دوباره به پیست برگشت آما پیست آنقدر خیس بود که مسابقه پشت ماشین ایمنی آغاز شد. با خارج شدن ماشین ایمنی از پیست، همیلتون نبوغش در رانندگی در پیست خیس را نمایش داد و به سرعت فاصله‌اش را با رزبرگ به چهار ثانیه افزایش داد و تا پایان مسابقه برتری خود را حفظ کرد.

او حالا با کسب چهار پیروزی در سیلورستون پرافتخارترین راننده این پیست است.

پشت سر رانندگان مرسدس فرستاپن و ریکیاردو، دو راننده ردبول از خط پایان گذشتند و کیمی رایکونن از فراری و سرجیو پرز از فورس ایندیا پنجم و ششم شدند. نبرد رزبرگ با فرستاپن و پرز با رایکونن در بخش پایانی مسابقه بسیار دیدنی بود.

تیم ردبول

خطای رزبرگ

اما جنجالی‌ترین بخش مسابقه را رزبرگ رقم زد. وقتی که پنج دور مانده به پایان مسابقه ماشینش به مشکل خورد، تیم به او در تنظیم مجدد جعبه دنده کمک کرد و بعد از او خواست که با پریدن از دنده شش به هشت، اشکال ماشین را مدیریت کند.

براساس قوانین مسابقه، تیم حق ندارد درباره تنظیم ماشین به راننده کمک کند مگر اینکه مشکل در حدی باشد که ماشین را از حرکت بیاندازد. مرسدس ادعا می‌کرد که به همین دلیل به رزبرگ کمک کرده اما در نهایت داوران این دفاع را وارد ندانستند و رزبرگ را ده ثانیه جریمه کردند.

انتقام تماشاچیان

با اینکه رزبرگ توانست مسابقه را با کمک تیم در مکان دوم به پایان ببرد، اما با آغاز مشکل، خیال همیلتون راحت شد که او نمی‌تواند تهدیدش کند. با عبور او از خط پایان ۱۳۵ هزار تماشاگر مسابقه به وجد آمدند.

همیلتون که هفته پیش در اتریش به خاطر برخورد با رزبرگ توسط تماشاچیان هو شده بود، در پیست خانگی حمایت تماشاگران را به رخ کشید و بعد از پارک کردن ماشینش با خروج از منطقه رانندگان روبروی آنها رفت و تعظیم کرد.

رفتار تماشاچیان با رزبرگ اما دوستانه نبود. آنها او را هنگامی که روی سکو رفت هو کردند.

مکس فرستاپن

فرستاپن جسور

با اینکه با شروع مسابقه هوا آفتابی شده بود، اما پیست آنقدر خیس بود که راننده‌ها مسابقه را با لاستیک‌های پیست خیس آغاز کردند. در دور پنجم و بعد از اینکه ماشین ایمنی از پیست خارج شد، رانندگان به سرعت به گاراژ برگشتند تا لاستیک‌های خود را عوض کنند.

فرستاپن که از ابتدا پشت سر رزبرگ سوم بود تا دور پانزدهم خود را به او نزدیک کرد و در دور شانزدهم با سبقتی بسیار ماهرانه مکان دوم را از او گرفت. او مکان دوم را به خوبی حفظ کرد اما رزبرگ در هر دور به او نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد تا دور ۳۰ که تقریبا پشت سر او رسید.

با این حال راننده جوان هلندی آنقدر خوب دفاع کرد که هشت دور طول کشید تا رزبرگ بتواند از او سبقت بگیرد. فرستاپن اما در نهایت بعد از جریمه رزبرگ مکان دوم را گرفت و جلوتر از هم تیمی‌اش مسابقه را تمام کرد.

مسابقه سیلورستون ۲۰۱۶

طلسم پیچ اَبی

جدال راکونن و پرز هم برای کسب مکان پنجم دیدنی بود. رایکونن سه بار در بخش لغزنده پیچ «اَبی» کنترل ماشین را از دست داد اما بالاخره از راننده مکزیکی جلو زد. سباستین فتل، هم‌تیمی او هم با پیچ ابی مشکل داشت و کنترل ماشین را آنجا از دست داد. او در نبردی با فیلیپه مسا از ویلیامز شرکت داشت و یک بار او را از پیست خارج کرد. همین باعث او پنج ثانیه جریمه شود و در نهایت به مکان دهم رسید.