همزمان با آغاز نمایشگاه خودرو فرانکفورت در سال گذشته فیلمی منتشر شد که درآن مارتین وینترکورن، مدیر اجرایی گروه فولکس‌واگن در حال بررسی یک هیوندای، بی‌سر و صدا بودن تنظیم فرمان ماشین را تحسین کرد و گفت: «هیچ‌ جا سروصدا نمی‌کند. چطور آن‌ها می‌توانند این کار را بکنند اما ب ام و و ما نمی‌توانیم.» {+}
هیوندای سال گذشته شعار کارخانه خود را به «تفکر جدید، فرصت‌های تازه» تغییر داد. همزمان این کارخانه اعلام کرد می‌خواهد به یک خودروساز لوکس تبدیل شود. خبرگزاری رویترز به تازگی در گزارشی به روندی که هیوندای در طول این سال‌ها پیموده و راهی که در آن قدم گذاشته پرداخته است. 
این گزارش با معرفی اوه کوانگ تیک، مدیر یک نمایندگی هیوندای آغاز می‌شود. آقای اوه عضو گروهی است که از طرف کارخانه کره‌ای مامور شده تا روش سرویس‌دهی و برخورد فروشندگان مارک‌های لوکس را از نزدیک تجربه کند و رمز و راز ارائه خدمات این مارک‌ها را در کارش به کار گیرد.  
برای همین، او به خرج هیوندای ۳۱۰ دلار برای کوتاه‌ کردن موهایش در آرایشگاهی در محله اعیان نشین سئول می‌پردازد و  ۱۱۰۰ دلار در یک هتل ۵ ستاره‌‌ای خرج می‌کند که در آن، با سفارش مشتری، وان حمام را با شیر شکلات پر می‌کنند. مغازه‌های لوکس هرمس و کارتیه از دیگر محل‌هایی است که او برای تحقیقات در آن‌ها دست به جیب می‌شود. 
این روش نشان می‌دهد هیوندای تا چه حد در تلاش است تا هویت این مارک را از یک خودروساز با محصولات بی کیفیت و ارزان به سازنده خودروهایی باکیفیت و سطح بالا تبدیل کند. زمانی مدل اکسنت این کارخانه به اکسیدنت (Accident) یا تصادف مشهور بود و مدل هفت نفره تراجت این کارخانه تراژدی خوانده می‌شد. هیوندای می‌خواهد این سابقه را از یاد‌ها ببرد. 

از کپی‌ تا کیفیت
چهار دهه پیش هنگامی که هیوندای شروع به ساخت خودرو کرد، مجبور بود طرح‌ دیگر کارخانه‌ها را کپی کند و با موتورهای قرضی و تکنولوژی خودروسازان دیگر کارش را راه بیاندازد. اما این کارخانه همراه با کیا موتورز اکنون پنجمین خودروساز بزرگ دنیا است و قیمت مناسب محصولاتش همراه با خدمات پس از فروش منحصر به فرد، حسادت رقیبان را برانگیخته است.
هیوندای برای بهتر کردن طراحی ماشین‌هایش و خلق هویتی لوکس برای مارک هیوندای، سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است. با این حال هنوز مشتری‌ها حاضر نیستند به خاطر مارک هیوندای  قیمت بیشتری بپردازند. 
سین کیم، معاون بازاریابی داخلی هیوندای می‌گوید: «ما می‌خواهیم ماشین‌های ما شبیه آیفون باشد تا سامسونگ گلکسی. تفاوت این دو تلفن همراه، میزان رضایتی است که به مشتری می‌دهد.»
آقای کیم همچنین می‌گوید: «ما می‌خواهیم هویتی را که در آن هیوندای به عنوان سازنده خودروهای ارزان شناخته می‌شود، از یادها ببریم. فولکس‌واگن هم یک خودروساز تولید انبوه است اما قیمت‌هایش ده تا بیست درصد از ما بیشتر است. ما هم می‌خواهیم مثل فولکس به عنوان یک خودروساز باکیفیت شناخته شویم.»
تحقیقات آقای اوه اینجا به درد هیوندای میخورد. 
او که به طور میانگین هر ماه ده هیوندای در نمایشگاهش می‌فروشد، می‌گوید:‌«من هیچ‌وقت چنین جاهایی نمی‌رفتم. اما حالا می‌فهمم چرا مردم دوست دارند پولشان در آنجا خرج کنند. مارک‌های گران خیلی بر گران بودنشان تأکید نمی‌کنند. بلکه تلاش می‌کنند توجیه کنند که کالا یا خدماتشان ارزش پرداخت این قیمت را دارد.»
هیوندای برای جذب جوانان و رقابت با خودروهایی همچون فولکس واگن گلف هر کاری می‌کند. چهارسال پیش و در جریان بحران در اقتصاد جهان، هیوندای در آمریکا اعلام کرد اگر کسی تا یکسال بعد از خرید هیوندایی کارش را از دست داد، می‌تواند ماشینش را برگرداند و همه پولش را پس بگیرد. 
نتیجه استفاده از این روش‌های نو در بازاریابی این شد که در طول رکود اقتصادی در آمریکا، هیوندای تنها خودروسازی شد که توانست سهمش از بازار را بیشتر کند. 
هیوندای حالا روش تازه‌ای در پیش گرفته. کارخانه کره‌ای در نمایندگی‌های خود مدل‌هایی از خودروسازان لوکس نظیر ب ام و سری ۵، مرسدس بنز کلاس E و لکسوس ES350  گذاشته تا خریداران آنها را با مدل‌های هیوندای مقایسه کنند. 

رمز موفقیت
تحول هیوندای از نظر کیفیت در دهه گذشته مدیون مدیریت چونگ مونگ-کو است. او که در سال ۲۰۰۰ به مدیریت هیوندای انتخاب شد فین‌بار اونیل، که مدیریت هیوندای آمریکا را تا بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ بر عهده داشت درباره او می‌گوید: «جلسات ماهیانه خیلی سخت بود. او از همه کار بهتر می‌خواست و اصلا خوب نبود اگر به جلسه می‌رفتید و می‌گفتید در بهتر کردن کیفیت موفق نشدید.»
باب مارتین، یکی دیگر از مدیران سابق هیوندای آمریکا هم می‌گوید هنگامی که چونگ به مدیریت هیوندای رسید، بهتر کردن کیفیت از یکی از اولویت‌ها به مرحله‌ای از اهمیت رسید که «اگر شما کیفیت را بهتر نمی‌کردید به وقت ناهار نرسیده از شرکت اخراج می‌شدید.»
او سه سرفصل برای بهتر کردن کیفیت محصولات هیوندایی تعریف می‌کند: «اول که هیچکس نباید از کره‌ای‌ها بیشتر کار کند. دوم کم کردن لایه‌های مدیریت میانه در کارخانه بود. روند تصمیم‌گیری در موارد ضروری بسیار سریع بود. اگر مدیر کارخانه می‌گفت کاری انجام شود، آن کار به سرعت انجام می‌شد. برعکس تویوتا که هر تصمیم پیش از اجرا از جنبه‌های مختلف سنجیده می‌شود.»
«با این ترتیب هیوندای با سرعت نور حرکت می‌کرد. و اصل شماره ۳ مدیر شرکت بود. وقتی مدیر شرکت می‌گفت کاری باید انجام شود، در آن بحثی وجود نداشت و آن کار باید انجام می‌شد.»

آقای چانگ هنوز مدیریت جلسات کنترل کیفیت هیوندایی را خود بر عهده دارد و این جلسات با حضور مدیران هیوندای هر ماه دو بار برگزار می‌شود. 
چانگ می‌گوید هیوندای احتیاجی به ساخت کارخانه‌های جدید ندارد. ساخت هشت میلیون دستگاه خودرو در سال برای این کارخانه کافی است. در عوض او می‌خواهد کیفیت محصولاتش را بهتر کند و سودش را از فروش گرانتر ماشین‌های هیوندای افزایش دهد.
کنترل کیفیت
هیوندای در دفتر مرکزی خود در سئول بخشی دارد که در طول ۲۴ ساعت شبانه روز در حال جمع‌آوری اشکلات خودروهای این کارخانه از سراسر جهان و ارسال آن به بخش‌های مربوط در کارخانه است. هیوندای با این بخش که «اتاق وضعیت کیفیت» نامیده شده می‌تواند به سرعت اشکالات را فهمیده و راه‌حلی سریع برای آن پیدا کند. درست برخلاف تویوتا که نتوانست در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به اشکالات ماشین‌هایش در آمریکا به سرعت واکنش نشان دهد و به همین دلیل صدمه زیادی به اعتبارش وارد شد. 
تاثیر حمایت دولت کره جنوبی را هم نمی‌توان در رشد سریع هیوندای نادیده گرفت. دولت با کنترل ارزش پول این کشور و ارزان نگه‌داشتن آن نسبت به ارزهای خارجی، رقابت را برای این کارخانه در خارج از کره آسانتر کرده و با کنترل ورود خودرو به کشور، رقابت را برای خودروسازان خارجی در کره جنوبی سخت‌تر کرده است.
از هر پنج ماشین در کره جنوبی چهار تا هیوندای یا کیا است و خودروسازان خارجی تنها ده درصد بازار کره جنوبی را در اختیار دارند. البته این سهم در سال ۲۰۰۰ تنها یک درصد بود و در طول ده سال گذشته ده برابر شده است. البته هیوندای هم در طول دهه گذشته بیکار نبوده و سهم فروش محصولاتش در خارج از کره را از ۵۴ درصد به ۸۳ درصد افزایش داده است. 
با این حال تا جا افتادن هیوندای به عنوان یک مارک لوکس راه زیادی باقی است ولی به نظر می‌رسد این کارخانه برای تغییر سرنوشت خود مصمم است.