دنیای اقتصاد– آمار واردات قطعی خودروی سواری در خردادماه گذشته حکایت از آن دارد که در این ماه، واردات خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پنجاه درصد کاهش یافته است. هرچند از پارسال که ثبت سفارش واردات خودروهای سواری متوقف و تنها چند نمایندگی گلچین شده اقدام به واردات خودرو کردند، افت واردات در سال ۹۰ پیش‌بینی می‌شد، اما با این حال افت ۵۰ درصدی واردات خودرو طی چهار سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وزارت صنایع و معادن از ابتدای سال ۸۹ در ارائه مجوزهای ثبت سفارش به واردکنندگان محدودیت‌هایی اعمال کرد. با این حال آمارهای گمرک تا فرودین سال جاری گویای رشد واردات بود. اما در اردیبهشت‌ واردات یکباره با افت ۴۲ درصدی و در خرداد ماه با افت ۵۰ درصدی مواجه شده است. در این خصوص حمید‌ صافدل، رییس کل سازمان توسعه تجارت، معتقد است که بیشتر ثبت سفارش‌های صورت گرفته در اواخر سال گذشته در فرودین‌ ترخیص شدند که این امر موجب شد تا در اردیبهشت و خردادماه اوراق کمتری در اختیار واردکنندگان باشد، که این امر باعث شده واردات طی دو ماه گذشته کمتر شود.

او تاکید می‌کند که علاوه بر کمبود اوراق ثبت سفارش، نوسان در صدور مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنایع و معادن در سال گذشته نیز موجب شد تا در سال‌جاری با نوسان در روند واردات خودرو در ماه‌های مختلف مواجه باشیم.

جدا از این دلایل، براساس آمار گمرگ جمهوری اسلامی از ابتدای سال جاری تا خرداد ماه، هفت هزار و ۴۷ دستگاه خودرو به ایران وارد شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته دوازده هزار و ۸۱۰ خودرو به کشور وارد شده بود. این آمارها حکایت از افت چهل در صدی خودرو در سال جاری دارد. همچنین در خرداد ماه گذشته تنها دو هزار و ۴۸۲ خودرو از مرزهای رسمی کشور عبور کرد که پنجاه درصد کمتر از خرداد سال گذشته است که ۴ هزار و ۱۲۷ خودرو به کشور وارد شد.

عکس: پورت آو سن دیه‌گو