هفته نامه دنیای خودرو از فروش سانگ یانگ اکتیون تا یک ماه آینده در بازار ایران خبر داده است. این ماشین سومین خودروی کارخانه کره‌ای است که بعد از رکستون و کایرون توسط شرکت رامک خودرو قرار است به ایران وارد شود.

اکتیون در سال ۲۰۰۵ به عنوان مدل ۲۰۰۶ توسط سانگ یانگ ساخته شد و به عنوان کوچک‌ترین عضو کارخانه سانگ یانگ جایگزین مدل کوراندو شد.  این ماشین اگر چه توسط تیم طراحی کارخانه سانگ یانگ طراحی شد اما چهره نامتعارف آن یادآور طرح‌های کن گرین‌لی، طراح انگلیسی است که در طراحی مدل‌های رکستون و رودیوس این کارخانه دخالت مستقیم داشت.

ظاهر بحث انگیز این سری از محصولات سانگ یانگ چندان به مذاق خریداران، به‌خصوص در بازارهای اروپایی، خوش نیامد و این شرکت ناگزیر شد در طراحی نسل بعدی خود رویکردی متفاوت و متعارف را در پیش گیرد.

سانگ یانگ از اکتیون به عنوان کوپه دو دیفرانسیل یاد می‌کند. اکتیون شاید اولین ماشین شاسی بلند کوپه در جهان باشد که سال‌ها قبل از عرضه ب ام و X6 به علاقه بازار برای چنین ماشینی پی برده بود.

ماشین از آنچه که در عکس به نظر می‌رسد بزرگ‌تر است. طول ماشین ۴۴۵۵ میلیمتر، عرض آن ۱۸۸۰ میلی متر و ارتفاعش ۱۷۶۰ میلی متر است. این ماشین در ایران با موتور بنزینی ۲.۳ لیتری چهارسیلندر عرضه می‌شود که قدرت آن ۱۵۰ اسب بخار است. خودرویی که در ایران عرضه می‌شود جعبه‌دنده شش سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک با انتخاب حالتی برای رانندگی در زمستان دارد.

 

شرکت رامک خودرو نه در {سایت خود} و نه در بروشوری که برای اکتیون تهیه کرده {لینک} اطلاعاتی درباره عمل‌کرد این موتور منتشر نکرده است اما براساس اطلاعات غیررسمی، شتاب صفر تا صد کیلومتر سانگ یانگ اکتیون بین ۱۵ تا ۱۶ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۱۶۴ کیلومتر در ساعت است.

دلیل این عمل‌کرد ضعیف وزن دو تنی خودرو است و گفته می‌شود که مصرف سوخت این ماشین هم بین ۱۱.۵ تا ۱۲.۴ لیتر در هر صد کیلومتر است.

با اعلام شرکت رامک خودرو، اکتیون به امکاناتی نظیر سیستم هشدار دهنده دنده عقب و دوربین دنده عقب، سیستم ترمز ضد لغزش ASR، ضد واژگونی ARP و کنترل پایداری ESP و ترمزها ضد قفل ABS مجهز است. این سیستم‌های باعث شده که اکتیون بتواند به راحتی از {پس جاده‌های ناهموار برآید}.

علاوه بر سیستم پخش DVD، MP3 و سی دی با شش بلندگو و ۲ آمپلی فایر، اکتیون با سان روف و صندلی برقی و فهرستی از امکانات الکترونیک رفاهی دیگر به خریدار عرضه می‌شود.

 

رامک خودرو در سایت خود این ماشین را با شش رنگ مختلف، دو طرح رینگ و تودوزی پارچه‌ای و چرمی به خریداران ایرانی عرضه کرده است.

هنوز قیمت این ماشین به طور رسمی اعلام نشده است اما گفته می‌شود که این ماشین با قیمتی نزدیک به پنجاه میلیون تومان به بازار عرضه خواهد شد. به این ترتیب این ماشین از نیسان قشقایی، تویوتا RAV4 و کیا سورنتو ارزانتر است و جدی ترین رقیبش سوزوکی گرند ویتارا خواهد بود.

سانگ یانگ در سال ۲۰۰۹ قربانی وضعیت بد اقتصاد جهانی شد و در معرض ورشکستگی قرار گرفت. این وضعیت تا چند ماه پیش ادامه داشت تا اینکه شرکت هندی ماهیندرا، بهمن ماه گذشته هفتاد درصد سهام این کمپانی را به ارزش ۴۷۰ میلیون دلار خرید.

این شرکت اکنون مدلی با همین نام اما با طرحی کاملاً جدید را در بازارهای روسیه و مالزی عرضه می‌کند.

طراحی این ماشین که در کره جنوبی و ترکیه با نام کوراندوی جدید عرضه شده است، کار استودیوی طراحی جورجتو جوجارو در ایتالیا است و به نظر می‌رسد سانگ یانگ قصد دارد این مدل را رفته رفته جاگزین اکتیون کند.