هیوندای دو طرح از مدل جدید خود منتشر کرده و از رونمایی این خودروی هیبرید در ماه آینده خبر داده است. نام این مدل جدید «یونیک» (Ioniq) است و هیوندای با آن با تویوتا پریوس رقابت می‌کند.

تصاویر منتشر شده سدان کوچکی را نشان می‌دهد که با خطوطی ساده طراحی شده و سقف آن با شیبی ملایم به صندوق عقب وصل میشود. هیوندایی در اطلاعیه‌ای که همراه این تصاویر چاپ کرده نوشته این خودرو «آیرودینامیک‌ترین» مدل در کلاس خود است. هیوندای همچنین میگوید طراحی داخل یونیک «ساده، روان و بی دردسر» است.

«یونیک» قرار است ماه آینده در کره جنوبی رونمایی شود و هیوندای میگوید اولین مدل در جهان است که با سه قوای محرکه الکتریکی-هیبرید الکتریکی و هیبرید معمولی به بازار عرضه خواهد شد. این ادعا البته درست است، اما فورد قبلا قوای محرکه الکتریکی را در مدل فوکوس و هیبرید و هیبرید الکتریکی را روی همان شاسی اما در مدل سی-مکس به بازار عرضه کرده بود.

فرق هیوندای با فورد این است که هیوندایی از ابتدا شاسی را با این هدف طراحی کرده که بتواند سه قوای محرکه مختلف را پشتیبانی کند. و چون ماشین به این منظور طراحی شده امکاناتی نظیر جای بار و فضای سرنشینان بهتر و بیشتر است.

هیوندای یونیک

این خودرو بخشی از پروژه «نسل بعدی خودروهای سبز» هیوندایی است. این کارخانه مانند دیگر خودروسازان تحت فشار قوانین مبارزه با آلودگی هوا است که هر روز در سراسر جهان سخت‌تر میشود و به همین دلیل به خودروهایی با آلودگی کم نیاز دارد.

یونیک همچنین هیوندایی را به بازاری وارد میکند که سال‌ها است تویوتا با مدل پریوس آن را قبضه کرده است. علاوه بر این تویوتا، یونیک با ماشین‌های الکتریکی نظیر نیسان لیف هم رقابت میکند.

هیوندای میگوید برای کاهش بیشتر مصرف سوخت جلوپنجره ماشین لبه‌های متحرک دارد تا هوا را بهتر به اطراف ماشین هدایت کند. عکسی از جلوپنجره خودرو منتشر نشده اما هیوندای میگوید باوجود شباهت به دیگر مدلهای این کارخانه، آن را قدری تغییر داده تا این خودروی هیبرید از نظر ظاهری با محصولات معمولی هیوندای متفاوت باشد.

هیوندای جزییاتی از قوای محرکه ماشین به طور رسمی اعلام نشده اما هیوندای دو ماه پیش یک موتور ۱.۶ لیتری ۱۰۳ اسب بخاری برای مدلهای هیبرید خود رونمایی کرد که به احتمال زیاد در «یونیک» استفاده خواهد شد. احتمالا سیستم باتری این ماشین هم مشابه با دیگر مدلهای هیبرید هیوندای از کارخانه ال‌جی تامین خواهد شد.

یونیک بعد از رونمایی در کره جنوبی، در نمایشگاه خودروی ژنو و نیویورک هم نمایش داده خواهد شد.