در ده ماه گذشته سی هزار دستگاه خودرو به ارزش ۶۷۰ میلیون دلار به ایران وارد شده که ده درصد از سال گذشته کمتر است. عباس معمار نژاد، رئیس گمرک ایران می‌گوید دلیل این کاهش در واردات خودرو، مشکلات در ثبت سفارش خودروها و محدود شدن واردات به نمایندگی‌ها بوده است. 
به گفته رئیس گمرک ایران اکنون هیچ‌ مشکلی برای واردات خودرو وجود ندارد و هر کس می‌تواند خودرو وارد ایران کند به شرطی که به ماشین وارد شده در ایران خدمات پس از فروش داده شود. 
آقای معمارنژاد گفت نسبت تعداد خودروهای وارد شده به یک میلیون و دویست هزار دستگاه خودروی تولید شده در ایران ناچیز است. 
رییس کل گمرک ایران هم‌چنین گفت واردات قطعات برای تولید خودروی سواری در داخل ایران کم نشده و در ده ماه گذشته قطعات به ارزش دومیلیارد دلار  از گمرک ایران ترخیص شده است. به گفته او این قطعات برای ساخت انواع وسایل نقلیه از کامیون تا خودروی سواری و موتورسیکلت وارد شده است.
تقاضای خودروسازان داخلی برای افزایش قیمت
نوسان قیمت دلار در ماه گذشته به شدت به افزایش قیمت خودروهای وارداتی و کاهش تقاضا برای این خودروها دامن زد، به طوری که قیمت برخی خودروها تا سیزده میلیون تومان افزایش یافت. 
دولت اکنون نرخ دلار را ۱۲۲۶ تومان و ثابت اعلام کرده است. این نرخ باعث شده تا خودروسازان داخلی هم ناگزیر باشند با قیمت بیشتری قطعات مورد نیاز خود را وارد کنند. 
سید حسین هاشمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی امروز گفت خودروسازان با قیمت جدید، مجبورند کالاهای وارداتی را دویست تومان گرانتر به ازای هر دلار بخرند و همین باعث افزایش قیمت تمام شده کالای تولیدی آن‌ها می‌شود. 
او گفت امیدوار است وزارت صنعت، معدن و تجارت با بازبینی قیمت‌های خودرو به خودروسازان داخلی اجازه دهد قیمت محصولاتشان را افزایش دهند. 
آقای هاشمی گفت، خودروسازان تقاضای خود برای افزایش قیمت را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده‌اند.