لوییس همیلتون، راننده تیم مک‌لارن با پیروزی در مسابقه فرمول یک ابوظبی امیدش برای پایان دادن به فصلی پرحاشیه را بیشتر کرد. 
او در حالی این پیروزی را به دست آورد که سباستین فتل، راننده تیم ردبول و قهرمان از پیش تعیین شده فصل، در دور اول به خاطر پنچری لاستیک عقب از دو مسابقه کنار رفت. 
بعد از لوییس همیلتون، فرناندو آلونسو، راننده فراری دوم شد و جنسن باتن، هم تیمی لوییس به مقام سوم رسید. 
همیلتون و تیم مک‌لارن این هفته را با اعتماد به نفس بالا آغاز کرد. او پیش از آغاز مسابقه گفت که پیروزی در دو مسابقه باقی‌مانده فصل باعث خواهد شد تا او دشواری‌های این فصل را فراموش کند. 
مک‌لارن در حالی در تمرین‌ها سریع‌ترین زمان‌ها را ثبت کرد، در زمان گیری برای تعیین خط، خط اول مسابقه را با اختلاف کمی به سباستین فتل واگذار کرد. 

این اولین بار در این فصل بود که فتل از دور مسابقه خارج شد. برای او که در هفتاد درصد کل مسابقات این فصل راننده اول بوده و با وجود اینکه قهرمانی‌اش از پیش مسجل شده بود، خروج از مسابقه ناراحت‌کننده بود.
با شروع مسابقه، که زیر نور چراغ برگزار می‌شد، فتل به سرعت فاصله خود را از دیگر خودروها زیاد کرد اما با پنچر شدن لاستیک به سرعت همیلتون، باتن، آلونسو و هم تیمی‌اش مارک وبر از او سبقت گرفتند.  
اگر چه مسابقه در پیست ابوظبی کم و بیش قابل پیش‌بینی است، اما رقابت این چهار راننده تا آخر ادامه داشت و در لحظاتی بسیار هیجان انگیز شد. 

در دور سیزدهم، باتن که به سختی برای کسب مقام سوم و رسیدن به آلونسو تلاش می‌کرد با اشکال در سیستم کرس مواجه شد و در لحظاتی برای دفاع از مقام سوم به شدت از طرف مارک وبر و فیلیپه مسا، از فراری تحت فشار بود.  عاقبت سیستم کرس او درست شد، فیلیپه مسا اشتباه کرد و کنترل ماشینش را از دست داد و تأخیر مارک وبر در گاراژ برای تعویض لاستیک، باعث شد راننده انگلیسی نفر سومی باشد که از خط پایان گذشت.  

فرناندو ‌آلونسو. عکس از benwileman
آلونسو هم روز بسیار سریعی در پیش داشت و اواخر مسابقه در هر دور یک دهم ثانیه به همیلتون نزدیک‌تر می‌شد. شانزده دور مانده به پایان مسابقه، آلونسو از فرصت تعویض لاستیک همیلتون استفاده کرد و در پیست ماند تا فاصله‌اش را با او بیشتر کند، اما چهار دور بعد وقتی او برای تعویض لاستیک به گاراژ رفته بود، همیلتون دوباره از او جلو زد و دست آخر ۹ ثانیه بعد از همیلتون از خط پایان گذشت. 
برخلاف مسابقه‌های پیش، لوییس همیلتون بعد از مسابقه چهره‌ای بشاش داشت. او این مقام اول را به مناسبت تولد مادرش به او تقدیم کرد و در پایان مسابقه گفت که این یکی از بهترین مسابقه‌های او بوده است. 
فیلیپه مسا از فراری با وجود اشتباهش توانست یک پله بالاتر از خطی که مسابقه را شروع کرده بود مسابقه را تمام کند و پنجم شد و بعد از او نیکو رزبرگ و مایکل شوماخر ششم و هفتم شدند. 

آدرین سوتیل که برای حفظ صندلی خود در تیم فورس ایندیا با مشکل روبرو شده، توانست هم تیمی‌اش پل دی رستا را شکست دهد و هشتم شد و آخرین امتیاز مسابقه را کامی کوبایاشی از تیم سابر کسب کرد. 
روبنز باریکلو از تیم ویلیامز هم که مسابقه را از انتهای پیست آغاز کرده بود، با نمایشی بسیار خوب دوازدهم شد. 
آخرین مسابقه فصل دو هفته دیگر در برزیل برگزار خواهد شد. 
با اینکه تکلیف قهرمان مسابقات روشن شده است، هنوز رقابت برای تعیین راننده دوم این فصل بسیار نزدیک است و هر یک از دو راننده مک‌لارن، فرناندو آلونسو و مارک وبر می‌تواند این مقام را کسب کند.