در حالی که بیشتر معامله‌های پیش‌فروش و فروش قسطی خودرو توسط شرکت‌های متفرقه و واسطه انجام می‌شود، چند هفته پیش رییس اتحادیه فروشندگان خودرو هشدار داد بیش از ده هزار دفتر غیرقانونی پیش فروش خودرو در ایران فعال است و خرید از این دفاتر هیچ ضمانت اجرایی ندارد. سعید موتمنی این شرکت‌ها را زیرزمینی خواند و گفت هیچکدام برای گرفتن مجوز اقدام نکرده‌اند.

سازمان حمایت از مصرف‌گنندگان و تولیدکنندگان هم نسبت به خرید خودرو از واردکنندگانی که نمایندگی رسمی از خودروساز خارجی ندارند هشدار داده است. یکی از پر سر و صداترین کلاهبرداری‌ها در فروش اقساطی و پیش‌فروش خودرو توسط شرکت «نگین خودرو آفتاب» انجام شد.

این هفته خبرگزاری ایسنا روایت یکی از قربانیان این کلاهبرداری را منتشر کرده است.

«دفتر مرکزی این شرکت در خیابان ستارخان در سه طبقه فعالیت می‌کرد. طبقه اول مربوط به بخش فروش و ارائه اطلاعات خرید به متقاضیان بود. طبقه دوم مربوط به مدیریت و معاونان مربوطه و طبقه سوم نیز مختص به پیگیری و همچنین دفتر پرسنل به اصطلاح حفاظت این شرکت بود.

طبقه اول شربت؛ طبقه سوم سیلی

‌طبقه اول این شرکت دارای دکوری زیبا و شیک بود و موسیقی ملایمی نیز در آن پخش و با چایی از مراجعان پذیرایی می‌شد و پرسنل بخش فروش نیز به گرمی پاسخگوی پرسش‌های مشتریان درباره شرایط فروش خودروها بودند.

من نیز فریب این شرایط را خورده و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ مبلغ ۹ میلیون تومان را برای خرید اقساطی یک دستگاه تندر ۹۰ به حساب این شرکت واریز کردم، غافل از آن‌که به محض واریز پول، نحوه برخورد پرسنل این شرکت با خریداران تغییر می‌کند.

قرار بود ۴۵ روزه خودروی خود را تحویل بگیرم. در موعد تحویل خودرو در تماس با شرکت اعلام کردند که فعلا امکان تحویل خودرو وجود ندارد و پس از چند بار تماس ناموفق دیگر مجبور به مراجعه حضوری به دفتر شرکت شدم.

پس از مراجعه حضوری مرا به طبقه سوم و به اصلاح دفتر پیگیری ارجاع دادند. متاسفانه نحوه برخورد در دفتر پیگیری بسیار بد بود، به‌گونه‌ای که افرادی که به عدم تحویل خودروی خود اعتراض می‌کردند مورد ضرب و شتم پرسنل به اصطلاح حفاظت این شرکت قرار می‌گرفتند.

نکته مهم این بود که در راهروهای سه طبقه دفتر این شرکت، افراد گردن کلفت و به اصطلاح پرسنل حفاظت همواره ایستاده بودند و اجازه تردد افراد تازه وارد و متقاضی خرید به طبقات بالا را نمی‌دادند تا احتمالا متقاضیان با دیدن صحنه‌های برخورد با صاحبان خودروهای معوقه، از خرید پشیمان نشوند.

کاهش حکم زندان

در روز اول حضور در بخش فروش این شرکت در طبقه اول ساختمان، شاهد ضرب و شتم و بیرون انداختن یکی از افراد از در ورودی دفتر بودیم که در پاسخ به تعجب مراجعان از این وضعیت اعلام کردند که وی آدم قلدری است که پول خودرو را پرداخت نکرده اما می‌خواهد به زور خودرو را تحویل بگیرد.

بعدها متوجه شدیم که درست در همان لحظاتی که مشتریان در کنار پخش موسیقی ملایم و صرف چای، با توضیحات پرسنل بخش فروش ترغیب به خرید خودرو و واریز وجه می‌شدند، درست در طبقه سوم همان ساختمان متقاضیان دریافت خودروهای فروخته شده مورد ضرب و شتم پرسنل حفاظت قرار می‌گیرند.

نکته تاسف‌بار در زمینه فعالیت شرکت نگین خودرو آفتاب آن است که پرسنل آن علاوه بر کلاهبرداری، نسبت به تهدید و ضرب و شتم مشتریان نیز اقدام می‌کردند که امیدواریم مقامات قضایی به این موضوع نیز رسیدگی کنند.»

بیش از پنج هزار نفر در دام این کلاهبرداری افتادند. در مهر ماه ۱۳۹۳، چند مدیر شرکت نگین خودرو آفتاب به اتهام کلاهبرداری بازداشت شدند و یک سال بعد دادگاه شش نفر محکوم کرد و از جمله متهم ردیف او ۳۳ سال و شش ماه زندان و پرداخت ۴۰۰ میلیارد و ۵۳۰ میلیون و ۲۶۰ هزار ریال معادل اموال تحصیل شده محکوم شد.

جمعی از مالباختگان پرونده کلاهبرداری نگین خودرو آفتاب به تازگی در نامه‌ای به مسئولان قضایی ضمن اعتراض به کاهش محکومیت حبس متهم ردیف اول پرونده، اعلام کردند که به رغم گذشت سه سال از این کلاهبرداری و صدرو حکم، هیچ مقام قضایی پیگیر مطالبات مالباختگان نیست.

به گفته این گروه از شاکیان، حکم زندان متهم ردیف اول از ۳۳ سال به شش سال کاهش یافته است.