مدیر عامل کرمان موتور می‌گوید همکاری این شرکت با هیوندای از دی ماه و با تولید دو مدل آغاز خواهد شد. سامان فیروزی می‌گوید با امضای قراردادی با شرکت کره‌ای دو مدل آی۱۰ و آی۲۰ از زمستان امسال به بازار عرضه خواهد شد.

کرمان موتور از قرارداد با هیوندای جزییات بیشتری نداده است و تنها گفته این همکاری به صورت قرارداد مشارکت انتفاعی یا جوینت ونچر است. براساس شرطی که دولت برای همکاری با خودروسازان خارجی گذاشته، باید بخشی از تولید به خارج صادر شود و سهمی از محصول ساخت داخل باشد. آقای فیروزی درباره این دو شرط اطلاعاتی نداده است.

هیوندای آی۱۰

هیوندای آی۱۰ یک خودروی شهری و کوچکترین مدل کارخانه کره‌ای است که از سال ۲۰۰۷ تولید می‌شود. نسل دوم این مدل در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و هفته پیش هیوندای مدل جدیدی از این نسل را با تغییرات ظاهری و فنی معرفی کرد. نسل کنونی این مدل در استودیوی هیوندای در آلمان طراحی و مهندسی شده و در دو کارخانه هیوندای در ترکیه و هند تولید می‌شود.

طول این ماشین ۳۶۶۵ میلی‌متر، عرض آن ۱۶۶۰ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۵۰۰ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور خودرو ۲۳۸۵ میلی‌متر است. گنجایش جای بار خودرو ۲۵۲ لیتر است که با خواباندن صندلی‌ها به ۱۰۴۶ لیتر افزایش می‌یابد. خودرو با موتورهای یک لیتری و ۱.۲۵ لیتری سه سیلندر بنزینی و جعبه دنده پنج سرعته دستی یا چهار سرعته اتوماتیک عرضه می‌شود.

هیوندای آی۱۰

قدرت موتور یک لیتری ۶۶ اسب بخار است. سرعت خودرو با این موتور و با دنده دستی ظرف ۱۴.۹ ثانیه از صفر به صد کیلومتر در ساعت می‌رسد و حداکثر سرعتش ۱۵۵ کیلومتر در ساعت است. قدرت موتور ۱.۲۵ لیتری ۸۷  اسب بخار است. شتاب خودرو با این موتور ۱۲.۳ ثانیه و حداکثر سرعتش ۱۷۱ کیلومتر در ساعت خواهد بود. هنوز معلوم نیست کدام مدل قرار است در بازار ایران عرضه شود.

هیوندای آی۱۰

مصرف سوخت ترکیبی شهر و جاده آی۱۰ با موتور یک لیتری و دنده دستی ۴.۷ لیتر در هر صد کیلومتر و با دنده اتوماتیک شش لیتر در هر صد کیلومتر است. مصرف سوخت خودرو با موتور قوی‌تر و دنده دستی ۴.۹ لیتر در هر صد کیلومتر و با دنده اتوماتیک ۶.۲ لیتر در هر صد کیلومتر است.

هیوندای آی۲۰

آی۲۰ خودروی سوپرمینی هیوندای است که از سال ۲۰۰۸ تولید می‌شود. این خودرو هم مانند آی۱۰ در کارخانه‌های هند و ترکیه هیوندای تولید می‌شود و نسل دوم آن در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه شده است. تمرکز این خودرو هم مانند آی۱۰ بر بازار اروپا است.

طول این خودرو ۴۰۳۵ میلی‌متر، عرضش ۱۷۳۴ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۴۷۴ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور خودرو هم ۲۵۷۰ میلی‌متر است. به این ترتیب ابعادش تقریبا اندازه رنو ساندرو است.

آی۲۰ با سه موتور ۱.۲۵ لیتری و ۱.۴ لیتری و یک لیتری بنزینی و دو موتور ۱.۱ لیتری و ۱.۴ لیتری دیزل ساخته می‌شود. به احتمال زیاد مدلهای بنزینی به ایران خواهد آمد. هر دو موتور بنزینی چهار سیلندر است. موتور ۱.۲۵ لیتری با دو قدرت ۷۵ و ۸۴ اسب بخار روی خودرو سوار می‌شود. نیرو از طریق جعبه دنده پنج سرعته دستی به چرخهای جلو منتقل می‌شود. مصرف سوخت خودرو با این ترکیب ۴.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است.

قدرت موتور ۱.۴ لیتری ۱۰۰ اسب بخار و مصرفش ۵.۳ لیتر در هر صد کیلومتر است. این موتور را می‌توان با جعبه دنده شش سرعته دستی یا چهار سرعته اتوماتیک سفارش داد.

قدرت موتور یک لیتری توربوی آی۲۰ ۱۲۰ اسب بخار است.