در آخرین مسابقه اروپایی فرمول یک این فصل در مونزا در ایتالیا، لوییس همیلتون راننده تیم فرمول یک مک‌لارن به مقام اول رسید. بعد از او سرجیو پرز از تیم سابر با رانندگی فوق‌العاده دوم شد و فرناندو آلونسو از فراری هم به مقام سوم رسید. 
همیلتون به جز چند دور، در بیشتر طول مسابقه پیشتاز بود و موقعیتش از طرف هیچ راننده‌ای تهدید نشد. بیشتر مسابقه در میانه میدان و برای کسب مکان دوم به بعد در جریان بود. 

سرجیو پرز بهترین استراتژی را در مسابقه انتخاب و اجرا کرد. او به دلیل اینکه در زمان‌گیری دوازدهم شده بود، برخلاف ده راننده اول می‌توانست به دلخواه نوع لاستیک خود را برای شروع مسابقه انتخاب کند. 
در حالی که رانندگانی که جلوتر از او مسابقه را شروع کردند با لاستیک‌های مدیوم که در زمان‌گیری داشتند مسابقه را شروع کردند، او لاستیک بادوام را انتخاب کرد و همین باعث شد دیرتر از بقیه برای تعویض لاستیک به گاراژ برود. او در دور ۲۹ لاستیک‌های مدیوم روی ماشینش گذاشت که سرعت بیشتری دارد و با سبک‌تر باک ماشین سرعت بسیار بالایی گرفت و تنها با ۴.۳ ثانیه اختلاف به هملیتون دوم شد. 
جنسن باتن از مک‌لارن که هفته پیش در بلژیک اول شده بود به دلیل اشکال در سیستم سوخت‌رسانی ماشین مجبور به توقف شد و سباستین فتل از ردبول هم به خاطر اشکال در دینام ماشینش مسابقه را نیمه تمام گذاشت. 

وتل پیش از ترک مسابقه به خاطر رانندگی خطرناک هنگام سبقت گرفتن آلونسو جریمه شد و مجبور شد یک بار مسیر گاراژ را طی کند. 
مارک وبر هم تیمی او هم نتوانست مسابقه را تمام کند. 
فرناندو آلونسو راننده فراری که از دست دادن مسابقه بلژیک باعث شده بود صدرنشینی‌اش در جدول راننده‌ها به خطر بیفتد، با انگیزه زیاد و رانندگی فوق‌العاده با شروع از خط دهم به مکان سوم دست یافت. او اکنون با ۳۷ امتیاز اختلاف در صدر جدول رانندگان قرار دارد و لوییس همیلتون بعد از او دوم است و کیمی رایکونن در مکان سوم قرار دارد.

فیلیپه مسا، هم تیمی آلونسو، با کسب مقام چهارم در مونزا کمی از فشارها بر خود را کم کرد. شایعه‌های زیادی شنیده می‌شود که اگر مسا نتواند نتیجه خوبی در این فصل بگیرد مدیران فراری او را با راننده دیگری عوض خواهند کرد.  
در رده‌بندی تیمی ردبول همچنان با ۲۷۲ امتیاز در رده اول است و مک‌لارن با ۲۴۳ امتیاز و فراری با ۲۲۶ امتیاز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. 
مسابقه بعدی دوم مهر در سنگاپور برگزار می‌شود.