با اینکه نام پورشه در فهرست خودروهای مجاز به واردات به ایران نیست، بزرگ‌ترین محموله پورشه در آبان ماه امسال به تعداد ۴۹ دستگاه و ارزش ۳. ۹ میلیون دلار وارد کشور شد.

خبرگزاری ایسنا گزارش کرده که این محموله از مبدا امارات و از طریق گمرک یزد به ایران آمد و  در آذر ماه هم بیست دستگاه دیگر از مدل‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ پورشه به ارزش یک میلیون و هشتصد هزار دلار به ایران وارد شده است. به نظر می‌رسد این پورشه‌ها پیش از ممنوعیت دولت در سال گذشته ثبت سفارش شده بود.

در سال ۹۰ و ۹۱ رانت واردات خودرو به کشور به شدت افزایش پیدا کرده بود به طوریکه در برهه‌ای از سال به دلیل تفاوت نرخ ارز واردات هر دستگاه پورشه سودی معادل ۱۳۴ میلیون تومان برای وارد کنندگان به همراه داشت.

دولت دهم در اواخر سال ۹۱ واردات خودروهای لوکس را ممنوع اعلام کرد و دولت یازدهم برای اصلاح وضعیت افزایش تعرفه واردات این خودرو‌ها را تا ۱۴۰  درصد طی پاییز سال جاری به تصویب رساند و واردات خودوراهی لوکس را آزاد کرد تا خودروهایی که در گمرک کشور بلوکه شده بودند آزاد شوند.

گران‌ترین پورشه‌های وارداتی در آذرماه  چهار دستگاه پورشه «کاین اس» مدل ۲۰۱۴ با قیمت ۱۱۹ هزار دلار هستند، با احتساب  این خودروهای پورشه، تعاد کل وادرات  پورشه به کشور طی سال ۹۲ که در تنها در آبان و آذر و بعد از لغو ممنوعیت وادرات خودروهای لوکس انجام گرفته به ۷۵ دستگاه با ارزشی معادل ۶. ۴ میلیون دلار می‌رسد. 

این در حالی است که در آخرین فهرست اعلامی خودروهای سواری مجاز وارداتی در سال ۱۳۹۲ نامی از هیچ یک از مدلهای خودروی پورشه مشاهده نمی‌شود.

آخرین فهرست خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال ۱۳۹۲ که از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شده شامل ۹۳ مدل انواع خودرو می‌شود که نام هیچ یک از مدلهای خودروی پورشه در آن وجود ندارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خودروهای پورشه وارداتی در سال گذشته ثبت سفارش شده‌ بودند.

تاکنون خودروهای کیا، هیوندای و سانگ‌ یانگ از کشور کره جنوبی، SAIC موتور و جیلی از کشور چین، آلفارومئو و فیات از ایتالیا، هوندا، میتسوبیشی و تویوتا از ژاپن، ABT، فولکس واگن، بنز و ب‌ام‌و از آلمان، ولوو از سوئد و رنوی فرانسه موفق به دریافت مجوز واردات محصولات خود به ایران در سال جاری شده‌اند.

براساس آخرین آمار گمرک ایران در ۹ ماهه امسال ۴۴ هزار و ۶۴۷ دستگاه انواع خودروی سواری به ارزش تقریبی ۹۲۴ میلیون دلار وارد شده است. این میزان واردات از نظر تعداد و ارزش نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۴۹. ۲۴ و ۳۱. ۳۵ درصد افزایش یافته است.

گران‌ترین خودروی وارداتی در ماه آذر یک مرسدس بنز SL500 مدل ۲۰۱۴ با قیمت ۱۷۹ هزار دلار است و ارزان‌ترین خودرو جیلی EMGRAN7 مدل ۲۰۱۳ است که قیمتش ۹۹۰۹ دلار است و دو محموله ۷۵۹ دستگاهی از آن وارد شده است.

در آذرماه ۲۶ دستگاه خودروی لوکس ب ام و، بنز، پورشه و مازراتی با قیمت بالا‌تر از ۱۰۰ هزار دلار به کشور وارد شده است. این محموله خودرو‌ها ارزشی معادل ۴ میلیون دلار دارند و هر یک از این خودرو‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۷۹ هزار دلار قیمت دارند.