مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید این شرکت علاوه بر مدل جدید ویتارا، دو مدل دیگر سوزوکی، «سیاز» و «بالنو» را هم در ایران تولید خواهد کرد.

هاشم یکه‌زارع گفت مذاکرات با سوزوکی به خوبی پیش می‌رود اما زمانی برای شروع تولید این خودروها اعلام نکرد.

سیاز سدان کوچکی است که از سال ۲۰۱۴ جایگزین SX4 سدان شده است و در بازارهای آسیایی و آمریکای لاتین این کارخانه فروخته می‌شود. موتور این خودرو ۱.۴ لیتری است بنزینی و ۱.۳ لیتری دیزل است و در بازار چین هم با یک موتور ۱.۶ لیتری عرضه می‌شود. قدرت موتور بنزینی ۱.۴ لیتری ۹۲ اسب بخار است و به صورت استاندارد با دنده دستی عرضه می‌شود اما می‌توان آن را با دنده اتوماتیک هم سفارش داد.

suzuki-ciaz-1 suzuki-ciaz-4 suzuki-ciaz-3 suzuki-ciaz-2

بالنو، هچ‌بک جدید سوزوکی است که از سال ۲۰۱۵ به محصولات این شرکت اضافه شده است. این خوردو در کارخانه موراتی هند ساخته می‌شود و علاوه بر بازارهای آسیا در ژاپن و اروپا هم فروخته می‌شود.

سوزوکی هچ بک کوچک خود را بر روی پلتفرمی کاملا جدید ساخته است و آن را با موتورهای یک لیتری سه سیلندر توربو و چهار سیلندر ۱.۲ لیتری بنزینی و هیبرید عرضه می‌کند. در هند یک موتور ۱.۳ لیتری دیزل هم روی این خودرو سوار می‌شود.

suzuki-baleno-6 suzuki-baleno-5 suzuki-baleno-4 suzuki-baleno-3 suzuki-baleno-2 suzuki-baleno-1

ایران خودرو سابقه عرضه شاسی بلند گرند ویتارای سوزوکی را در کارنامه خود دارد. این بار مدیرعامل این کارخانه اعلام کرده سوزوکی ویتارا را تولید خواهد کرد. ویتارا شاسی بلندی کوچکتر است که از سال ۲۰۱۵ به بازار عرضه می‌شود. موتور این خودرو ۱.۶ لیتری بنزینی یا ۱.۴ لیتری توربو است و یک موتور ۱.۶ لیتری دیزل هم دارد. قدرت هر دو موتور ۱.۶ لیتری ۱۱۳ اسب بخار است و موتور ۱.۴ لیتری ۱۳۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

suzuki-vitara-2 suzuki-vitara-3 suzuki-vitara-4 suzuki-vitara-5 suzuki-vitara-1 suzuki-vitara-6

بنز، داتسون و رنو

مدیرعامل ایران خودرو درباره مذاکره با شرکتهای دیگر هم اطلاعات تازه‌ای داد. هاشم یکه‌زارع گفت قرارداد با بنز تا دو ماه دیگر امضا می‌شود و دو طرف با سهم ۵۱ درصد و ۴۹ درصد در دو شرکت که تولید و خدمات ارائه می‌دهد، سهیم خواهند شد.

او همچنین گفت مذاکرات با داتسون مدتی است آغاز شده و ایران خودرو شریک تجاری داتسون در ایران خواهد بود.

به نظر می‌رسد مذاکرات با رنو هم به مراحل نهایی خود نزدیک می‌شود و ایران خودرو در همکاری با رنو تولید مدل کویید این کارخانه را برعهده خواهد گرفت. در این صورت مدلهای داستر و سیمبل رنو با همکاری سایپا تولید می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت ۷۵ درصد محصولات رنو در ایران خودرو تولید خواهد شد. درباره سابقه مذاکرات رنو با خودروسازان ایران {اینجا} و {اینجا} بیشتر بخوانید.