هیوندای در نمایشگاه نیویورک علاوه بر نسل جدید سانتافه، یک نمونه با فاصله بیشتر بین دو محور را هم از این خودروی بیابانی رونمایی کرد که از تابستان امسال به بازار عرضه خواهد شد.
مدل استاندارد نسل جدید سانتافه از مدل فعلی ۳۰ میلی‌متر کشیده‌تر است و مدل XL این افزایش را به ۲۱۵ میلی‌متر رسانه و فاصله بین دو محورش از مدل فعلی ۱۰۰ میلی‌متر بیشتر است. برخلاف نسل پیش این ماشین به جای دو ردیف، سه ردیف صندلی دارد.
طراحان هیوندای در نسل جدید سانتافه به جای استفاده از خطوط نرم نسل فعلی، از خطوط تیزتری استفاده کرده‌اند. مطابق چند مدل قبل سانتافه جدید هم براساس الگوی «مجسمه سیال» ساخته شده است. ماشین ظاهری جاافتاده تر از نسل پیشین سانتافه دارد و  مانند برادر بزرگ‌تر مدل آی‌اکس‌۳۵ به نظر می‌رسد. امکانات لوکسی نظیر چراغ‌های ال‌ایی‌دی که در روشنایی روز روشن می‌شود، هم فاصله این خودرو را از مدل‌های ارزان‌تر بیشتر می‌کند.

هیوندایی تصمیم گرفت برخلاف رویه تازه خود برای نامگذاری مدل‌هایش از دو ‌حرف ix و یک عدد برای نامگذاری این مدل استفاده نکند. این کارخانه بعد از انجام یک تحقیق به این نتیجه رسید که نام سانتافه در بین خودروهای هیوندایی از همه مشهورتر است. 
سانتافه جدید علاوه بر کشیده‌تر بودن، از نسل فعلی کوتاه‌تر و پهن‌تر است و برای همین اسپرت‌تر به نظر می‌رسد. جای پا برای سرنشینان جلو ۳۸ میلی‌متر و برای سرنشینان ردیف وسط ۴۵ میلی‌متر بیشتر شده است. فضای بالای سر دو ردیف اول و دوم هم بیشتر شده است. البته به نظر می‌رسد ردیف سوم فضای زیادی نداشته باشد. با خواباندن این ردیف جای بار ماشین ۲۱ لیتر اضافه می‌شود و به ۹۹۱ لیتر می‌رسد. با خواباندن ردیف وسط صندلی‌ها، فضای بار به ۱۱۶۰ لیتر افزایش پیدا می‌کند. 

داخل کابین شبیه همه مدل‌های جدید هیوندای است. داشبورد مانند مدل آی‌۳۰ و آی‌۴۰ است و کیفیت ساخت به وضوع از نسل فعلی مدل سانتافه بهتر شده است. خریداران این ماشین می‌توانند امکانات لوکسی نظیر پارکینگ خودکار، سیستم کروزکنترل با رادار، تشخیص خطوط جاده و … را برای این خودرو سفارش دهند. این هیوندای اولین مدل این کارخانه است که به هفت ایربگ و سیستم «کاپوت هوشمند» مجهز شده است. در این سیستم به محض برخورد عابر پیاده با ماشین کاپوت از جا در میاید و در موقعیتی قرار می‌گیرد که صدمه کمتری به عابر برسد. 
سه موتور برای این خودرو در نظر گرفته شده است. موتور ۲.۴ لیتری چهار سیلندر بنزینی با ۱۹۰ اسب بخار ضعیفترین موتور است. برای نیروی بیشتر یک موتور شش سیلندر ۳.۳ لیتری با قدرت ۲۹۰ اسب بخار در نظر گرفته شده و یک موتور توربو دیزل چهار سیلندر با قدرت ۲۶۴ اسب بخار هم روی نسل جدید سانتافه نصب خواهد شد. 
هیوندای اعلام کرده که همزمان با‌عرضه نسل جدید سانتافه، این کارخانه عرضه مدل وارکروز را متوقف خواهد کرد و سانتافه اکس‌ال جایگزین این مدل می‌شود.