دنیای اقتصاد: تازه‌ترین آمار مربوط به واردات و صادرات خودرو پنج‌شنبه گذشته در حالی از سوی گمرک ایران منتشر شد که آمارهای مذکور طبق روال یکسال گذشته، از کاهش واردات انواع خودروی سواری به کشور حکایت دارد. بر اساس این آمار در دو ماه اول سال جاری تعداد چهار هزار و ۵۰۷ دستگاه انواع خودروی سواری به ارزش ۹۳ میلیون دلار وارد کشور شد.
اگر چه این میزان واردات از نظر تعدادی نسبت به مدت سال گذشته ۰.۹ درصد بیشتر شده اما از نظر ارزشی بالغ بر ۹.۱ درصد کاهش یافته است. همچنین قیمت هر دستگاه خودروی سواری وارداتی به کشور در دو ماه اول ۱۳۹۱ معادل ۲۰ هزار و ۷۲۶ دلار بوده که نسبت به سال گذشته کاهش ۹.۹ درصدی را نشان می‌دهد. 
اما طبق روال یکسال گذشته سه کشور کره، امارات و ژاپن از صادرکنندگان اصلی خودرو به ایران در دو ماه اول سال جاری بوده‌اند. از سوی دیگر آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که صادرات خودروی کشور در سال جاری با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است. 
هم اکنون خودروی پراید بیشترین تعداد خودروی‌های صادراتی به کشورهای همسایه را به خود اختصاص داده است این در حالی است که این خودروی متعلق به شرکت سایپا طی دو ماه گذشته با ۳۷ درصد افت تولید مواجه بود. 
طبق آمار گمرک ایران در دو ماه اول امسال تعداد پنج هزار و ۶۷۰ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۳۲ میلیون دلار از کشور صادر شده که این میزان صادرات از لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۳۱۴ و ۲۶۶ درصد رشد نشان می‌دهد.
همچنین میانگین قیمت هر دستگاه خودروی سواری صادراتی از کشور در مدت زمان یادشده حدود پنج هزار و ۶۵۵  دلار بوده است. عراق و افغانستان مقصد اصلی خودروهای صادراتی ایران در دو ماه اول امسال بودند.